Pravá Aloe je pouze jedna - Aloe vera

Aloe pravá (Aloe vera) náleží do čeledi liliovité (Liliaceae). Zástupců rodů aloe bylo popsáno více než 250. Domovinou většiny druhů aloí je Afrika, Madagaskar, Kanárské ostrovy... V současné době si stále větší oblibu získává aloe vera, protože byly prokázány její léčivé účinky. Pěstování této aloe není příliš složité, takže si "první pomoc na povrchové zranění" můžete vypěstovat i doma za oknem. Aloe vera pochází z Kanárských ostrovů, ale díky svým léčivým účinkům se brzy rozšířila do celého světa. Pro komerční účely se pěstuje v Austrálii, na Kubě, v Dominikánské republice, v Číně, Mexiku, Keni a v Jihoafrické republice. Společně s USA, které jsou hlavním výrobcem produktů z aloe vera, dodávají tyto země gel z listů kosmetickým společnostem po celém světě. Nejlepší účinky však má čerstvá šťáva z aloe, takže pro běžné použití se vyplatí mít doma rostlinku stále k dispozici a nespoléhat se na komerční produkty. 

 

Aloe vera vytváří krátký stonek hustě pokrytý masivními, silně dužnatými u báze velmi širokými listy, ve směru ke špičce se listy zužují. Listy jsou stavěny v růžici, jednotlivé růžice často tvoří trsy. Listy jsou dužnaté. Okraje až 50 cm dlouhých listů jsou zoubkované. Na pokožce jsou rozesety nevýrazné bělavé skvrnky.  Květy jsou žluté, nacházející se ve vzpřímených květenstvích převyšujících špičky nejvyšších listů. 

 

Historie aloe vera je velmi dlouhá. Obrazy aloe vera byly nalezeny už na stěnách v egyptských hrobkách. Egypťané si této rostliny cenili pro její léčivé účinky a byla také darem při Faraonově pohřbu. Aloe vera byla dlouho považována za rostlinu přinášející štěstí a odhánějící zlo. V některý oblastech se aloe vera dodnes věší nad dveře nových domovů jako symbol naděje a štěstí pro ty, kdo tam žijí.  V rozsáhlých afrických pouštích ji Nomádi pojmenovali "pouštní lilie", v Severní Americe se dodnes nazývá "tichým léčitelem" a "doktorem Aloe". V Rusku se lze setkat s hovorovým názvem "elixír dlouhověkosti".

 

 

Vyberte si "pravou" aloe vera

Zástupců rodu aloe je mnoho, k nejčastěji pěstovaným zástupcům, kromě aloe vera, patří například aloe variegata. Tento druh aloe je lidově nazýván "sokolí péro", protože jeho listy sokolí péro opravdu připomínají. Listy rostou v růžici, jsou tmavě zelené barvy s výraznými bílými příčnými pruhy. Při dobrém pěstování aloe brzy vykvete vysokým květním stvolem nesoucím šarlatově červené trubkovité květy, které jsou ozdobou každého parapetu. Tato aloe má svou původní domovinu v jižní Namibii a na rozlehlém území JAR. Pěstování je stejně jako u aloe vera velmi jednoduché. Rostlinu lze množit pomocí semen či pomocí odnoží. Bohužel, tento druh je pěstován spíše pro okrasu než pro své léčivé účinky. Proto si při výběru semen či rostlin dávejte pozor, jaký druh aloe vlastně kupujete - jestli je to opravdu léčivé aloe vera.

