Postupný návod od výsevu pod sklizeň.
Jak bude tvá rostlinka šplhat květináčem,
vždy když bude potřeba, ozvu se co a jak dál.
Zpět k nákupu
Vytvořit objednávkupošli přes
Dýně, která dosahuje rekordních velikostí!! Váha jedné dýně se pohybuje v rozmezí 20 - 250 kg! Dužnina je vhodná na kompot a k tepelné úpravě. Více informací
Dostupny od:
Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč
Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice
Doprava zdarma nad 1500 KčPochází ze střední Ameriky. Všechny druhy tohoto rodu jsou bujně rostoucí, jednoleté rostliny. Existuje několik druhů tykví a každý z nich má několik desítek až stovek odrůd rozličných velikostí, tvarů a barev. Dýně dělíme podle užití do dvou skupin – na zeleninové a okrasné. Plody obou druhů dýní jsou tvarově i barevně velmi rozmanité. Květy jsou pětičetné, velké a jasně žluté. Okrasné dýně lze pěstovat na záhonu, kde se plazí jako půdopokryvné rostliny. Růst mohou i na oporách.
Klasické gigantické dýně dorůstají až osmimetrové délky. Dýně obsahují provitamin A a vitamíny B a C, dále pak sacharidy, bílkoviny, vlákninu, hořčík, železo a vápník. Semena obsahují i zinek, mají projímavé účinky a napomáhají léčbě chorob močového měchýře a močovodů. Je vhodná k přípravě polévky, lze ji dusit, smažit, zapékat i kompotovat. Dobré jsou i její sušená nebo pražená semínka.
Dýně a tykve vyžadují bohatou půdu a hodně slunce a tepla. Dokážou růst přímo na čistém kompostu. Nepotřebují příliš zavlažovat. Rostlinám musíme zajistit dostatek prostoru pro jejich růst. Během vegetace záhon odplevelujeme, dokud rostliny nevytvoří souvislý porost.
Semena se vysévají od poloviny května. Doporučujeme přímý výsev do hnízd, ve sponu 2x0,5–1 m dle vzrůstnosti odrůdy.
Vyžadují proto propustnou půdu s dostatkem humusu a bohatou na živiny.
Vhodné je organické hnojení chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem. Pěstovat dýně můžeme i na kompostu.
Dýně jsou odolné chorobám a škůdcům, přesto se může objevit padlí okurkové. Především při zalévání na listy. Vyhýbáme se proto zamokření listů. V případě napadení ošetřujeme Kuprikolem.
Sklízíme začátkem podzimu. Slupka zralých plodů je tvrdá a matná. Na stonku se tvoří praskliny. Sklizené dýně je lepší několik dní dosušit, aby nezačaly plesnivět.
Druh | dýně |