Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia) 8 semen

pošli přes

Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia) 8 semen

Muchovník neboli rozinkový strom. Jeho plody jsou podobné borůvkám, plné vitamínů. Vhodné pro přípravu kompotů, zavařenin a přímé konzumaci. Jeden keř plodí až 50 let cca 12 kg šťavnatých plodů. Balení obsahuje 8 semen. Více informací

44 Kč
38 Kč bez DPH

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Amelanchier alnifolia

Rozinkový strom, to je muchovník. Keř pocházející ze Severní Ameriky. Může dosahovat výšky až 8 m, vyskytuje se převážně v horách, ve výškách nad 2 500 m.n.m. U nás je muchovník veli mrazuvzdorný. Však jen jeho květy snášejí mráz do -7 stupňů Celsia. Jeho plody se nápadně podobají brusinkám a lze je konzumovat jak čerstvé, tak sušené, jsou bohaté na vlákninu a vitamin B. Plodí již třetí rok po výsadbě a plodí každoročně po dobu asi 50 let. Průměrná úroda bobulí je 12 kg z jednoho keře. Plody jsou barvou a chutí podobné zahradním borůvkám. Jsou velmi šťavnaté, sladké s krásně karmínovou barvou. Využití plodů je podobné jako u ostatního drobného ovoce. Můžete je zpracovat do zavařenin či kompotů nebo vyrobit šťávu. Odvar z listů pomáhá při žaludečních a střevních potížích.

Jak pěstovat muchovník

  • Vyžaduje slunné stanoviště. Snáší polostín. Po několika letech staré výhony zakrátíme o 1/3 délky, aby obrostly novými, mladými plodonoši.

  • Semena před výsevem namočíme do vody na 24 hodin. Semena vyjmeme a ponecháme je 90 dní ve vlhku (písek nebo vata) a chladnu, např. v ledničce. Následně vyséváme několik milimetrů pod povrch speciálního substrátu určeného pro výsev. Substrát udržujeme po dobu klíčení neustále vlhký, nikdy promáčený. Semena vyklíčí při teplotě 20-25 °C asi během jednoho měsíce. Na konci května vysazujeme vzrostlé rostliny na cílové stanoviště.

  • Snáší jakoukoliv zahradní půdu. Před výsadbou obohatíme zeminu z vykopané jámy hrstí plného granulovaného hnojiva. Ve vápnité půdě neprospívá.

  • Ideální je přihnojení granulovaným hnojivem při výsadbě. Další přihnojování během vegetace či pěstování není nutné.

  • V ČR muchovníky významnými chorobami a škůdci netrpí.

  • Plody dozrávají od poloviny června do poloviny července.

Parametry a specifikace

Druhmuchovník