Druhy a pěstování ostálek

Popis ostálky (lat. Zinnia) je jednou z nejčastěji pěstovaných letniček na našich zahrádkách. Náleží do čeledi hvězdnicovitých (lat. Asteraceae) rostlin. Druhem pěstovaných v našich zahrádkách je ostálka sličná (lepá). Mezi pěstiteli je rozšířen lidový název "cinie" odvozen z jména latinského. Ostálky jsou k dostání v několika variantách, které se liší zejména strukturou květu. Vyberte si na svou zahrádku tu, která vám bude nejlépe pasovat. Pokud se nemůžete rozhodnout, kupte si balíček semen s označením "mix". V něm najdete ty nejhezčí odrůdy ostálek.

V následujícím článku se dočtete o druzích ostálek i o jejich pěstování. Začněme však pěkně po pořádku od krátkého představení této velmi zajímavé květiny, která po rozkvětu může na dlouhou dobu ozdobit ve váze i váš byt.

Ostálka nebo-li cinie, jméno mé...

Ostálky jsou jednoletými rostlinami, které dorůstají do výšky od 40 - 90 cm v závislosti na konkrétní odrůdě a na podmínkách pěstování. Lodyhy ostálek jsou chlupaté, řídce se větví. Listy vyrůstají vstřícně, jsou přisedlé, široce eliptického tvaru. Květy mají různé tvary i barvy. Lze se setkat s pompónkovitými, jiřinkovitými i jehlicovitými květy. Velikost největších květů může být až 10 cm v průměru. Barvy květů jsou díky neustálému šlechtění velmi rozmanité. Jediné, co se dosud nepodařilo je vypěstování modré a černé ostálky. V budoucnu ani to nemusí být nemožné.

 

Čerstvé květy ostálek je možné použít i k barvení látek, nejvhodnější jsou květy červené a žluté...

Kráska původem z Mexika se dnes běžně pěstuje na našich zahrádkách

Ostálka má své původní stanoviště v Mexiku. Velkou oblibu si hlavně díky své odolnosti a krásným květům získala téměř na celém světě. U nás je její pěstování velmi populární. Květy ostálek jsou k vidění téměř na každé zahradě, kde se pěstují letničky.

Ostálky milují slunce, dopřejte jim ho co nejvíce.

Druhy ostálek

Ostálka lepá pomponkokvětá má velmi zajímavý, plný květ. Okrajové okvětní lístky jsou velké, vnitřní, zakrslé lístky tvoří středový pompónek. Barvy květů jsou různé, nejčastěji se objevují odstíny červené, oranžové a růžové.

Ostálka lepá jiřinkokvětá je nejběžněji pěstovanou odrůdou. Okvětní lístky jsou všechny přibližně stejné velké, tvoří bohatý květ různých barev. Kultivar Pepermint stick má žíhané květy, k dostání je i varianta s oranžovým, fialovým, červeným i bílo-žlutým květem. Záhony s ostálkami zářící všemi barvami si vypěstujete ze semínek označených Mix.

Ostálka lepá kaktusovitá má jednotlivé okvětní lístky jehlicovitého tvaru, můžete si dopřát širokou paletu barev květů z jediného sáčku semínek.

Ostálka lepá kalifornská se vzhledem svých květů velmi podobá jiřinkokvěté variantě. Květy jsou veliké, plné s přibližně stejně velkými okvětními lístky.

Ostálka lepá liliput díky šlechtění dorůstá pouze do malé výšky. Malý vzrůst však nic nemění na tom, že květy jsou stejně nádherné jako u ostatních variant.  

 Ostálka odrůdy Pepermint stick má žíhané květy 

    

Pěstování cinie

Pěstování cinie není nijak složité, krásné květy může na zahrádce vypěstovat i naprostý začátečník. Cinie díky svému původu v Mexiku milují slunečné a teplé počasí, proto jim sluníčka dopřejte co nejvíce. Naopak v deštivém létě se pravděpodobně dočkáte bujných rostlin, ale květů bude méně. Počasí se bohužel ovlivnit nedá. Jediné, co je možné pro ostálky udělat je vysadit je na co nejteplejší místo na zahrádce. Ostálky chraňte před nárazovým větrem, který by mohl rostliny zlomit. Kromě slunce potřebují ostálky ke zdárnému růstu výživnou, dobře propustnou a výhřevnou půdu. Ostálky nikdy nesázejte na stinné, vlhké stanoviště, protože by vám květy radost určitě neudělaly a navíc by mohla rostlina uhnít nebo chytnout nějakou houbovou chorobu. 

 

Ostálky je vhodné si předpěstovat

Ostálky patří k rostlinám, které je vhodné si před výsadbou na záhon předpěstovat. Semena se vysévají do výsevního zařízení v průběhu března až dubna. Vysetá semena se rozprostřou po povrchu substrátu, lze je i zakrýt tenkou vrstvičkou zeminy. Ideální teplota pro klíčení semen je kolem 20 °C. K dobrému klíčení přispívá i dostatečná vlhkost. Vyklíčené rostlinky je nutné přepikýrovat do sadbovačů nebo do větší misky, aby měly dostatek prostoru pro další vývoj. Vzrostlé rostlinky se na záhon vysazují až koncem května, protože ostálky jsou citlivé na mráz. Ostálky si však mohou vypěstovat i ti, kteří nemají možnost si sazeničky předpěstovat. Druhou možností výsevu je totiž výsev přímo na záhon v průběhu dubna, pro podzimní kvetení až do června. Při výsevu přímo na záhon dbejte na dostatečnou vzdálenost mezi semeny, abyste nemuseli zbytečně pikýrovat.

Slimáci si velmi rádi pochutnávají na mladých lístcích ostálek.

Slimáci: hrozba mladých sazeniček ostálek

Rostliny ostálek jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům, pokud jsou pěstovány na vhodném stanovišti. Velkou hrozbu představují pouze slimáci, kteří si velmi rádi pochutnávají na lístcích mladých sazeniček. Někdy to může mít pro rostlinku až fatální následky - ukousnutí růstového vrcholu a následné uhynutí rostliny. Možnou prevencí je systematická likvidace slimáků, využívání osvědčených receptů v boji se slimáky a vysazování vzrostlejších sazeniček, na které si už slimáci tolik netroufají. 

 

Ostálka vydrží ve váze dlouhou dobu.

Bujný růst a zdravé rostliny jsou výsledkem příkladné péče

Hezké bujné rostliny jsou výsledkem celosezónní péče o ostálky. Ostálky je vhodné během sezóny okopávat a odplevelovat. V teplých dnech by ostálky měly dostat i pravidelný příděl vody. Ostálky mají vodu rády, ale nesmí ji být příliš. Kvetení lze podpořit přidáním hnojiva určeného pro zahradní květiny do zálivky. Ideální je pravidelně střídat stanoviště, aby se zamezilo rozvoji chorob a škůdců. 

Ostálka odpuzuje háďátka, můžete ji vysadit jako prevenci do zeleninových záhonů...