Cesmína paraguayská (Ilex paraguariensis) 10 semen

Pěstujte si vlastní čaj Maté a vychutnete si tento oblíbený jihoamerický čaj jako alternativní nápoj za kávu.! Balení obsahuje 10 semen. Více informací

35 Kč
30 Kč bez DPH

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Ilex paraguariensis

Cesmína Paraguayská neboli maté pochází z jižní části Ameriky. Tento stálezelený strom kvete v zimě. Jeho květy mají bílou barvu a jsou velmi vonné. Dorůstá výšky až 18 m. Po odkvětu se objevují červené, velmi dekorativní plody, které mohou být využity pro vánoční aranžmá.

Z cesmíny se vyrábí čaj známý jako Maté. Čaj byl tradičně používán domorodými lidmi a je v současné době jedním z nejdůležitějších hospodářských výrobků v Jižní Americe. Obsahuje velké množství minerálů, vitamínů a antioxydantů( A, B1, B2, B3, B5, C, E, betakaroten, z řad minerálů mangan, hořčík, vápník, železo, fosfor, selen, hliník, draslík, křemík, různé kyseliny, alkaloidy, saponiny, flavonoidy, stopové prvky, asi 20 druhů aminokyselin). Díky vysokému obsahu kofeinu, theobrominu a theofylinu, má výrazné stimulační a povzbuzující vlastnosti, avšak bez většiny negativních účinků dostavujících se při pití kávy.

Cesmínu můžete pěstovat nejen v interiéru,ale také v zimní zahradě.

Jak pěstovat cesmínu

  • Vyžaduje slunečná až polostinná místa. Zálivku provádíme tehdy, je-li substrát plně proschlý. Nejlépe se ji daří při teplotě 21°C.

  • Substrát by měl být složený z 60% organického kompostu, 20% kokosového vlákna nebo rašeliny, a 20% hrubého, ostrého písku. Nutné je semenáčkům zajistit teplý stín - nejlepší je semenáčky nechat ve skleníku s 60% průsvitností. Semena před výsevem lehce obrousíme. Vysazujeme kdykoliv během roku. Klíčení trvá 2-3 měsíce. Udržujeme při pokojovés teplotě, tedy cca 22 stupňů.

  • Vyhovují půdy jílovité s příměsí písku a obsahem kyseliny fosforečné a draslíku, s kyselým pH.

  • Hnojíme jakýmkoliv vyváženým, plným hnojivem jednou za 14 dní. Ideální poměry NPK - 15-15-15 či 7-9-5. Hnojivo aplikujeme od jara do podzimu.

  • Rostlina netrpí škůdci ani chorobami.

  • Sklízíme mladé lístky, které vysušíme v troubě a následně z nich můžeme dělat čaj.

Parametry a specifikace

Druhcesmína