Topolovka - rozmanitá vysoká kráska

Topolovky jsou často pěstovanými dvouletkami. Díky svým vysokým stvolům, na kterých ve druhém roce pěstování vyrůstají nádherné květy, si získala přízeň nejednoho pěstitele.
Rozmanitost topolovek je téměř nekonečná, můžete si vybrat z jednoduchých, poloplných nebo plných květů různých odstínů.
V článku se dočtete: obecně o topolovce, domovina topolovky, druhy, pěstóvání, léčivé účinky
Pěstování topolovek není příliš složité, přečtěte si následující článek a přesvědčte se o tom sami.
Topolovka růžová
Topolovka růžová (lat. Alcea rosea) náleží do čeledi slézovitých (lat. Malvaceae). Jedná se většinou o dvouletou rostlinu, v příznivých podmínkách může ale vegetovat až pět let. První rok po výsevu vyroste pouze přízemní listová růžice, z nichž v dalších letech vyrostou květonosné, až 3 metry vysoké lodyhy. Topolovky pěstované na zahrádkách v našich podmínkách jsou většinou nižší a dorůstají do výšky cca 160 - 220 cm.
Lodyhy jsou přímé, plstnaté, postupem času až chlupaté. Jemné chloupky se vyskytují i na listech. Listy jmá topolovka řapíkaté, srdčitého tvaru,střídavé. Květy vyrůstají z úžlabí listů od druhého roku po výsevu.
Velké stopkaté květy mají nejčastěji růžovou, červenou, červenofialovou nebo hnědavou barvu. Květy mohou být jednoduché, poloplné nebo plné. Topolovka kvete v období od července do září. Plody jsou terčovitého tvaru složené z jednosemenných plůdků. Topolovky se velmi rády samy vysemení, bohužel i z plnokvětých topolovek vyrostou většinou rostliny s pouze jednoduchými květy.
Domovina topolovky
Topolovka byla poprvé popsána v Malé Asii a ve střední Evropě, později byla zavlečena i do Velké Británie. Postupem času se topolovka díky své nenáročnosti rozšířila do mnoha zemí světa, v některých dokonce zplaňuje. Na našich zahrádkách není žádným nováčkem, pěstuje se zde již od pradávna.
Abyste nemuseli kupovat mnoho sáčků s osivem, které neupotřebíte, jsou pro vás připraveny namixované balíčky semen. V každém balíčku s osivem najdete výběr těch nejhezčích barevných variant topolovek, navíc plnokvětých. Jestliže dáváte přednost jednoduchosti, vyberte si jednodruhové osivo topolovek s jednoduchými tmavě fialovými květy.
Druhy topolovek
Na zahrádku si můžete pořídit rozmanitou škálu topolovek. Hlavní odlišností jsou květy, které jsou plné, polopné nebo jednoduché.
Květy topolovek mohou mít celou škálu barev od bílé až po tmavě fialovou, setkat se lze i s žíhanými kultivary.
Pěstování topolovek
Topolovky nejsou náročné na pěstování. Nejlépe se jim daří na slunných stanovištích, poměrně dobře rostou i v polostínu. Topolovky mají rády humózní a výživné půdy střední vlhkosti. Nedaří se jim na přemokřených stanovištích a v těžkých půdách. Topolovky je možné si předpěstovat v květináči a na záhon vysazovat až silné, vzrostlé rostliny.
Semena topolovky se vysévají nejčastěji v květnu těsně pod povrch substrátu, po výsevu se zemina navlhčí. Výsev nesmí zcela vyschnout. Ideální je předpěstování ve speciálních výsevních zařízeních (skleníčky). Zde je možné lépe udržet vlhkost i stálou teplou.
Vzrostlé semenáčky přesaďte do květináčků, na konečné stanoviště topolovky vysaďte v září. Rostliny se stihnou do zimy dobře přijmout a následující sezónu mohou vykvést. Topolovky nepotřebují žádnou zvláštní péči, pro podporu růstu a kvetení je můžete čas od času přihnojit. Topolovky vykvétají od července do září.
Léčivé účinky topolovky
Nešlechtěné topolovky mají léčivé účinky. Využívají se při léčbě kašle, bolesti v krku, bolesti hlavy, při astmatu. Topolovka pomáhá v boji s žaludečními nevolnosti, průjmem, zácpou. Vyzkoušet ji můžete i jako prostředek pro lepší spánek. Topolovka je velmi šetrná, proto ji mohou užívat i děti a starší osoby.
Víte, že?
Víte, že se květy topolovky v dřívějších dobách používaly k dobarvování vín, sirupů a dokonce i kůží? Nejlepší pro barvení byly tmavě červené až fialové květy, které obsahují nejvyšší množství barvila altheinu.
Hodně pěstitelských úspěchů při pěstování topolovky přeje LenkaZ