Jak na zdravé růže 2/2

Výběrem vhodného stanoviště a správnou výsadbou péče o růže nekončí. Krásné zdravé růže s mnoha květy jsou výsledkem celoroční práce. Na jaře přichází čas na základní řez růží, odstraňují se zmrzlé výhony. V létě se zkracují příliš bujné výhony, dodávají se živiny a po horkých dnech se vydatně zalévá. Na podzim se růže připravují na zimu, nechávají se vyzrát pletiva, přihrnuje se hlína a na choulostivější druhy se pokládají větve či sláma. To jsou však pouze nejzákladnější úkony, které je nutné vykonat při pěstování růží. Růže by se měly opečovávat s velkou láskou, za niž se pěstitelům odvděčí nádhernými květy - květy královny květin. Pusťte se do pěstování růží také. Práce vám půjde lépe od ruky, když použijete kvalitní nářadí a pomůcky. Stejně jako sazenice růží je najdete v naši nabídce.

Na jaře proveďte hlavní řez

Hlavní řez růží se provádí zásadně na jaře, protože v tuto dobu je zcela jasné, jestli růže zima poznamenala či nikoli. Po tuhé zimě bývají konce výhonů pomrzlé, to však vůbec nevadí. Je to také jeden z důvodů, proč s výrazným zkracováním počkat až na jaro - výhony umrzají od konečků. Čím delší výhon je, tím je menší riziko, že umrzne celý výhon, případně celá růže. Před řezem se z růží odstraní nakupená zemina a případné další přikrývky (větve). Zimní přikrývka by se měla odstranit až poté, co nehrozí silnější mrazíky. Jelikož byly rostliny zastíněné a nejsou zvyklé na příliš mnoho světla, mělo by se odkrytí provádět za polojasného až oblačného dne, kdy intenzita slunečního svitu není tak vysoká. Jarní řez růží by se měl stihnout ještě před narašením oček. Včasným řezem lze urychlit kvetení. Základem jarního řezu je odstranění starých, zmrzlých a uhynulých částí růží. Řez se provádí vždy až na zdravé dřevo. Slabé keře růží se podporují seříznutím všech výhonů, ty nejslabší mohou být zkráceny až po první očko. U bujných rostlin je nutné zachovat hlavní kostru růže, naopak odstranit by se měly výhony, které směřují dovnitř a růži zbytečně zahušťují. Při řezu se musí přihlédnout k aktuálnímu stavu dané růže - slabé rostliny vyživí méně výhonů než zdravé a silné růže. Při řezu růží se vybavte pořádnými rukavicemi a kvalitními nůžkami na růže. Vhod vám jistě přijdou malé nůžky na růže značky Fiskars, které po ustřižení drží stonek. Můžete tak bez problémů stříhat pouze jednou rukou a ustřižený výhon vám nepoškrábe ruce. Dlouhá životnost a vysoká odolnost je zajištěná díky kvalitní čepeli vyrobené z švédské nerezavějící oceli. Tyto nůžky ustřihnou výhony o maximální tloušťce 1 cm.

V létě zkraťte bujně rostoucí výhony

Další řez růží se provádí během léta. Jeho hlavním úkolem je zkrácení bujně rostoucích výhonů a povzbuzení tvorby nových květů. Součástí letního řezu je i odstraňování odkvetlých květů, které by se mělo provádět ještě před úplným opadem korunních plátků. Květ velkokvětých růží se odřezává i s částí stonku nesoucího neúplné listy cca 5 - 8 mm nad dalším zdravým očkem. Správným odřezáním květu lze dosáhnout vykvetení nového ve velmi krátké době. V pozdním létě by se měly nechávat výhony co nejdelší, aby mohly před zimou dobře vyzrát.

