Nejkrásnější kbelíkové rostliny

Nejkrásnější kbelíkové rostliny
Rostlinky vždy mají jména rodová a druhová. Rodové stojí většinou na prvním místě (srovnatelné s našim příjmením) a druhové na místě druhém (srovnatelné s našim jménem). Jednotlivé druhy však také mohou mít ještě více méně známé odrůdy, které jednotlivé druhy dělají ještě zajímavějšími. Jako ostatní okrasné rostliny nejsou kbelíkové rostliny šlechtitelsky tak dobře zpracovány, neboť jde většinou o divoce rostoucí druhy, které byly zlepšeny uměle. Existují také hybridy, které se získávají většinou křížením různých druhů. Označují se křížkem uváděným před druhovým jménem.
Jasmín (Jasminum humile)
Tato překrásná, svítivě žlutá květina původem z Číny kvete v červnu a květy se tvoří na mladých výhoncích. Téměř všechny jasmíny jsou popínavé a vyžadují opěrnou konstrukci, je však jasmín stálezelený, který roste ve formě malého keře jako zimovzdorný. Jasmín má vonné květy a ty vyrůstají v chomáčcích přibližně po 10 a silně voní. Tato květina není náročná na teplotu, v létě však vyžaduje světlo, ne vedro. Opadávání listů během zimy usnadňuje přezimování. Zpětný řez provedený před přezimováním snižuje nárok na prostor. U jasmínu je dobré, že se na něj prakticky škůdci a choroby nevyskytují.
Durman (Datura)
Durman je původem z Jižní Ameriky a jedná se o listnaté rostliny, které mají až 20cm dlouhé listy. Mnohé druhy durmanu nádherně voní a to většinou až večer. Květy jsou většinou bílé nebo růžové, červené a žluté a kvete od července do podzimu. Durman vyžaduje slunné a chráněné stanoviště před větrem, který může jemné listy nenávratně poškodit. Čím víc durman roste, tím více nasazuje květů.
Lenovník (Phormium tenax)
Lenovník je nejdůležitější užitková rostliny pocházející z Nového Zélandu. Má řemenovité listy až 100cm dlouhé a až 7cm široké. Pletiva listů jsou pevná a lze je jen těžce přetrhnout. Lenovník je krásný především díky barevným kombinacím svých listů. Je odolný proti světlu, stínu, vedru, suchu a prachu. Jelikož jde o značně přizpůsobivou rostlinku, tak dobře roste všude. Zpočátku je vhodné ji dobře hnojit, později stačí málo.
Granátové jablko (Punica granátum)
Tato již po tisíce let pěstující rostlinka měla být údajně i biblickým jablkem Adama a Evy. V pěstování v nádobách se používají zakrslejší formy. Původně pochází z východního Středomoří a listy zakrslých odrůd jsou přisedlé, tmavozelené a slabě se lesknou. Květ je svítivě šarlatově červený, s porcelánovitými kalichy a s malými korunními plátky. Plody jsou2-4cm velké, svítivě červené a dorůstají v pozdním létě a na podzim. Pro granátovník je důležité teplé prostředí, proto je nejlepší umístit rostlinku před zeď.
Agáve (Agave americana)
Tato mexická, typicky okrasná listová rostlina je nejznámější ze všech druhů agáve. Má zelenomodrou základní barvu, ale jsou známí i varianty se žlutými pruhy po stranách nebo ve středu. Vrcholy listů tvoří ostrý hrot a na jejich okrajích se nacházejí ohnuté ostré háčky. Agáve nesnáší mráz a vyhovuje ji místo, kde je hodně slunečno, sucho a teplo. Agáve hnojíme a zaléváme málo, jinak se tvoří velké, měkké a pokleslé listy.