Pór letní a pór zimní

Pór zahradní (lat. Allium porrum) je rostlinou z čeledi amarylkovitých (lat. Amaryllidaceae). Patří do botanického rodu česnek, stejně jako její blízcí příbuzní česnek a cibule. Pór zahradní a jeho letní, podzimní i zimní odrůdy byly vypěstovány z divokého druhu Allium ampeloprasum. Původní domovinou póru je jižní Evropa, jihozápadní Asie, jižní Anglie a Persie. Pěstování póru má dlouhou tradici, pěstovali ho již Egypťané, Řekové i Římané ve starověku. V dnešní době je pěstování póru stále v kurzu. Díky šlechtění si pěstitelé mohou vybrat z velkého množství odrůd. 

Pór zahradní - popis rostliny

Pór zahradní je vytrvalou rostlinou, ale pěstuje se většinou pouze jako jednoletka, zimní odrůdy jako dvouletky. Cibule pórku je válcovitého tvaru. Stonek bývá robustní a až do poloviny může být pokrytý pochvami listů. Listy póru zahradního jsou jednoduché, přisedlé ke stonku. Pór zahradní má oboupohlavné květy sdružené v květenství botanicky nazývaném šroubel. Květenství jsou podepřeny toulcem. Součásti květenství jsou pacibulky, jakožto orgán vhodný k vegetativnímu rozmnožování póru. Plodem póru zahradního je tobolka. 

Pěstování póru

Pór lze pěstovat z výsevu i ze sadby. Úroda z rostlin vypěstovaných ze sadby bývá obvykle vyšší. S výsevem letních odrůd pórku je vhodné začít co nejdříve. Do výsevního zařízení ho lze vysévat již v lednu. Pro klíčení je ideální teplota kolem 18 °C. Vyklíčené rostlinky jsou velmi drobné, nitkovité. Na venkovní záhon se vysazují v dubnu, kdy už nehrozí mrazíky. Výsadba se provádí do sponu 30 x 10 cm. Letní pórek se sklízí v srpnu a v záříPodzimní odrůdy by se měly vysévat cca od poloviny února do poloviny března. Předpěstované sazeničky přijdou na záhon v polovině června. Sklizeň podzimních odrůd póru probíhá v říjnu a v listopadu. Nejpozději se vysévají zimní odrůdy pórku, stačí je vysít až v dubnu. Dostatečné velikosti pro výsadbu na záhon dosáhnou rostliny v červnu. Tyto pórky bude možno sklidit od března cca do května následujícího roku. Všechny odrůdy pórku se vysévají do hloubky cca 1 cm. Sazenice připravená pro výsadbu by měla mít tloušťku cca 3 - 5 mm a 3 - 4 pravé listy. Dlouhé kořeny by se měly zkrátit na délku okolo 2 cm a listy asi o třetinu. Výsadbu je nejpohodlnější provádět do předem vyhloubených brázdiček. Během vegetace je nutné záhony s pórem pravidelně kypřit, odplevelovat, přihnojovat, zavlažovat a ošetřovat proti chorobám a škůdcům. Nejúčinnější je přihnojování plnými hnojivy např. Cereritem nebo hnojivem NPK. Nemělo by se zapomenout i na pravidelné přihrnování, aby byla vybělená část co největší.

Vhodné stanoviště pro pěstování póru

Pór je možné pěstovat i v chladnějších polohách, není příliš náročný. Daří se mu spíše v lehčích, hlinito-písčitých půdách, které jsou vyhnojené a drží se v nich dostatek vláhy. Pór je plodinou druhé trati, pěstuje je proto po plodinách, které byly silně pohnojené chlévským hnojem (brambory, košťáloviny a okurky).  Během vegetační sezóny by se do půdy mělo dostat cca 13 g dusíku 10 g fosforečnanů a 28 g draselné soli na m2. Tato dávka hnojiv by se k póru měla dostat rozložena ve třech dávkách. První přihnojení, které se provádí ještě před výsevem by mělo být bohatší na dusík a obsahovat méně draselných solí a fosforečnanů. Druhá vlna přihnojení by se měla ideálně provést cca po třech týdnech. Poslední, třetí přihnojení se provádí v době, kdy již mají rostliny plně vyvinuté nějaké listy. Třetí dávka hnojiva by měla obsahovat nejvyšší podíl draslíku a fosforu, naopak dusičnanů by mělo být nejméně. 

