Cucurbita pepo/tykev okr/žl-z 00891

pošli přes

Cucurbita pepo/tykev okr/žl-z

Okrasné dýně jsou skvělým doplňkem pro sváteční stoly a podzimní aranžmá jako krásná dekorace. Pěstujte si tyto krásné nenáročné dýně i u Vás doma! Pěstovat se dají i v nádobách! Více informací

19 Kč
16 Kč bez DPH

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Cucurbita pepo

Pochází ze střední Ameriky. Všechny druhy tohoto rodu jsou bujně rostoucí, jednoleté rostliny. Existuje několik druhů tykví a každý z nich má několik desítek až stovek odrůd rozličných velikostí, tvarů a barev. Květy jsou pětičetné, velké a jasně žluté. Okrasné dýně lze pěstovat na záhonu, kde se plazí jako půdopokryvné rostliny. Růst mohou i na oporách. Okrasné dýně lze pěstovat i ve větších nádobách, na zahradě i balkóně. Jejich zářivé barvy, zajímavé vzory a půvabné tvary z nich činí krásné dokorativní objekty. K aranžování používáme zcela vyschlé, zvonivé plody.

Jak pěstovat dýně

  • Dýně a tykve vyžadují bohatou půdu a hodně slunce a tepla. Dokážou růst přímo na čistém kompostu. Nepotřebují příliš zavlažovat. Rostlinám musíme zajistit dostatek prostoru pro jejich růst. Během vegetace záhon odplevelujeme, dokud rostliny nevytvoří souvislý porost.

  • Semena se vysévají od poloviny května. Doporučujeme přímý výsev do hnízd, ve sponu 2x0,5–1 m dle vzrůstnosti odrůdy.

  • Vyžadují proto propustnou půdu s dostatkem humusu a bohatou na živiny.

  • Vhodné je organické hnojení chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem. Pěstovat dýně můžeme i na kompostu.

  • Dýně jsou odolné chorobám a škůdcům, přesto se může objevit padlí okurkové. Především při zalévání na listy. Vyhýbáme se proto zamokření listů. V případě napadení ošetřujeme Kuprikolem.

  • Okrasné dýně lze sklízet v září i říjnu. Měly by být dobře vyzrálé. Nedostatečně zralé plody mohou začít hnít. Slupka zralých plodů je velmi tvrdá, již se neleskne, a na stonku se tvoří malé suché praskliny a postupně zasychá. Následně je necháme doschnout na sluníčku. Zajistíme, aby na dýně nepršelo. Dýně schnou cca týden.

Parametry a specifikace

Druhtykev
Šířka výrobku8.0 cm
Výška výrobku14.0 cm
Hloubka výrobku0.2 cm

Návod k pěstování

  • Jak pěstovat dýně

    Postupný návod, který Ti pomůže od výsevu až po sklizeň.