Ibišek jedlý - Okra - semena 4 g

Rostlina původem z Indie. Konzumují se plody, které vaříme nebo konzervujeme v kyselém nálavu. Nedozrálá semena nahrazují hrách. Balení obsahuje 4g osiva. Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Hibiscus esculentus

Pochází z Indie,ale pěstuje se ve všech tropických a subtropických částech světa včetně oblasti kolem Středozemního moře. Někdy se mu říká okra nebo bamia. Jedná se o jednoletou, až 3 m vysokou bylinu. Listy jsou střídavé. Květy jsou světle až jasně žluté, vyrůstají jednotlivě. Plodem je až 20 cm dlouhá tobolka. Obsahuje v 5 pouzdrech až 60 semen.

Z květů tohoto ibišku lze dělat chutný čaj a plody lze použit do jídel na vaření. Plody (tobolky) lze pojídat, a to jak čerstvé, tak i tepelně upravené. Pro přímý konzum jsou vhodné mladé tobolky, které jsou ještě bez semen. Tyto tobolky obsahují asi 2,4 % bílkovin, 0,3 % tuku, 7,6 % sacharidů, 1,2 % vlákniny a dále minerální látky a vitaminy (zejména vitamin C). Ibišek je náročný na prostor, dorůstá i 3 metry. Má dekorativní listy i květy.

Jak pěstovat jedlý ibišek

  • Rostlinu pěstujeme ve skleníku nebo na krytém balkoně. Je velmi teplomilný, teploty pod 10 °C mu neprospívají. Stanoviště musí být světlé, slunné a teplé. Rostlina vyžaduje dostatečnou zálivku. Nutná je také opora. Můžeme použít vyvazovací tyče podobně jako k rajčatům.

  • Semena vyséváme koncem února, začátkem března do kelímků nebo rašelinových jiffů. Semena vyséváme plošně a přihrneme substrátem. Semenáčky umístíme na teplé místo, kde se teplota pohybuje okolo 25 - 30°C. V květnu, kdy jsou rostliny dostatečně silné, je sázíme přímo do skleníku nebo na volné stanoviště.

  • Vyžaduje humózní, hlinitopísčitou, dobře propustnou půdu.

  • Pokud při výsadbě do nádoby použijeme dlouhodobě působící organická hnojiva, už nemusíme během vegetace přihnojovat. V opačném případě hnojivo aplikujeme 1x za 14 dní. Vhodná jsou kombinovaná hnojiva.

  • Rostlina netrpí škůdci ani chorobami.

  • Tobolky sklízíme mladé, asi pátý den po odkvětu.

Parametry a specifikace

Druh ibišek
Měsíc výsevu Březen, Únor

Návod k pěstování

  • Jak pěstovat hrášek

    Postupný návod, který Ti pomůže od výsevu až po sklizeň.