Choroby a škůdci

Na póru se v posledních letech nejčastěji vyskytuje škůdce pojmenovaný vrtalka pórová. Tento škůdce vyvede v našich podmínkách 2 generace za rok. Vrtalky první generace napadají rostliny póru na přelomu dubna a května, druhá generace začíná škodit koncem srpna a začátkem září. Nejjednodušší prevencí proti vrtalce pórkové je přikrytí pórového porostu v rizikovém období netkanou textilii. Aby byla tato metoda účinná, musí být okraje textilie zapuštěné do půdy, aby přes ní škůdci nepronikli. V případě, že už se tak stalo a škůdci pórek napadli, je čas přistoupit k chemické ochraně, například přípravkem Decis. Dalšími škůdci, kteří se na póru mohou vyskytnout jsou vlnatka pórová, háďátko zhoubné, třásněnka zahradní a molík česnekový.

Pór letní

  • Má kratší vegetační dobu - cca 150 dní.
  • Musí se sklidit nejpozději do příchodu mrazíků.
  • Roste rychleji, může dorůst do výšky až 1 m.
  • Konzumní část (vybělená) je delší.
  • V průměru bývá slabší než pór zimní.

Pór zimní

  • Delší vegetační doba - cca 200 dní.
  • Je mrazuvzdorný, bez problémů přečká zimu.
  • Roste pomaleji, je robustnější.
  • Konzumní část je silnější - může mít více než 6 cm v průměru.
  • Musí se sklidit dříve než na jaře začne znovu růst a vytvoří květ.

Nejčastěji pěstované odrůdy póru

  • Pór letní odrůdy Golem je rychle rostoucí, v příznivých podmínkách může dorůst do výšky až jednoho metru. Delší oproti jiným odrůdám je i konzumní část, je však o něco slabší, mívá v průměru okolo 4 cm.  Vegetační doba této odrůdy je cca 155 - 165 dní, proto je vhodné ji vysévat již od ledna do připravených misek. Na záhon se pór odrůdy Golem vysazuje od dubna. Daří se mu na slunném stanovišti ve středně těžké, výživné půdě.
  • Starozagorský kamuš je tradiční odrůdou letního póru s vysokými výnosy. Může dorůst do výšky až 50 cm. Ideálním stanovištěm pro pěstování této odrůdy póru je místo s těžší a hlubší zeminou, obsahující dostatečné množství živin. Při pěstování v lehčích půdách je nutná pravidelná zálivka, aby půda příliš nevyschla.
  • Pór De Carentan 2 je pozdním zimním druhem póru se středně dlouhými přímými stvoly. Předností této odrůdy póru je jeho velká mrazuvzdornost. Pór De Carentan vyžaduje pěstování ve vlhké a kypré půdě bohaté na živiny.
  • Pór zimní odrůdy Elefant je vhodný pro podzimní sklizeň, bez problémů ho však lze sklízet až do jarních měsíců. Jeho listy mají tmavě zelenou barvu. Délku konzumní části lze prodloužit pravidelným přihnojováním. Semena této odrůdy póru lze vysévat přímo na záhon od března do dubna, sadbu k předpěstování je třeba vysít již v druhé polovině února.
  • Pór zimní odrůdy Tango je  určen pro podzimní sklizeň, ale lze ho sklízet až do jarních měsíců. Jeho listy jsou tužší a mohutnější. Odrůda Tango roste pomaleji, délka vegetačního období je cca 180 - 200 dní.
  • Dalšími často pěstovanými odrůdami póru je pór podzimní Terminal a pór zimní Winner.