Oslizák líbezný - 5 semen

pošli přes

Oslizák líbezný - 5 semen

Aegle marmelos je strom původem z Indie. Tento strom považují hinduisté za posvátný. Jeho plody se používají v tradiční medicíně a také jako potravina pro výrobu koktejlů, džemů a zavařenin. Balení obsahuje 5 semen. Více informací

34 Kč
30 Kč bez DPH

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pěstík.cz - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Aegle marmelos

Ovocný strom střední velikosti původem z Indie. Dorůstá výšky až 15 m. Hinduisté jej považují za posvátný. Listy jsou oválné, zašpičatělé, mělce ozubené. Starší listy při poškození lehce páchnou. Květy jsou velmi voňavé, bílé se žlutým středem. Plody jsou používány v léčitelství i pro konzumaci. Tyto plody zrají 11 měsíců na stromě. Dosahují velikosti jako grep či pomelo. Konzumují se čerstvé a nebo se z nich dělají různé koktejly a šťávy. Lze je použít také na zavařeniny, džemy, želé a kompoty. Z tvrdých slupek plodů se vyrábí nádoby a tabatěrky. U nás je pěstován jako jiné citrusy, ale dá se pěstovat i jako obyčejná pokojovka či bonsaj.

Jak pěstovat oslizák

  • Vyžaduje slunné stanoviště. Snáší jak extrémní vedra, tak i lehké mrazy do -7°C. Optimální teplota je však 25°C. nNenáší zamokření, snáší relativně dobře sucho. Od jara do podzimu rostliny letníme na terase či balkoně. Na zimu se spokojí s chladnou místností okolo 10°C. Rostlinu lze tvarovat jako bonsai.

  • Semena před výsevem namočíme do teplé vody na 2 dny. Poté zasadíme 1 cm hluboko do speciálního substrátu určeného pro výsev, obohaceného o perlit. Použít můžeme také rašelinové Jiffy. Klíčení při pokojové teplotě trvá 4-5 týdnů.

  • Vyžaduje půdu bohatou, dobře odvodněnou. Roste bujně v půdách, které mají hodnotu pH od 5 do 8.

  • V období vegetace hnojíme 1–2× zas 14 dní plným NPK hnojivem s vyšším obsahem dusíku.

  • V našem klimatu rostliny příliš netrpí škůdci a chorobami. Rostliny mohou však napadnout svilušky, mšice a štítěnky při vysokých teplotách v zimě. K ochraně používáme speciální insekticidy např. Agrion Delta, Biolit, Decis Mega, Fast M, Karate se Zeon technologií 5 CS.

  • Plody se sklízí, když jsou žluto-zelené a uchovavají se po dobu 8 dnů, dokud neztratí zelené zabarvení.

Parametry a specifikace

Druhpaprika