 

Zdravé růže potřebují dostatek živin a vody

Pro zdravý růst a bohaté kvetení vyžadují růže zajištění dostatku živin. Základem je dusík, fosfor a draslík. K dobrému růstu je nezbytný vápník, železo, hořčík a síra. Růže přijímají tyto stopové prvky ve formě jednoduchých sloučenin rozpuštěných ve vodě. Nedostatek živin může vést k poruchám růstu a ke špatnému vývinu květů. Nejjednodušší cestou pro zajištění dostatku živin potřebných pro zdravý růst růží je použití kombinovaného hnojiva určeného přímo pro růže. V naší nabídce je pro vás připraveno několik druhů hnojiv pro růže, stačí si jen vybrat. Pro přihnojení růží je možné použít i minerální hnojivo Cererit, které obsahuje vyváženou kombinaci potřebných živin. Cereritem je ideální pohnojit růže co nejdříve z jara, po ořezu. V období růstu a vývinu květů je vhodné růže pravidelně hnojit v intervalech závislých na druhu použitého hnojiva. Růže lépe přijímají živiny po dešti. Poslední podzimní hnojení by mělo obsahovat zvýšené množství draslíku, pro podporu vyzrávání pletiv. Toto hnojení by se mělo provést až po přihrnutí růží.

Zásady pro hnojení růží:

  • Při hnojení berte v úvahu stav půdy (vyhnojená / nevyhnojená, propustná / nepropustná).
  • Čím více srážek, tím více živin růže potřebují.
  • Růžím prospívá i hnojení na list.
  • Přihnojujte s rozumem.
  • Na podzim hnojení omezte.

 

Zálivka jde ruku v ruce s hnojením. Růže obecně vyžadují velké množství vody, ale v době intenzivního růstu je potřeba vody i živin největší. Bez dostatečného množství vody a živin by růže nemohla vytvořit silné výhony a nasadit květy. Růže preferují vydatnou zálivku, která pronikne až ke kořenům ve větší hloubce. Interval mezi jednotlivými zálivkami je u běžných půd cca 10 - 14 dní. Konkrétní potřeba vody je však závislá na aktuálním počasí a na vysychavosti půdy. Častá zálivka malým množstvím vody nemá pro růže žádný význam, protože se potřebná vláha nedostane k hlouběji uloženým kořenům. Zálivku je lepší provádět konví. 

Choroby a škůdci na růžích

I "královny květin" jsou občas napadeny různými chorobami a škůdci. Bujně rostoucí růže jsou odolnější vůči napadení různými škůdci a chorobami, proto nezanedbávejte pravidelnou zálivku a hnojení. Houbovým chorobám lze předcházet aplikací ochranných postřiků, pravidelným odplevelováním záhonů a odstraňováním opadaných či poškozených listů. Houbové choroby ohrožují rostliny vysazené příliš blízko u sebe s nedostatečným prouděním vzduchu. Nejčastěji se objevujícím škůdcem na růžích jsou mšice. Jejich likvidace je dlouhodobým bojem, protože po vyhubení jedné várky mšic se velmi brzy objevují mšice nové.

Bude zima, bude mráz, jak se růže, jak schováš...

Zima je pro růže nejkritičtějším obdobím roku, pokud je dobře připravíte, není se čeho bát. Zdravé růže přezimují lépe, než  růže nemocné a slabé, proto je nutné dopřát růžím vše potřebné pro zdravý vývin. Dalším důležitým faktorem pro zdárné přezimování jsou dobře vyzrálé výhony. Na podzim by se růže neměly přehnojovat dusíkem, příliš zavlažovat a okopávat. Květy by měly být odřezány co nejvýše, aby rostlině zbyly dostatečně dlouhé výhony. Před příchodem silnějších mrazů se musí růže přikrýt, nejlépe navršením okolní zeminy. Přikrývané růže musí být zbaveny listů, aby během zimy nezahnívaly. Jako dodatečnou ochranu před mrazem a sněhem lze použít větve jehličnatých stromů. Při zimování je nejdůležitější ochránit kořeny růží před zmrznutím!!!