Borovice himalájská (Pinus wallichiana) 4 semena

Nádherná borovice původem z pohoří Himaláj. Je ceněná pro vysoký obsah plyskyřice. Balení obsahuje 4 semena. Více informací

39 Kč
34 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 03.02

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Borovice himalájský - Pinus wallichiana - 4 semena

Je jednou z nejužitečnějších dřevin v himálajské oblasti. Pinus roxburghii je velký strom dosahující 30 až 50 m. Kůra je červeno-hnědá, hustá a hluboce rozpukaná ve spodní části trupu. Naopak tenčí a šupinatá v horní části koruny. Jelhice jsou ve svazku po třech a až 35 cm dlouhé.

Vytváří velké množství pryskyřice, z které se vyrábí terpentýn. Je mrazuvzdorná.


Jak pěstovat borovici

  • Preferuje světlé stanoviště, vlhké půdy s dobrým odvodněním. Žádná tolerance k stínu. Vzrostlé stromy tolerují suché půdní podmínky.

  • Provádíme jarní výsev ve studeném pařeništi do substrátu smíchaného ze zahradní zeminy, rašeliny a štěrku v poměru 2:2:1. Pro větší jistotu, necháme semena asi měsíc před výsevem stratifikovat. Před výsevem je namočme na 24 hodin do odražené vody.

  • Preferuje dobře propustnou písčitou až středně hlinitou půdu. Může růst v chudé půdě. Snáší téměř každé pH, ale preferuje spíše kyselé prostředí.

  • Můžeme použít speciální hnojiva pro jehličnany. Dávkování a aplikace provádíme podle návodu na obalu.

  • Jehličí dříve krásně zelených borovic žloutne, hnědne a předčasně opadává. Poškození způsobuje parazitická houba sypavka borová. Sypavkou trpí především borovice lesní, vyskytuje se však i na dalších dvoujehličkových borovicích. Rozvoj choroby podporuje zvýšená vlhkost prostředí. Na ochranu se doporučuje používat fungicidní postřiky ve čtrnáctidenních intervalech od poloviny července do října.

    Obaleč prýtový. Jeho housenky nejdříve ožírají jehlice a následně se zavrtávají do postranních pupenů, v nichž přezimují. Vhodnou ochranou jsou postřiky proti housenkám.

    Ploskohřbetka sazenicová vytváří na koncových pupenech mnoho kukel. Ty jsou viditelné pouhým okem. Podlouhlé a hnědé. Ošetreni se provádí manuálním odstraněním viditelných kukel a následně postřikem. Vhodné je použít např. Decis Mega či karate Zeon.

Zdroje fotografií:
Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=398318
By Gerd Eichmann - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59852281
By Wendy Cutler from Vancouver, Canada - 20111027_VanDusenBG_HimalayanPine_Cutler_P1160810Uploaded by PDTillman, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17415309