Angínovník čínský (Belamcanda chinensis) 5 semen

Leopardí květina neboli angínovník je velmi dekorativní květina, která je široce využívaná v medicíně pro léčbu nemocí dýchacího ústroji a astmatu. Pěstovat ji můžeme jako nádobovou květinu, ale také v zahradě. Balení obsahuje 5 semínek.  Více informací

55 Kč
48 Kč bez DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Angínovník čínský - Belamcanda chinensis - 5 semen

Tato květina podobná liliím patří do rodu Kosatců. V zahraničí je přezdívána jako Leopard Flower. Původem je tato rostlina z Asie. Dosahuje výšky až 1 m. Rostlina kvete v polovině léta až do září oranžovo-červenými květy, které mají charakteristické skvrny.

V zahradní architektuře se tato nevšední trvalka pěstuje pro své neobvyklé černé bobule, které jsou ve shlucích v semeníku. Na podzim se semenné lusky roztrhnou a naskytne se báječná podívaná! U nás se většinou pěstuje jako balkonová přenosná rostlina, špatně totiž snáší větší mrazy. Mrazuvzdornost do -20°C.

Oddenek i listy jsou léčivé. Žvýkání těchto listů se doporučuje k léčbě zánětů průdušek, krku a plicních chorob. Uvádí se kladný vliv na hormonální systém a protinádorové účinky, ve větší dávce může být i toxická.

Jak pěstovat angínovník 

  • Rostlina vyžaduje slunná stanoviště, půda by měla být propustná, výživná, nejlépe neutrální, spíše vlhká, ale nikoliv podmáčená. Na suchém chráněném místě přezimuje i venku ve volné půdě. Nezapomínejte na zateplení dostatečnou vrstvou chvojí nebo slámy, aby rostlina nevymrzla. Je možné ji pěstovat celoročně jako hrnkovou rostlinu.

  • Semena namáčíme na 24 hodin do vlažné vody. Poté vyséváme do propustného substrátu (drcené kokosové vlákno). Po vyklíčení se rostliny přesazují do propustné humózní zeminy. Výsev provádíme v únoru až březnu. Při pokojové teplotě trvá klíčení cca 14 dní.

  • Vhodná je písčitá směs kompostu a pařeništní země. Substrát nemusí být příliš živný, ale propustný vzhledem k vodnatosti oddenků může při přemokření docházet k jejich zahnívání.

  • Hnojivo aplikujeme 1-2 krát měsíčně. Používáme tekuté plné hnojivo, především v období květu.

  • Netrpí chorobami ani škůdci. V zimních měsících může docházet k zahnívání kořenů v důsledku nadměrné zálivky.Zdroje fotografií:
By I, Brighterorange, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2430910
By Francisco Boratto - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48705739

Parametry a specifikace

DruhAngínovník