Astry - letničky mnoha barev

Astra čínská (lat. Callistephus chinensis) je letničkou z čeledi hvězdicovitých (lat. Asteraceae) rostlin. Její domovinou je Asie, konkrétně Čína. V současné době se pěstování aster hojně rozšířilo. Díky šlechtění jsou astry velmi rozmanité a rozzáří každý záhon. Původní astry měly jednoduché květy podobné kopretinám, první plnokvěté odrůdy byly vyšlechtěny až v polovině 18. století. Od té doby bylo vyšlechtěno nepřeberné množství tvarů a barev květů těchto rostlin. Dnes se astry člení do skupin podle výšky na vysoké dorůstající cca 50 – 70 cm, polovysoké dorůstající do 30 – 50 cm a nízké dorůstající kolem 25 cm. Podle tvaru úborů květů se astry člení na kopretinokvěté, pivoňkokvěté, chryzanténokvěté, pompónkokvěté a jehlicovité. Ve šlechtění aster jsou patrné i tuzemské úspěchy. Po druhé světové válce se podařilo ve Výzkumném ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích vyšlechtit kultivar Průhonický trpaslík, což jsou nízké astry s drobnými květy v mnoha barevných variantách.

 

Vyberte si co je libo – nabídka je rozmanitá...

  • Chryzanténokvěté astry růstem vytvářejí keříky, které jsou vhodné jak pro výsadbu na záhony, tak i do květináčů. Barvy květů mohou být rozmanité – bílé, růžové, fialkové...
  • Zástupcem pivoňkokvěté astry je například Emilka, která má  fialové plné květy a dorůstá do výšky cca 70 cm. Pěstuje se na záhonech, je vhodná k řezu. Junona je taktéž pivoňkokvětá astra, barva květu je jemně žlutá. Astra pivoňkokvětá je k dostání také v růžové barvě.
  • Velmi zajímavé jsou květy pomponkovitě kvetoucí astry. Dorůstají výšky až 70 cm, jsou proto vhodné spíše k pěstování na záhoně a k řezu. Barva květu je například třešňově červená, žlutá. Dvoubarevně kvetoucí pomponkovité astry dorůstají cca do 60 cmKombinace bílého středu a červeného okraje zaujme na první pohled, stejně jako bílo – fialová kombinace.
  • Květy jednoduše kvetoucí astry připomínají různobarevné kopretiny. Květy sice nejsou velké, ale i ony si jistě najdou své příznivce. Škála  barev je opravdu široká.
  • Hi-no-maru je název kultivaru astry, který dorůstá pouze 20 – 25 cm, jeho květenství je bohaté, střed je růžový, okraje květu jsou bílé. Díky svému nízkému vzrůstu se hodí jak do truhlíků, tak i na záhony.
  • Jehlicovité astry dorůstají do výšky cca 50 – 60 cm, pěstují se většinou na záhonech, jsou vhodné k řezu. Jsou k dostání v karmínově červené barvě, fialové, modré, růžové, žluté i bílé barvě. Kdo chce mít různobarevný záhon, má možnost vybrat si mix barev.
  • Průhonický trpaslík je ryze český kultivar, který je mezi pěstiteli velmi oblíben. Rostliny jsou menšího vzrůstu, květy jsou menší, plné. Průhonický trpaslík je vhodný k pěstování na záhonech i v květináčích. Vynikne vysazen na větších plochách. Oko dokáže potěšit v jemné světle růžové barvě. Nejpozději vyšlechtěným kultivarem je žlutokvětý zástupce. Pro milovníky různorodých výsadeb je připravena směs bíle, růžově, šarlatově a modře kvetoucích rostlin.

 astrou čínskou řeknete: „umírám žárlivostí u vašich nohou“

Pěstování aster

Astrám se daří na světlém, slunném stanovišti. Půda by měla být propustná, spíše vápenitá. Astry nesnášejí přímé hnojení chlévským hnojem, proto je lepší použít k podzimnímu hnojení nadrobno posekanou trávu a listí. Vysoké astry je vhodné pěstovat na závětrném stanovišti, aby se těžké květy pod náporem větru nezlomily. Vysoké a středně vysoké odrůdy jsou určené k pěstování na záhonech a k následnému řezu. Nízké odrůdy se hodí k výsadbě do truhlíků. Astry kvetou od léta cca do září či do prvních mrazíků. Astry jsou totiž nemrazuvzdorné, takže pokud se z jejich květů chcete těšit déle, přikryjte je před příchodem prvních mrazíků netkanou textilii.

 

Tip: Astry do vázy řežte zásadně večer, vydrží déle.

 

Astry se pěstují ze semen. Je možné si předpěstovat sazeničky, v teplejších oblastech je možné provádět výsev přímo na záhon. Výsev semen se provádí již ke konci února a v průběhu března, aby se mladé rostliny dostatečně vyvinuly před výsadbou na konečné stanoviště. Aby se předešlo napadení mladých rostlin plísněmi a škůdci, je vhodnější použít propařený substrát a sterilované sadbovače nebo kelímky. Výsev by neměl být příliš hustý, aby se rostliny nevysilovaly. Pokud jste astry vyseli do misky, musíte provést přepikýrování. Dejte si přitom pozor, abyste mladé rostlinky nepoškodili, jsou velmi náchylné. Vzrostlé sazenice můžete po zmrzlých vysazovat na záhon. Záhon s astrami pravidelně zalévejte a okopávejte. Zálivku provádějte zásadně večer, kdy již na astry nesvítí slunce a teplota trochu poklesla. Zálivka za parného dne by mohla vést k vytvoření škaredých tmavých skvrn na listech.

Fusarium – zkáza aster

Fusarium jsou houby, které napadají astry. Tyto houby jsou velmi zákeřné. Po napadení začnou vzrostlé rostliny znenadání vadnout a následně uhynou. Po napadení již rostlině není pomoci. Uhynulé astry co nejdříve odstraňte. Nikdy je nedávejte do kompostu, nejlepší cestou je spálení napadených rostlin, protože vysoká teplota zničí zárodky houby. Nejlepší ochranou je nesázet astry na stejné stanoviště a provést preventivní chemický postřik. Osvědčil se přípravek Previcur, který se aplikuje před výsevem jako desinfekce půdy a následně po výsadbě na záhon. Použít lze i jiné postřiky určené na krčkovou hnilobu.

 Zásada: Při pěstování aster je nutné dbát na pravidelné každoroční střídání stanoviště!