Aeonium spathulatum (Aeonium spathulatum) cca 15 semen

Aeonium spathulatum je vytrvalý polokeř vyznačující se krásnou kresbou listů, která bude příjemným zpestřením suchých zídek a skalek. Rostlinu lze pěstovat jako pokojovou samostatně, či ve smíšené výsadbě s jinými sukulenty. Balení obsahuje 15 semen. Více informací

44 Kč
38 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 29.11

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Aeonium spathulatum - Aeonium spathulatum - 15 semen

Tento druh aeonia stejně jako ostatní druhy pochází z oblasti Kanárských ostrovů - Lanzarote a Fuerteventura. Habitem tento sukulent odpovídá polokeři a dorůstá výšky až 60 cm. Roste převážně roztroušeně až hojně na suchých skalách v oblasti lesů, ale vystupuje i do skal subalpínské zóny.

Rostlina je poměrně hustě větvená. Listy bývají lepkavé a na rubu mají červené proužky. Kvete od března do června žlutým květenstvím. Rostlinu lze pěstovat nejen jako skalkový sukulent, ale také jako pokojovou rostlinu.


Jak pěstovat Aeonium

  • Rostlina vyžaduje světlé místo, plné slunce. Dostatek světla zajistíme především v zimních měsících. Přes léto může být umístěna na zahradě, ale na místě krytém před deštěm a poledním úpalem. Není mrazuvzdorné! Pokud pěstujeme Aeonium jako pokojovou rostlinu, udržujeme optimální teplotu v rozmezí cca 20°C. Na podzim má rostlina období klidu, udržujme ji proto při teplotě 10 až 12°C a v suchém prostředí. Teplotní minimum je 8°C. V létě zaléváme mírně, v zimě zaléváme jen opravdu málo.

  • Výsev provádíme stejně jako u všech sukulentů. Semena vyséváme na povrch dobře propustného substrátu. Výsev umístíme na dobře osvětlené stanoviště a udržujeme stálou vlhkost substrátu a teplotu místnosti. Zavlažujeme podmokem. Větší rostlinky můžeme přesazovat.

  • Aeonia potřebují především písčitý substrát. Vhodný substrát můžeme vytvořit ze 4 dílu zahradní zeminy, 2 dílů rašeliny a 1 dílu hrubého písku. Pokud si chceme ušetřit práci, můžeme použít substrát určený pro pokojové rostliny, který smícháme 2:1 s pískem a na dně květináče vytvoříme cca 1 cm vysokou drenážní vrstvu z kamínků, štěrku nebo dekoračního mramoru. Substráty určené speciálně pro kaktusy a sukulenty nejsou pro Aeonium příliš vhodné. Aeonium narozdíl od většiny sukulentů mají větší nároky na živiny, na které jsou tyto speciální substráty chudé.

  • V období vegetace hnojíme 1–2× měsíčně hnojivem na kaktusy, v zimě nehnojíme vůbec.

  • V zimních měsících trpí Aeonium jako většina sukulentů hnilobou kořenů, která je způsobena nadměrnou zálivkou. Rostliny zaléváme pouze tehdy, když je substrát plně vyschlý. Vyhýbáme se zalévaní na listy, u některých druhů může voda, která se dostane do listové růžice také způsobit uhnití a zánik celé rostliny.

    Pokud rostlina začne náhle ztrácet listy příčinou je velmi studená voda nebo v letním období nedostatek vody. Naopak zvadlé a vybledlé listy jsou znamením nadměrné zálivky a přelití.

    Pokud se na listech rostlin objevily hnědé měkké (vodnaté) skvrny, pak se jedná o houbovou skvrnitost listů. Nezbytné je použít systémový fungicid a místnost, kde se Aeonium nachází velmi dobře větrat. Opačným případem jsou suché hnědé skvrny, které jsou projevem nedostatečné zálivky, a to především v letních měsících.

Parametry a specifikace

DruhAeonium