Zahradní kalendář - září

Září je měsícem babího léta. Sluníčko ještě dokáže zahřát, ale už nemá takovou sílu jako o prázdninách. Na zahradách dozrává ovoce a některé druhy zeleniny. Zahrádkáři a pěstitelé se ani v tomto měsíci nenudí, na zahrádkách je pořád dost práce. Volné místo na sklizených záhonech stále mohou zaplnit nové výsevy. Začátkem měsíce je nutné zapravit do země cibuloviny, které jste v červnu vytáhli. V průběhu září nastává čas sklizně pozdních odrůd jablek, hrušní, broskví i švestek... Aby toho nebylo málo, musejí zahrádkáři opět hlídat teploměr, jestli náhodou již koncem září nepřijdou první přízemní mrazíky, které by mohly zničit ještě nedozrálou úrodu...

 

Jaká semínka vysévat k září?

Ač se může zdát, že v září se na záhon již nic vysévat nedá, opak je pravdou. Na záhon můžete vysévat a úrodu sklidíte ještě letos. Přímo pro letní a podzimní výsevy je určen Štěrbákový salát Breedblad. Jeho hlávky mají plný střed a svěže zelenou barvu se žlutým srdíčkem. Hlávky jsou pevné a dobře odolávají horku. Salát vysaďte na slunné stanoviště a dopřejte mu vydatnou zálivku. Na volné záhony v září vysaďte rané ředkvičky, jsou velmi chutné a kratší dny jim prospívají. Vyrůst stihne i raný salát. Zásobu vitamínů v jarním období si zajistíte výsevem špenátu. Mladé rostliny špenátu bez problému přezimují a časně z jara poskytnou tolik potřebné vitamíny. Stejně jako špenát lze vysít i listovou petržel. Ideální je odrůda hladká Festival či naťová petržel v Bio kvalitě Gigant.

Špenát vysetý v září je zdrojem prvních jarních vitamínů.

 

Na jaké zahradní práce nezapomenout v září?

Září je předělem mezi létem a nadcházejícím podzimem. Na zahradě je stále dostatek práce, protože je nutné začít s přípravami rostlin na zimu a nesmí se zanedbat ani pravidelná údržba zahrady. I když se to může zdát na první pohled zbytečné, je dobré pravidelně odstraňovat plevele i ze záhonů, které už jsou dávno prázdné. Pokud by plevele stihly vykvést a vysemenit se, na jaře by na záhonech vytvořily velmi hustý porost. Zapomínat by se nemělo ani na odstraňování škůdci a chorobami napadených částí rostlin.

 

Plevele ani napadené části rostlin nikdy nedávejte do kompostu!

 

Září je ideálním obdobím pro výsadbu okrasných keřů, zakládání živých plotů, vysazovat se mohou růže. Do země přijdou cibulky jarních cibulovin - od poloviny měsíce vysazujte hyacinty a tulipány. Narcisům více prospívá zapravení do země až v době, kdy jsou teploty nižší než 12 °C. V září se vysazují i zimovzdorné hlíznaté rostliny, zejména lilie. Naopak ven ze země musí ještě před příchodem silnějších mrazíků přijít hlízy jiřinek, mečíků i dosen. Jiřinky i ostatní hlíznaté rostliny vyjměte ze země i s částí stonku, nechejte je dobře uschnout. Na zimoviště uskladněte hlízy až když stonky dobře proschnou a nebude hrozit jejich plesnivění. Pokud hlízy zimujete na příliš suchém místě, umístěte je do přepravky s trochou zeminy. 

 

V září důkladně zalijte okrasné stromky, dostatek vody jim zajistí úspěšné přezimování!

 

S chorobami a škůdci je nutné bojovat po celý rok - co dělat v září?

