Převislé melouny Pepino gold
Pepino gold (lat. Solanum muricatum) je rostlinou z čeledi lilkovitých rostlin (lat. Solanaceae). Původ této rostliny není přesně znám, nejčastěji se však jako původní domovina pepina uvádí Peru a Kolumbie. Z těchto zemí se rostlina rozšířila do dalších oblastí v Jižní Americe. Indiánské kmeny pepino nazývají cachuma (kačuma). Velkou popularitu si pepino gold získalo na Novém Zélandu, kde se uchytilo a následně bylo dále šlechtěno. Nejvíce pěstitelů pepina v Evropě pochází z Itálie. Není se čemu divit, neboť klimatické podmínky pěstování velmi přejí.
V Česku je sice chladnější klima a podmínky pro pěstování nejsou zcela optimální (zejména v zimním období), přesto se začíná pěstování pepina pomalu rozšiřovat i mezi našimi pěstitely. Zkuste také rozšířit jejich řady.
Vypěstovat si vlastní převislé melouny pepino gold není nemožné!
Pepino gold je vytrvalou rostlinou, i když se velmi často pěstuje pouze jako jednoletá, protože mnozí pěstitelé nemají podmínky pro její zimování. Pepino dorůstá do výšky cca 30 - 50 cm. V mládí roste vzpřímeně, v dospělosti často polehává nebo roste v převisech. Jeho listy dosahují délky cca 15 cm, jsou řapíkaté, podlouhlého tvaru, mají sytě zelenou barvu. Květy pepina gold jsou podobné květům brambory (patří do stejné čeledi).
Rostou v latách na dlouhé stopce, jsou oboupohlavní. Plody pepina jsou vejcovitého tvaru, jejich slupka je hladká, lesklá a poměrně tenká. Nezralé plody jsou zelené, postupně dozrávají a stávají se žlutými až žlutooranžovými s podélnými výraznými tmavozelenými až hnědofialovými pruhy. Plody mohou dorůst až do velikosti 12 cm. Zralé plody jsou měkké, šťavnaté, sladké chuti.
Pěstování pepina gold
Pěstování pepina gold vyžaduje trochu zkušeností a hlavně uposlechnutí základních pravidel pro pěstování. Jinak se může stát, že sice docílíte plodů, ale ty už nestihnou uzrát, v horším případě se plody nemusí vytvořit vůbec. Vegetační doba pepina gold je velmi dlouhá, uvádí se, že až o 50 - 60 dní delší než u rajčat, proto je třeba vysévat semena velmi brzy, nejlépe již na začátku ledna. Pokud máte možnost výsevu pod zářivku, bude to pro rostliny ještě lepší. Semena vysévejte do perlitu nebo do zahradnického substrátu. Semena mírně zatlačte.
Substrát
Substrát (perlit) (půdní substráty) musí být neustále vlhký. Za cca 2 týdny začnou semena klíčit a velmi pomalu růst. Rostlinky jsou zpočátku velmi tenké (nitkovité). Asi po měsíci jsou mladé rostlinky dostatečně silné, aby zvládly první přepikýrování. Za dva měsíce od výsevu může rostlina vyrůst do výšky kolem 5 cm v závislosti na pěstebních podmínkách. Rostlinu přesaďte do květináče (pálené květináče), ať mají kořeny dostatek prostoru pro růst. Neustále je pěstujte na teplém a světlém stanovišti. Tímto způsobem jste si předpěstovali sadbu, pro další pěstování.
Teplotní nároky
Pepino gold má podobné teplotní nároky jako rajčata. Pepina se většinou pěstují v truhlících či v květináčích, protože pokud jsou ve volné půdě, tak sice bujně rostou, ale později kvetou a plody nestačí dozrát před příchodem mrazíků. Vhodná však není ani příliš malá nádoba, protože rostlina by se v ní nerozvětvila, kvetla by pouze na vrcholku a nevytvořily by se plody. Jedné rostlině bude stačit truhlík o délce kolem 40 cm, dvě saďte do truhlíku délky 50 - 60 cm.
Vhodnou zeminou je univerzální zahradnický substrát, který je možné doplnit granulovaným hnojivem se slepičinci (hnojivo). Hnojivo nasypte na dno truhlíku. Do poloviny dubna můžete rostlině zaštípnout vrcholek, aby se rozvětvila. Boční výhonky do dostatečné délky narostou přibližně za měsíc. Poté pepino přemístěte na venkovní stanoviště. Rostlina nesnáší mráz, proto dejte pozor, abyste pepino nezapomněli venku, kdyby náhodou přišel pozdní mrazík. Pepinu nesvědčí ani teploty pod 6 °C, při nich přestává růst. První květy se na pepinu objevují začátkem července. Po úspěšném opylení se začnou tvořit plody, které celkem rychle rostou, ke konci srpna začínají dozrávat první z nich. Úroda zraje postupně, do prvních mrazíků ji dozraje asi polovina, potom je nutné rostlinu přemístit do skleníku nebo na světlé a teplé místo v bytě. Zde do půlky listopadu uzraje i druhá polovina úrody. Z rychlených rostlin je možné získat cca 10 - 15 plodů. Později vysazené rostliny mají plodů méně.
Hnojení
Aby byla úroda kvalitní, je třeba rostliny pravidelně hnojit, nejprve např. Kristalonem Start a v době květu se osvědčilo přihnojování Kristalonem květ a plod. Pokud budete pepina zimovat, tak je již od konce srpna nehnojte, aby pletiva stihla dostatečně vyzrát a rostlina se připravila na zimní období. Po dozrání plodů přemístěte pepino do chladnější, světlé a vzdušné místnosti. Minimální teplota jsou 3 °C, lepší je však trochu vyšší teplota.
Zálivka
Přes zimu rostlina neroste, proto omezte zálivku do takové míry, aby kořenový bal zcela nevyschl. V zimě mohou pepinu žloutnout listy, to však nevadí, protože na jaře stejně budete provádět zkrácení dlouhých výhonů. Během sezóny rostliny pepina pravidelně zalévejte, mají rády dostatek vody, kořenový bal nesmí nikdy přeschnout. Rostlině škodí trvalé přemokření. Po přesazení zalévejte rostlinu opatrně, aby nedošlo k uhnití poničených kořínků.
Tip: Květináček s několika semeny lze umístit i na akvárium s rybičkami, pokud máte volný prostor mezi zářivkou a horním sklem.
Využití pepina gold
Zralé plody pepina mají žlutou dužninu, sladké chuti. Plody se konzumují nejčastěji syrové, pouze se oloupe slupka. Výborné jsou i nakrájené v ovocném salátu s jinými druhy ovoce.
Pokud bude vaše úroda velká, můžete si z plodů pepina připravit výbornou marmeládu. Při menší úrodě plody vychlaďte, rozkrájejte na kousky a posypte skořicí a cukrem - bude to velmi zajímavý chuťový zážitek.