Bambusy pro nedočkavé pěstitele

Bambusy (lat. Bambusa) patří do čeledi lipnicovitých rostlin (lat. Poaceae) a její podčeledi bambusovitých (lat. Bambusoideae). Bambusy jsou stálezené, vytrvalé, dřevnaté trávy. Nejvyšší druhy mohou dorůst do výšky až 40 metrů. Bambusy rostou zejména v tropických pralesích jihovýchodní Asie, ale i v tropickém pásu Ameriky a v tropických horách Afriky. V těchto oblastech vytváří často souvislé a těžko proniknutelné porosty na březích řek a močálů. Bambusům je připisováno mnoho prvenství. Jedná se o nejrychleji rostoucí rostlinu na světě, protože některé druhy dokáží vyrůst i několik desítek centimetrů za den. Areál výskytu bambusu je velmi široký, roste od 45 stupně severní i jižní šířky a v jižní Americe roste až do nadmořské výšky 4 700 m. n. m.

Některé druhy bambusů dokáží přežít i extrémní přírodní podmínky. Rostou v tropickém, subtropickém i mírném klimatickém pásmu. Díky tomu lze některé mrazuvzdorné odrůdy pěstovat i nás. Do Evropy se bambus dostal na počátku 19. století, pravděpodobně přes Portugalsko. V současné době roste nejvíce bambusu v Indii, Číně, Thajsku a v Barmě. Pojmenování bambus použil poprvé v botanickém názvosloví Carl von Linné v roce 1753. Bambus přitom roste na zemi už více než dvacet milionů let a je jedinou skupinou tráv, které dřevnatí. Stébla zdřevnatí celá nebo pouze spodní část. Bambusy jsou základní potravinou pro mnohá zvířata, například panda velká ve své domovině spotřebuje za den až 38 kg listů a větviček bambusu. 

 

Druhy bambusu

Existuje téměř 1 500 botanických zástupců podčeledi bambusovitých rostlin. Podle způsobu růstu se dělí na dvě základní typové skupiny. První skupinou jsou bambusy vyrůstající v trsech a druhou jsou výběžkaté bambusy. Trsnaté druhy bambusů obrůstají listy již od země a jsou menšího vzrůstu, jsou proto vhodné především do menších zahrad. Výběžkaté bambusy se dokáží velmi rychle rozšiřovat do svého okolí (je nutné je ohradit!!!) a vytvářet tak bambusové lesíky či houštiny. U nás se nejčastěji pěstují bambus obří (lat. Dendrocalamus giganteus), bambus zvaný "Král bambusů" (lat. Phyllostachys pubescens), dále bambus indický (lat. Bambusa balcooa) a Nutuv bambus (lat. Bambusa nutans). Bambus převislý a Bambus štípaný.

 

 

  • Bambus obří (lat. Dendrocalamus giganteus) dosahuje výšky až 35 metrů a 30 centimetrů v průměru, čímž potvrzuje správnost svého jména. Mladé výhony tohoto bambusu jsou špičatě kuželovité s trojúhelníkovými, modravě zelenými listy. Na vrcholku rostliny vyrůstají ze stvolu tenké, rozvětvené větvičky, odstávající ke straně. Listy jsou řapíkaté, dlouhé až 60 cm a široké kolem 10 cm. Květy vyrůstají v latách ve skupinkách dlouhých klasů, ze kterých vyčnívají žluté prašníky nebo fialové blizny. Plody vypadají jako obilná zrna dlouhá až 8 mm. Právě bambus obří je rostlinou, která tvoří největší travní stébla na světě. Tyto stébla jsou velmi stabilní, s tvrdým a hladkým povrchem. Po odkvětu pomalu uhnívají. Bambus obří nejlépe roste na slunečném stanovišti, má rád spíše sucho, je velmi teplomilný, a vyžaduje vysokou  vzdušnou vlhkost, proto se v našich podmínkách pěstuje zejména ve sklenících.  Stejně jako všechny bambusy, kvete i bambus obří jen v odstupu několika desetiletí. Tento druh bambusu je používán ke stavbě mostů, domů a lešení.

 

  • Král bambusů (lat. Phyllostachys pubescens) je nejvíce rozšířen v Číně. Jeho nejznámější porosty jsou v Anji a nazývají se "Moře bambusů", mohli jste je vidět například ve filmu Tygr a drak. V Japonsku je tento druh největším bambusem a patří tam také k nejdůležitějším druhům. Král bambusů má mohutné, zelené stvoly s výraznými bílými kroužky u kolének. Jeho listy jsou poměrně úzké. Pro dobrý růst vyžaduje humózní a dobře vyhnojené půdy a dostatek tepla. Není mrazuvzdorný, takže se v našich podmínkách nemůže v zimě pěstovat na venkovním stanovišti. V Číně zabírá tento druh až 2/3 z celkového množství bambusového porostu. Král bambusů je výběžkatým typem bambusu.