Chorob a škůdců se v září vyskytuje méně než v období vrcholné vegetace, protože mnoho plodin je již dávno sklizených a škůdci tak přišli o své hostitelské rostliny. Zcela polevit v boji s chorobami a škůdci však nelze. Napadené části rostlin je třeba odstranit dříve, než se nákaza nebo škůdce rozšíří. Rajčata, okurky i cukety už dávají své poslední plody, proto již není nutné je před napadením plísní chránit chemickými postřiky, stačí pouze otrhávat napadené listy a po sklizni celou rostlinu zlikvidovat. Mechanicky, pomocí netkané textilie je možné ochránit pórek proti vrtalce pórové, stejně tak i mrkev proti pochmurnatce mrkvové. Prevencí proti šíření chorob je i pravidelné sbírání spadaných jablek, hrušní a dalšího ovoce, které by pod stromy hnily a byly zdrojem nemocí.

 

Napadené jablka nenechávejte ležet v trávě pod stromem, jsou zdrojem další nákazy.

 

Věnujte se okrasným rostlinám také v září

Začátkem září vypadá většina rostlin v truhlících i v závěsných nádobách stále dobře, postupem času květů ubývá. Hezký vzhled je možné prodloužit pravidelným odstraňováním odkvetlých květů a občasným přihnojením. Pozor je třeba dávat na počasí. Jeden silnější mrazík v září zničí rostliny, které by pak mohly ještě dlouhou dobu dělat okrasu. Pokud jsou rostliny v truhlících a závěsných nádobách ještě hezké a byla by škoda je nechat zmrznout, schovejte je před mrazíkem do zázemí nebo je přikryjte netkanou textilií ve více vrstvách. Květiny na záhoně před mrazíkem zkuste taktéž ochránit pomocí netkané textilie. Někdy se to podaří, jindy je mrazík příliš silný a rostliny i přes veškerou snahu zmrznou, pak je na čase je ze záhonu odstranit.

 

Co dělat s rostlinami v bytě v průběhu září

Rostliny pěstované v bytě, které byly v průběhu léta umístěny na venkovním stanovišti se musí během září opět vrátit na své původní místo do bytu. Pomalu by se mělo omezit hnojení, aby se rostliny připravily na zimní období s nedostatkem světla. Zálivka se přizpůsobí požadavkům jednotlivým rostlin. Před přenesením rostlin zpět do bytu zkontrolujte, jestli nejsou napadeny nějakými škůdci či chorobami. V případě zjištění výskytu chorob či škůdců proveďte vhodné ochranné opatření.

 

I kaktusy a sukulenty se řídí kalendářem - co jim prospěje v září?

Kaktusům v září pomalu končí vegetační sezóna. V září je čas na poslední zálivku, tentokrát již bez jakýchkoliv hnojiv či chemických postřiků. V případě velmi teplého září je možné provést zálivek více, každopádně je třeba nechat kaktusům dostatek času na vyzrání pletiv před nadcházející zimou. Špatně vyzrálé kaktusy jsou náchylnější k napadení plísní a k úhynu. Kaktusy a sukulenty pěstované na oknech také přestaňte hnojit a  zalévejte je jen mírně (zálivka je nutná zejména v případě umístění u zdroje tepla - nad topením).

 

Cibulky tulipánů a ostatních jarních cibulovin se vysazují v září.

Co je ještě dobré  vědět v září?

Září je měsícem výsadby většiny jarních cibulovin, proto je dobré vědět, jak hluboko jednotlivé cibulky zasadit. Tulipány se sázejí cca 10 - 15 cm hluboko, krokusy cca 6 - 10 cm, hyacinty do hloubky okolo 15 cm, narcisy mohou přijít hlouběji do 15 - 20 cm. Cibulky můžete sázet do záhonů i do trávníku, který pak na jaře fantasticky rozkvete. Většina cibulovin dává přednost slunným stanovištím s humózní propustnou půdou, proto na to nezapomeňte při výběru vhodného stanoviště. Konkrétní hloubku výsadby jednotlivých cibulek vždy zvolte s ohledem na velikost cibulek.