Divizna velkokvětá - Zlata semen 0,2 g

Dvouletá bylinka, která je nenáročná na pěstování s léčivými účinky. Působí proti řadě chorob a je medonosná - bude do vaší zahrady lákat včely a motýli! Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Verbascum densiflorum

Dvouletá a všem známá bylina dorůstající 1 - 2 m výšky. V prvním roce vegetace má přízemní růžici listů, v druhém roce vyhání lodyhu s hroznem velkých žlutých květů. Divizna kvete po celé léto až do podzimu. Vzrostlá divizna je královnou bylinkové zahrady. Květ divizny má medovou chuť. Jeho léčivé účinky ovlivňují především dýchací cesty.Působí příznivě na kašel, především u dětí - podporuje vykašlávání, tlumí křeče průdušek a průdušinek, používá se při bronchitidě, laryngitidě a bronchiálním astmatu.Zevně se nálev z divizny aplikuje na špatně se hojící rány, bércové vředy a k oplachům hemeroidů, kde účinně pomáhá i diviznová mast. Divizna má účinek ochlazující a vysušující.

Ve výsadbách vyniká především v kombinaci s dalšími venkovskými trvalkami a letničkami.

Jak pěstovat diviznu

  • Vyžaduje slunné a suché stanoviště. Na živiny a půdu není náročná. Naopak ve výživných půdách velmi snadno zplaňuje. Odkvetlé lodyhy neodstraňujeme. Rostliny pravidelně okopáváme a zbavujeme je okolních plevelů. Ve výsadbách se uplatní jako solitérní rostlina. K sušení používáme pouze chemicky neošetřené rostliny.

  • Brzy na jaře semena vysejeme do mělkých pěstebních misek. Ty naplníme vlhkým písčitým substrátem. Substrátem je nezakrýváme, potřebují k vývoji světlo. Po třech týdnech vzrostlé sazeničky sázíme na dobře osluněný venkovní záhon.

  • Propustný, spíše písčitý. Vhodné jsou půdy chudší na živiny.

  • Aplikovat hnojiva není nutné.

  • Může se na rostlinách vyskytnout padlí (Erysiphe verbasci), které se projevuje světlými povlaky na listech. Ze škůdců lze najít na spodní straně listů housenky a jiný hmyz. Vnitřek květních kalichů může poškozovat v době kvetení nosatčík hrachový (Apion pisi). Rostliny s nadměrně velkými listy hůře přezimují amohou být napadeny plísní sněžnou (Fusarium nivale).

  • Sběr květů je nejvhodnější v červenci a srpnu. Květ se ráno otevře a ve stejný den večer opadává, proto je sklízíme průběžně každý den. Sbíráme pouze suché květy bez kalichu a zacházíme s nimi opatrně, abychom je nepomačkali. Sušíme okamžitě na slunci.

Parametry a specifikace

Druh divizna
Měsíc výsevu Červen, Červenec