 

  • Indický bambus (lat. Bambusa balcooa) je silnou odrůdou bambusu pocházejícího přímo z Indie. Tyto rostliny vytvářejí větší shluk bambusů zelené barvy. Na pěstování není indický bambus příliš náročný. Daří se mu v písčitých i jílovitých půdách. Semena tohoto bambusu na rozdíl od mnoha dalších klíčí velmi rychle a ochotně. 

 

  • Bambus Nutuv je okrasným, hustě rostoucím bambusem. Jeho domovinou je jihovýchodní Asie. Vytváří stébla zelené barvy dlouhá cca 6 metrů. Listy dorůstají do délky cca 30 cm. Nutuv Bambus je určen k domácímu pěstování. Při pěstování v květináči nevyrůstá do vysokých výšek a tvoří nádhernou hustou rostlinu, která zapadne do každého interiéru. 

 

 

Využití bambusu

Bambusy mají široké využití. Díky tvrdosti stébel, někdy přirovnávané dokonce k oceli, se bambusy využívají jako stavební a konstrukční materiál, jsou surovinou pro výrobu věcí denní potřeby (nástroje, nábytek), bambusové výhonky jsou chutnou potravinou (nejen pro pandy). Z bambusu se vyrábí papír a buničina. Stébla bambusu mohou stabilizovat půdu před erozí. Z bambusu se dokonce vyrábějí i léčiva. Nezanedbatelná je okrasná funkce rostlin bambusu, kdy se uplatní jako tradiční prvek orientálních zahrad.

 

 

Pěstování bambusu

Bambusy můžete pěstovat ze semen. Ideální dobou pro výsev semen je jaro, protože se pomalu začínají prodlužovat dny a vzrůstá i teplota. Před výsevem je vhodné semena máčet 1 - 2 dny v teplé vodě a teprve potom přistoupit k samotnému výsevu. Semena se vysévají podobně jako obilí. V našich podmínkách je vhodné provést výsev do truhlíku nebo květináče s mírně kyselou či neutrální půdou. Vhodné jsou zejména půdy, které dobře drží vodu, ale zároveň to nejsou jíly. Na dno truhlíku dejte dobrou drenáž. Po výsevu udržujte substrát neustále vlhký, ke zdárnému růstu přispěje i dostatečné teplo. První rok je vhodné pěstovat sazenice v květináči, aby zesílily a byly připraveny pro venkovní výsadbu (mrazuvzdorné druhy). Druhý rok na jaře bambusy vysaďte. Rostliny budou mít dostatek času na zakořenění, další zesílení a přípravu na zimu.

 

Bambusy sázejte do předem vykopaných jám, přidejte hnojivo a zasypte hlínou. Po výsadbě bambusy důkladně zalijte a v pravidelné zálivce pokračujte i nadále. Zejména mladé sazenice jsou náchylné na přeschnutí, na druhou stranu, z nich zase nedělejte bahenní rostliny, trvalé přemokření je může poškodit. Bambusy prospívají na slunečném místě či v polostínu. Menší druhy snesou polostín až stín. Příliš vhodné není větrné stanoviště, protože půda při větru rychleji vysychá a u větších rostlin dochází k mechanickému namáhání, vlivem větru též může dojít ke zlomení stébel. Hlavně na jaře potřebují bambusy dostatečný přísun živin, protože v tuto dobu poměrně rychle rostou. Vhodné je provést přihnojení např. Celeritem dříve, než rostlina začne rašit (v březnu).  V sezóně lze přihnojovat např. Kristalonem. Na podzim se používá hnojivo s vyšším obsahem draslíku, které pomáhá k dobrému vyzrání pletiv a tím se zvyšuje mrazuvzdornost rostlin např. Krislalon podzimPrávě zimní období je pro bambusy v našich klimatických podmínkách zatěžkávací zkouškou. Paradoxně bambusům více škodí sucho než samotný mráz, proto bambusy dostatečně zalévejte i v zimním období, pokud to bude možné.  Před zimou se doporučuje provést mulčování. Pro dobré přezimování je nutné ochránit zejména kořenový systém. I kdyby umrzla celá nadzemní část, z dobře ochráněných kořenů vám na jaře vyraší nová rostlina. Pokud je to možné, přikryjte bambus chvojím či plachtovinou, při dostatku sněhu můžete menší odrůdy bambusu zaházet i sněhem. Stvoly se na jaře vzpřímí a škody bývají minimální.

 

 

Tip pro výsev

Abyste udrželi konstantní teplotu kolem 30 °C  při máčení semen po celou dobu (1 -  2 dny), zkuste využít ohřívač na kojenecké lahve, díky němuž to nebude problém. Nezapomeňte přitom alespoň 2x denně vyměnit vodu za čistou.

 

Zajímavost o kvetení bambusu na závěr

Kvetení bambusů je velmi zvláštní, protože bambusy kvetou ve velkých cyklech. V tuto dobu pak kvetou na celém světě bez ohledu na klima a podmínky pěstování. Tyto cykly mohou být dlouhé i více než sto let, takže je možné, že se květů bambusu dočkáte velmi brzy nebo se ho vůbec nemusíte dožít. Je to jako sázka do loterie...