Jaro klepe na dveře

Jaro klepe na dveře 

Jaro je pro zahrádkáře jedno z nejkrásnějších období. V našem mírném podnebí se prodlužují dny a otepluje se. Začíná období vegetativní aktivity rostlin a živočichů. Vegetační jaro se neřídí časem, ale teplotami. Počátek jara je dán nástupem průměrných denních teplot okolo 5°C, konec jara je, když teploty dosáhnou denního průměru 15°C.

Je třeba se na jaro řádně vyzbrojit. Buďte hned z jara tvůrčí a vynalézaví, úroky budete sklízet po celý zbývající zahrádkářský rok. Jarní cibuloviny - překvapí a potěší. Se zájmem budete sledovat každý lístek, každý pupen květu, který se objeví mezi ustupujícím sněhem. Drobné krokusky můžete volně rozmístit do trávníku.  Bude to radost při každém odchodu z domu do práce a při každém návratu. Jarní cibuloviny potěší také v květináči a oku a interiéru lahodícím přebalu. Např. hyacint ozdobí i pracovní stůl. Narcisky můžete pěstovat na okně v kuchyni.

  • Únor

Stříhání stromů a keřů - je podstatnou částí jarních příprav. Kde se již můžete realizovat, i když sníh ještě bude pokrývat půdu. Stromy neupravujeme, pokud jsou silné mrazy. Zmlazujeme meruňky a jabloně.  Využíváme nůžek na větve. Pokud jsme měli potíže se škůdci začínáme provádět postříky ovocných stromů proti strupovitosti, padlí, obalečům a mšicím. V únoru můžeme vysévat  hořce. Osetou misku vyneseme na zahradu nebo balkón a necháme zapadnout sněhem.Také vyséváme některé trvalky - zejména hledíky, aksamitníky, lobelku, šalvěj, ...

Již v únoru na  záhony klademe plastové a skleněné kryty, aby se pod nimi stačila v březnu ohřát půda pro setí rané zeleniny a letniček. Pokud jsou pěkné dny, ryjeme záhony a zapracováváme kompost, či hnojiva. Na rytí používáme vhodné rýče. Záhony dále upravujeme motykou a hráběmi. Pokud máte malé pomocníky, podívejte se také na dětské nářadí v našem e-shopu.

V únoru je také potřeba začít se více věnovat pokojovým rostlinám. Nastává vhodný čas k jejich přesazování. S přibývající intenzitou světla můžete rostliny začít pozvolna přihnojovat.

  • Březen

Březen je období výsevu a výsadby. Věnujeme se intenzivnímu výsevu semínek zeleniny a květin. Vždy si řádně pročtěte obal od semínek, kde je návod - kdy a jak kterou rostlinu předpěstovat a vysévat. V březnu začínáme provzdušňovat trávník. Staráme se a seřízneme kořenový bal vodních a bažinatých rostlin.  Je čas řezu růží a živých plotů. Využíváme efektivních nůžek na živé ploty.  V březnu upravujeme přezimované balkónové rostliny, které seřízneme, přesadíme a přihnojíme a vynášíme  postupně na světlo.

Vyséváme letničky a jednoleté pnoucí rostliny, bylinky, hrachor a užitkovou zeleninu.Zastřihujeme růže než se ukážou letošní výhony - postupně odkrýváme obal, který je chránil před zimou. Koncem března začínáme růže přihnojovat.

Nejvyšší čas je nyní  pro postupné vápnění trávníku. Vápěním neutralizujeme půdu a zabráníme tak růstu mechu v trávníku. Koncem března až počátkem dubna můžeme dosítholá místa v trávníku směsí určenou k dosevu. S blížícím se jarem je potřeba  dokončit zimní řezy stromů. Větší rány ošetříme proti chorobám stromovým balzámem,  nebo štěpařským voskem.

Upravujeme na hotovo záhony. Chystáme se k přímému výsevu rostlin a vysazujeme předpěstovanou sadbu. Se sázením předpěstované sadby pokračujeme také v dubnu. K předpěstování zkuste letos vyzkoušet rašelinové klíčící tablety a květináčky. 

TIP : Vyzkoušejte sázecí kolík a řádkovací kolík se šňůrou. Řeknete si možná, že je to přežitek, že záhony trefíte od oka. Ve finále však oceníte precizní spolupráci rukou a nářadí. Pro rovnoměrné řádky vyzkoušejte také výsevové pásky některých druhů zeleniny, případně  secí strojek na klasický výsev semínek.

  • Duben

dubnu již kvete část zahrady osázené jarními cibulovinami. Králem záhonů a jarních kytic je tulipán. Nebojte se vysadit více rostlin. Pohled na rozkvetlou zahradu brzy z jara vás potěší. Odkvetlé květy cibulovin postupně odstraňujte. V dubnu osázejte zbývající část zahrady - nezapomeňte na zahradní jezírko, které vyčistěte a osaďte novými rostlinami. Lekníny a jiné bahenní rostliny můžete také začít přihnojovat.

Pokud máte letos zálusk na nový živý plot je v dubnu nejvyšší čas, a pokud budete zakládat nový trávník je v dubnu přesně jeho čas. Pokud již trávník máte založený z dřívějška, je čas ho poprvé posekat. Posekanou trávu můžete přiložit k nově vysazeným trvalkám, růžím a okrasným dřevinám. V záhonu se tak udrží více vlhkosti. Trávník provzdušňujte hráběmi nebo provzdušňovačem - vertikulátorem. Je také vhodný čas pro výsadbu nových ovocných stromů.

Jaro na zahradě bude brzy  v plném proudu. Nepromeškejte letos výsev rostlin tak, aby jste stihli nejen květ, ale i sklízet plody v období, kdy zrají nejlépe.

Autor: Hana Michalíková