Echinacea - dekorativní léčivka a trvalka

Echinacea - dekorativní léčivka a trvalka
Echinacea - Třapatka - patří do čeledi hvězdnicovitých (lat. Asteraceae). Rod těchto okrasných květin je česky také nazýván třapatka (lat. Rudbeckia). Tento rod vznikl přerozděleným rodů obdobných rostlin. V současné chvíli se zvažuje založení samostatného rodu Echinacea, který bude čítat na 9 druhů. Třapatka je původem ze severu/středozápadu Spojených států. Zde roste na světlých a suchých stráních. Do Evropy byla dovezena v 17.století jako okrasná rostlina. Nyní je používána jako léčivka. V České republice neroste ve volné přírodě.
Echinacea dostala své pojmenování z řeckého slova Echinos - což znamená ježek. Pro své léčivé vlastnosti byla známá již před 200 lety. Patřila mezi lék indiánů. Používala se k léčbě zánětů zubů a bolení v krku. Její obliba stále roste.
Echinacea dorůstá do výšky až 140cm. Kořen této byliny může být plazivý, nebo kůlovitý. Stejně tak oddenek může být lysý nebo chlupatý. Základní listy jsou řapíkaté, další vyrůstají střídavě z lodyhy rostliny. Listy se směrem nahoru změnšují. Čepele listů jsou dlouhé až 10cm. Echinacea kvete od května do září. Květy jsou světle růžové až fialové, bílé nebo žluté. Květy mohou být svěšeny směrem dolů. Mají pichlavé středy ve tvaru šišek. Díky kterým zřejmě dostali svůj název. Připomínají pichlavého ježka.
Pěstujeme echinaceu
Nejznámějším zástupcem této 9-ti druhové skupiny je Třapatka nachová (lat. Echinacea purpurea). Je vhodná do skupinových výsadeb stejně tak jako solitérní rostlina. Můžete ji pěstovat jako dekorativní zahradní rostlinu, stejně tak bude vhodnou rostlinou k řezu. Je dekorativní. Hodí se i do lesních zahrad. Její použití je universální. Ozdobí každou zahradu. Je opravdu nádherná.
Semínka Třapatky nachové jsou běžně k zakoupení v našem eshopu. Zakoupená semínka vysévejte již v březnu. Buď je můžete vysít přímo na stanoviště (lépe do pařeniště), nebo doma za okno do výsevných misek. Po dvou měsících od výsevu jsou rostlinky vhodné k výsadbě. Přesazujeme je na záhon na konci května.
Sazeničky Echinacei přesazujte na slunné stanoviště. Půda by měla být lehká, dobře propustná. Abyste půdu zachovali stále lehkou a vzdušnou nezapomínejte na pravidelné kypření kolem rostlin.
Není nutná pravidelná zálivka ani hnojení. Hnojení přidávejte pro nasazení bohatšího květu. Pravidelnou zálivku nezapomínejte u rostlin pěstovaných v květináči.
Echinacea kvete druhým rokem po výsevu. Poté se stává trvalkou na vašem okrasném záhoně. Doroste do rozměrů a struktury většího rozvětveného keře.
TIP: Echinacea - třapatka prospívá na slunném stanovišti. Nevadí jí sucho ani kamenitá půda. Klidně jí vyčleňte méně úrodnou část záhonu. Jestliže Vám nevyhovuje nachová barva této květiny, pak sáhněte po Třapatce zvláštní (lat. Echinacea paradoxa) se žlutými květy nebo Třapatka White Swan s bílými květy.
Listy a květy Echinacei můžete sbírat a sušit již v druhém roce rostliny. Listy sbírejte v době počátku květu rostliny. Kořen se sbírá u rostlin starších 3-4 let.
Třapatka bez problémů přezimuje na záhoně. Kořeny můžete nadkrýt chvojím.
Léčivé účinky
Echinacea patří mezi léčivé rostliny. Obecně je její název spojen s léčbou bolesti v krku a nachlazení. Výzkum jejích léčivých účinků zatím není zcela u konce. Patrně léčivější je kořenTřapatky bledé (lat. Echinacea pallida). Je vhodný k léčbě chřipkových onemocnění. Obsahuje vysoké množství esenciálních olejů. Nadzemní části rostliny Třapatky nachové (lat.Echinacea purpurea) působí blahodárně proti nachlazení. Natě echinacei obsahují více polysacharidů. Je účinná také při infekci močových a dýchacích cest.
Echinacea - je zpracovávána v několika různých procesech. Čerstvá šťáva je používána na výrobu sirupů, kapek a pastilek. Sušená rostlina se používá na přípravu čajů a čajových směsí. Kořen se zpracovává čerstvý i sušený. Spolu s lihem lze vyrobit tinkturu. Při domácím použití si třapatku nejčastěji zpracujeme ve formě čaje. Čaj z echinacei je vhodný i pro děti. Těhotné a kojící ženy by se o užívání echinacei měly poradit s lékařem.
Echinaceové výtažky posilují naši imunitu a má protizánětlivé účinky. Patří nyní mezi velmi oblíbené a užívané bylinky. Oživí vaši zahradu. Vyzkoušejte si její pěstování. Můžete se také odhodlat a vyzkoušet si doma připravený čaj proti nachlazení.
Již jste se léčili touto bylinkou? A co si ji zkusit vypěstovat?
Zaujal Vás článek? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku!
Autor: Hana Michalíková