Chilli papička - národní symbol Maďarska

Chilli paprička - národní symbol Maďarska

Jak si vypěstovat Chilli papričku ze semen?

Základní popis

Pokud bychom měli vyzdvihnout exotickou odrůdu, která se daří zejména v subtropických a tropických oblastech, a zároveň by měla mít nezaměnitelnou chuť, tak musíme vyslovit název chilli papričky.

Díky zručnosti pěstitelů a postupnému šlechtění se chilli papričky pěstují úplně po celém světě. Výjimkou není, ani Africký kontinent, nebo Asie s Jižní Amerikou. Pro opravdové gurmány doporučujeme ty mexické, které se mohou pyšnit nejostřejší chutí na světě. Červená hlava, zarudlé bělmo, výrazný pot - to jsou typické projevy při konzumaci tohoto typu papriček. V tomto případě opravdu cítíte, jako by vám chtěla z uší vyšlehnout pára a z krku plamen. Pokud se budeme pídit po zdroji tohoto chvilkového stavu, tak se dopátráme ke kapsicinu, který může za všechnu tu ostrost v puse, až po žaludek.

Chilli papričky řadíme mezi prospěšnou zeleninu našemu lidskému organismu. Obrovská zásobárna vitaminů C a B dělá z papriček žádanou plodinu. Nadále v nich nalezneme velice důležité minerály a stopy po betakarotenu. Jsou mnohem zdravější, než nám známější černý pepř. Nedoporučují se pouze osobám s onemocněním trávicího traktu, nebo s poruchou střevní činnosti.

Jestliže se někdy necháte nachytat na nějaký neokázalý žertík svých kolegů v práci, tak mějte po ruce raději mléko, nebo malé množství alkoholu. V obou případech se pálivý efekt ztlumí na minimum, jelikož se v těchto dvou tekutinách kapsicin rozpouští. Nesmíme opomenout, proč jsou tak oblíbené.

Pálivá historie

Jakmile se pokusíme dopídit po původu chilli papriček, tak musíme odplout do dalekých končin mimo Evropský světadíl. Na planetě existovalo pouze jedno místo, kde se daly chilli papričky nalézt. Tím místem byla bájná Amerika. S jejím objevením se do Evropy dostaly první zmínky o ostré chuti vycházející z útrob červeného pamlsku. Nejdříve byla zkoumána v botanických zahradách, až s postupem času se pozvolna dostala do kuchyně normálního obyvatelstva. Zprvu šlo o výsadu bohatých, jak už je zvykem, co je nové, tak je i drahé. Pepřem se v tamních dobách mohlo platit stejně jako penězi, a proto se chilli stalo vítaným společníkem nejednoho kuchaře. Nejvíce známou chilli zemí v Evropě je bezesporu Maďarsko, kde se tato zelenina stala národním symbolem.

Pěstujeme chilli papričky

Je mnoho pěstitelů, kteří rádi stojí u zrodu tohoto skvostu. Ostatně i vy se letos můžete stát pěstitelem nováčkem. Vězte, že to zvládne úplně každý. Zkuste si zakoupit semena a vyzkoušet svůj cit pro přírodu, ona se vám za vaší snahu odmění v podobě čerstvé papričky. Jde o vysoce adaptivní rostlinu, kterou je možno vypěstovat v domě za zavřenými okny. Dokonce ji mnozí pěstují pro svou dekorativní schopnost příjemně podtrhnout vzhled obytného prostoru.

Pořiďte si semena chilli papriček ještě dnes a za několik dní můžete stát u zrodu něčeho nevšedního. Držte se následujícího postupu a úspěšný výsledek zakončený chutnou papričkou vás nemine. Pěstovaní vám bude dělat jen radost.

Pokud vše proběhlo podle očekávaných předpokladů, tak se momentálně těšíte z pohledu na krásně se rozkvétající rostlinku. Chilli papričky úzkostlivě potřebují dostatek světla, jinak se jim nebude dařit a budou se bát povystrčit růžky.

Klíčí nám semena

Držte se následujících rad a pěstování chilli se promění v příjemnou zábavu. Pokud budeme chtít nechat vyklít semena v ideálním časovém horizontu, tak se budeme držet v rozmezí od prosince do února. Doba klíčení se pohybuje okolo 30 dnů. Důležitým faktorem je druh chilli papričky, čím ostřejší ji máte, tím déle si počkáte na klíček. Klíčení probíhá za klasického postupu s navlhčeným papírovým kapesníkem, přičemž bedlivě sledujeme změny ve stavbě semena. Při prvním náznaku klíčku ihned mírně zasuneme do hlíny a necháme to na přírodě. Ideálním startovačem je tzv. sadbovač.

Jakmile jste indisponováni nějakým problémem a nejste schopni zajistit dostatek světla, tak sáhněte po záložním plánu, a tím jsou LED svítidla. Teplotu udržujte pokojovou, což znamená okolo 18° C. Přílišné výkyvy by ji mohly ublížit. S LED svítidlem nezapomeňte dodržet dostatečný odstup mezi 5 – 25 cm od květu podle typu žárovky.

Jestliže jste zvídavými pěstiteli pak je chilli paprička to pravé pro Vás. Vypadá skvěle i na parapetu v kuchyni. Můžete mít vytáhlou rostlinku i košatý keřík. Vyberte si odrůdu a dozrálé papričky ihned spotřebujte. Ochuťte si jimi připravované pokrmy, marinády na grilované maso nebo třeba sterilovanou zeleninu.

Jak se starat o chilli papričky?

Toto nenáročné pěstování chilli papriček by měl zvládnout i pěstitel amatér, ovšem chybu by mohl udělat při přesazování. V tomto případě se bere ohled na sílu stonku. Pokud je dostatečně silný, tak chilli papričky přesadíme. Zároveň se postarejte o dostatečnou závlahu. V tom případě, že pěstujete ve skleníku, tak se krom vody nemusíte starat vůbec o nic. Na světě je zaevidováno přes 4000 druhů chilli papriček a kolik jich znáte vy?

Máte zkušenosti s pěstováním chilli papriček ? 

Sdílejte článek s přáteli na Facebooku!