Palmy

Palmy nebo také Arecaceae zahrnuje asi 200 druhů s více než 2600 variantami, které rostou od tropického pásu až po polární kruh. Blízký k palmám patří také rákos. Většina palem se vyznačuje velkými složenými stálezelenými listy . Palmy ale vykazují obrovskou rozmanitost ve fyzikálních vlastnostech. Narozdíl od představ nemusíme  palmy nalézt jen v teplých oblastech poblíž moří, ale také v suchých pouštích a nebo v severských státech, kde klesají teploty hluboko pod bod mrazu. Mezi druhy, které rostou přirozeně mimo tropy a subtropy patří například Palma Evropská - Chamaerops humilis, která snáší teploty až k -15 °C a vyskytuje se ve Francii. Existují však i mrazuvzdornější palmy, vetšinou původem z hor blízkého a dálného východu jako Trachycarpus fortunei nebo Nannorrhops ritchiana, které jsou odolné do -20°C ! Právě Trachycarpus fortunei nebo také palma konopná se pěstuje dokonce na Faerských Ostrovech, které leží mezi Norskem a Islandem !


Palmy prošly dlouhým vývojem a proto se dokázaly adaptovat na kyselé, vápenité, suché i mokré půdy. Vždyť první druhy palem rostly prokazatelně již před 69-70.000.000 lety. Byly nalezeny jejich fosilie.
Palmy nalezly v lidské civilizaci velmi široké uplatnění. Pro svou nenáročnost byly pěstovány na kokosové výrobky, olej, datle, palmový sirup , karnaubský vosk, ořechy, ratan, rafie a palmové dřevo. Mezi důležité palmy patřil zejména Datlovník. 

Palmy vytváří většinou velké kulaté semena s tvrdým obalem o průměru asi 2cm. Semena je nejprve nutno smočit v teplé vodě a nechat je v ní asi 3 dny. Voda se kvůli plísím musí každý den měnit. Palmy rostou převážně v písčitých dobře propustných půdách. Vetšině palem přemokření nedělá dobře. Semena vyklíčí asi nejdříve za 6-8 týdnů, po tu dobu je potřeba udržovat substrát vlhký a v teple. Na klíčení je ideální zima, jelikož můžete dát nádobu se semeny na radiátor, popřípadně na počítač.