Pěstování aloe vera

Aloe vera má díky svému původu ráda spíše lehké a dobře propustné substráty. Hlína by měla být písčito-hlinitá. V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, aby se předešlo přemokření rostliny, které může mít za následek až uhynutí rostliny. Semena aloe vera můžete sázet do výsevního zařízení např. (minipařeniště)  v průběhu celého roku, nejvhodnější je však výsev na jaře. Po vysetí výsev zalijte a postavte na teplé a světlé stanoviště. Nejpříhodnější teplota pro klíčení je kolem 21 °C. Substrát musí být stejně jako pro pěstování dospělých rostlin velmi propustný s drenážní vrstvou na dně nádoby. Aby se zamezilo rozvoji plísní, které by mohly výsev poškodit, sterilujte substrát teplem (např. upečení v troubě). Po vyklíčení začněte výsevní misku pomalu odvětrávat. Výsev pravidelně roste, aby nepřeschl. Až mladé rostlinky zesílí, je vhodné je přepikýrovat, aby měly dostatek místa a živin pro další růst. Dospělé rostliny pěstujte na slunném či polostinném stanovišti. V létě je možné rostlinu letnit na zahradě či na balóně. Umístěte ji však na takové místo, kde bude chráněna před dlouhodobými dešťovými srážkami. Občas ji však můžete dopřát pobyt na dešti nebo vydatnou zálivku (ponořením nádoby na 10 minut do odstáté vody). Aloe tak doplní vodu do svých dužnatých listů. Po vydatném přísunu vody nechte aloe dobře vyschnout. Tento režim pěstování těmto rostlinám vyhovuje, protože jim připomíná období dešťů a období sucha v jejich domovině. Před příchodem mrazů rostlinu přesuňte na zimní stanoviště. To může být i chladnější a tmavší s teplotou kolem 10 - 15 °C. V tomto období rostlina odpočívá, neroste a žije převážně z vody uchované v listech. Při "studeném" zimování omezte zálivku - stačí mírné zalití max. 1x měsíčně. Aloe však dokáže zimu přečkat i ve vytopených prostorech na parapetu okna. Na "teplejším" zimovišti zalévejte aloe 2x měsíčně, tak aby mezi jednotlivými zálivkami substrát dobře proschl. Pokud budete aloe zimovat v tmavší místnosti, dávejte na jaře pozor, abyste ji hned nevystavili ostrému jarnímu slunci, rostlina by se mohla popálit. Raději ji nějaký čas na světlo pomalu zvykejte a přistiňujte ji. Okolo rostliny aloe se brzy začnou tvořit mladé rostlinky (odnože), které lze oddělit a získat tak nové rostliny. Aloe je třeba čas od času přesadit do většího květináče, zejména pokud ji necháváte růst i s odnožemi (vytváří krásné trsy). V květináči rostlina nedosahuje takové velikosti jako ve volné půdě na původních stanovištích.

 

Léčivé účinky a využití aloe vera

Aloe vera je vhodné k vnějšímu i vnitřnímu použití. Pěstitelům se doporučuje spíše jeho vnější využití, protože u vnitřního použití by při nedodržení správného dávkování a způsobu přípravy, mohlo dojít spíše k újmě na zdraví než k léčení. Listy aloe tvoří dvě složky - povrch listu obsahuje latex, který může na lidskou pokožku působit dráždivěPro léčivé účely se využívá gelová dužnina, která je ukryta uvnitř listu. Potíráním gelem z rozříznutého listu lze uspíšit hojení menších popálenin, řezných ranek či odřenin, které nejsou příliš vážné, ale dokáží potrápit. Šťáva vytékající z listů má chladivý a hydratační účinek, který výrazně sníží nepříjemné pálení a napomůže k rychlému zahojení rány. Aloe vera mohou vyzkoušet i mladí lidé, kteří mají problémy s akné. Léčení je však dlouhodobější a je třeba počítat s prvotním mírným zhoršením stavu, protože bude docházet k vyplouvání nečistot na povrch. Během pravidelného používání se však situace stabilizuje a dojde k výraznému zlepšení stavu pleti. Gel z aloe vera dokáže zklidnit také kožní alergické reakce, ekzémy, kůži poštípanou od hmyzu. Dokáže dokonce zmírnit i průběh pásového oparu. Přípravky určené pro vnitřní použití pomáhají při cukrovce a obezitě, nezdravých vlasech a kůži, celulitidě, problémech se zažíváním, astmatu, zubních kazech a zánětech dásní a bolestech zubů. Výtažkem z aloe lze léčit i zanícené rány, infekce ucha. V poslední době se dokonce objevila řada zpráv o úspěšném léčení rakoviny zažívacího traktu upravevenou šťávou z aloe. Co je vlastně příčinou léčivých účinků aloe? Je to obsah velmi cenných enzymů, aminokyselin, minerálů, vitamínů, rostlinných glykosidů a antrachinonů, které jsou obsažené v listové dužnině a pomáhají organismu odplavovat toxické látky z těla. Aloe je proto často považována za nejúčinnější přírodní detoxikační prostředek 3. tisíciletí. V aloe byla prokázána přítomnost vitamínů A, B1, B2, B6, B12, C, PP a E, kyseliny listové, beta karotenu a minerálních látek jako je vápník, draslík, hořčík, sodík, chrom, měď, železo, zinek a mangan.

 

Tip: Vyzkoušejte aloe vera ve formě gelu. 

 

Aloe vera je léčivá, ale v neúměrných dávkách může i uškodit

Aloe vera je sice léčivé, ale v neúměrných dávkách může i uškodit. Negativní reakce se mohou vyskytnout při vnějším i vnitřním použití. U vnějšího použití se může objevit podráždění či alergická vyrážka, v tomto případě přestaňte aloe používat. Větší pozor byste však měli dát při vnitřním užívání. Aloe vera obsahuje projímavé látky, které mohou způsobit křeče v oblasti břicha a silný průjem, případně také překrvení pánevních orgánů. Z tohoto důvodu by se aloe vera neměla užívat v době těhotenství a kojení a při problémech s hemeroidy. Vnitřní použití není doporučováno ani dětem.

 přestože vám aloe vera nepůsobí žádné obtíže, nesmí se užívat dlouhodobě, protože by mohlo dojít k poškození žaludku nebo ledvin, nezapomeňte na to!