Bob Perla – prodej semen bobu

pošli přes

Kiepenkerl zahradní potřeby

Bob Perla – prodej semen bobu

Dorůstá do výšky asi 70-75 cm. Tato odrůda patří mezi velmi chutné. Více informací

42 Kč
37 Kč bez DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Vicia faba

Prastará kulturní plodina pocházející ze severní Afriky a jihozápadní Asie. Je to jednoletá bylina. Plodem je lusk. Semena obsahují až 40% látek škrobnatých a v popelovinách mají vysoký obsah fosforu. Květenství je mohutné, tvořené z bílých souměrných květů.

Povařené boby ve vodě nebo v páře se konzumují s masem, dusí se s cibulí, žampióny a slaninou. Dříve se semena mlela a přidávala do mouky. Rostliny se také používají jako zelené hnojení, které zlepšuje půdu.

Jak pěstovat bob

  • Vysoké nároky má na vláhu, zejména v období počátečního růstu. Závlahu provádíme hlavně v období květů a dozrávání plodů. Není náročný na teplo. Daří se mu na stanovištích s vyšší vzdušnou vlhkostí. Okolí rostliny udržujeme čisté, bez plevele.

  • Vyséváme začátkem března přímo na stanoviště. Pokud chceme mít dříve úrodu, předpěstujeme v květináčcích v pařeništi. Ideální teplota ke klíčení je 5-10°C.

  • Vyžaduje neutrální půdy (pH 6,8 – 7), dostatečně zásobené vápníkem i ostatními živinami. Vyhovují mu půdy těžší, jílovitohlinité, hlubší (kořeny sahají do hloubky 80 - 140 cm) a humózní.

  • Hnojení dusíkem není nutné. Maximálně jednorázově na jaře aplikujeme startovací dávku dusíku ve formě síranu amonného v dávce 30 kg.ha-1. Fosfor se aplikuje v dávce 35 kg.ha-1 a draslík v dávce 50 - 60 kg.ha-1. V rozdílnosti od hrachu snáší organické hnojení, proto můžeme hnojit kejdou v dávce 35 t.ha-1. Vždy volíme pouze jednu variantu hnojení! Organického či chemického.

  • Ze škůdců je zapotřebí sledovat výskyt listopase čárkovaného, který je škůdcem na listech vzázejících rostlin, přičemž jeho larvy vyžírají kořeny a hlízky. Jeho aktivitu omezují nízké teploty.

    Třásněnky poškozují vrcholy rostlin, poupata, květy i mladé lusky a přenášejí některé virové choroby.

    Zrnokaz bobový způsobuje pokles klíčivosti napadených semen, znehodnocuje osivo i tím, že otvory způsobené larvami jsou branou pro vstup houbových chorob.

  • Sklízíme v období mléčné zralosti. Sklízí se nezralé lusky na konci června a nezralá semena v srpnu.

Parametry a specifikace

Druhbob