Aeonium (Aeonium tabuliforme) 15 semen

Jedinečná krása původem z Kanárských ostrovů - to je Aeonium tabuliforme Může být pěstována jako pokojová rostlina. V letních měsících najde své místo i na terasách a skalkách. Balení obsahuje 15 semínek. Více informací

34 Kč
30 Kč bez DPH

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Aeonium tabuliforme

Toto krásné a jedinečné Aeonium z Tenerife tvoří zploštělou geometrickou růžici překrývajících se zelených listů. Listy mají jemné bílé řasinky podél jejich okrajů. Kombinace velké zploštělé růžice a zvědavých točitých vzorů vytvořených listy z něj dělá jednu z nejvíce uznávaných a žádoucí sukulentních rostlin. Aeonium je dvouletá až vytrvalá výrazně sukulentní bylina. Má krátký přízemní stvol a velkou růžici listů, která se zdá, že je rozprostřena po zemi. Růžice dosahují až 40 až 50 cm v průměru, při výšce 10 cm. Kvete jednou za 3-5 let jasně žlutým květenstvím, které se objevuje na stvolu vysokém až 60 cm.

Jak pěstovat Aeonium

  • Rostlina vyžaduje světlé místo, plné slunce. Dostatek světla zajistíme především v zimních měsících. Přes léto může být umístěna na zahradě, ale na místě krytém před deštěm a poledním úpalem. Není mrazuvzdorné! Pokud pěstujeme Aeonium jako pokojovou rostlinu, udržujeme optimální teplotu v rozmezí cca 20°C. Na podzim má rostlina období klidu, udržujme ji proto při teplotě 10 až 12°C a v suchém prostředí. Teplotní minimum je 8°C. V létě zaléváme mírně, v zimě zaléváme jen opravdu málo.

  • Výsev provádíme stejně jako u všech sukulentů. Semena vyséváme na povrch dobře propustného substrátu. Výsev umístíme na dobře osvětlené stanoviště a udržujeme stálou vlhkost substrátu a teplotu místnosti. Zavlažujeme podmokem. Větší rostlinky můžeme přesazovat.

  • Aeonia potřebují především písčitý substrát. Vhodný substrát můžeme vytvořit ze 4 dílu zahradní zeminy, 2 dílů rašeliny a 1 dílu hrubého písku. Pokud si chceme ušetřit práci, můžeme použít substrát určený pro pokojové rostliny, který smícháme 2:1 s pískem a na dně květináče vytvoříme cca 1 cm vysokou drenážní vrstvu z kamínků, štěrku nebo dekoračního mramoru. Substráty určené speciálně pro kaktusy a sukulenty nejsou pro Aeonium příliš vhodné. Aeonium narozdíl od většiny sukulentů mají větší nároky na živiny, na které jsou tyto speciální substráty chudé.

  • V období vegetace hnojíme 1–2× měsíčně hnojivem na kaktusy, v zimě nehnojíme vůbec.

  • V zimních měsících trpí Aeonium jako většina sukulentů hnilobou kořenů, která je způsobena nadměrnou zálivkou. Rostliny zaléváme pouze tehdy, když je substrát plně vyschlý. Vyhýbáme se zalévaní na listy, u některých druhů může voda, která se dostane do listové růžice také způsobit uhnití a zánik celé rostliny.

    Pokud rostlina začne náhle ztrácet listy příčinou je velmi studená voda nebo v letním období nedostatek vody. Naopak zvadlé a vybledlé listy jsou znamením nadměrné zálivky a přelití.

    Pokud se na listech rostlin objevily hnědé měkké (vodnaté) skvrny, pak se jedná o houbovou skvrnitost listů. Nezbytné je použít systémový fungicid a místnost, kde se Aeonium nachází velmi dobře větrat. Opačným případem jsou suché hnědé skvrny, které jsou projevem nedostatečné zálivky, a to především v letních měsících.

Parametry a specifikace

Podkategoriepásek