Karambola - Čínská hvězdice (Averrhoa carambola) 5 semen

Karambola nebo také Malajská hvězda či Hvězdné ovoce je atraktivní menší strom až keř plodící ovoce originálního tvaru i chutě. Plody jsou žluté barvy a mají mírně kyselou chuť. Používají se např. jako dekorace ovocných salátů. Balení obsahuje 5 semen. Více informací

57 Kč
50 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 29.11

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Karambola (Čínská hvězdice) - Averrhoa carambola- 5 semen

Přirozeně se vyskytuje v jihovýchodní Asii, Austrálii a Brazílii. Jedná se o 5 – 12 metrů vysoký, stálezelený strom. Vřeteno lichozpeřených listů je složené ze šesti až dvanácti párů malých, tmavě zelených lístků. Oválné šťavnaté plody s chrupavou dužninou a tenkou žlutou slupkou jsou dlouhé 8 – 12 centimetrů. Plody připomínají pěticípou hvězdu, proto se karambole běžně říká také starfruit. Zelené plody jsou kyselé, žluté jsou sladší. Jejich chuť je spíše sladkokyselá a velice osvěžující.

Plody obsahují v malém množství provitamin A, vitamin C, vápník, železo, hořčík, fosfor a rozpustnou vlákninu. Posilují kosti a imunitní systém, hodí se do redukčních diet. Šťáva odstraní zbytky skvrn z látky nebo vyleští mosaz. Listy rostlin lze použít jako obklady, když bolí hlava.


Jak pěstovat karambolu

  • Rostlina nesnáší přesazování, proto přesazujeme jednou za rok a při tom dáváme pozor na poškození kořenového balu. Vyžaduje hodně světla, snese i přímý sluneční úpal. Pozor dáváme na jarní sluneční paprsky. Teploty udržujeme celoročně nad 22 stupňů Celsia. Rostlina není náročná na zálivku, dáváme pozor aby nepřeschl kořenový bal, rostlina pak schodí listy a spomalí se růst. V zimě se vyvarujeme suchého vzduchu - pravidelně rosíme. Rostliny jsou háklivé na ošetření chemickými prostředky.

  • Semena vyseváme jemně zasypeme substrátem určeným pro výsev a množení. Důležité je na dno nádoby určené pro výsev vytvořit drenážní vrstvu. Zálivka by měla být vydatná a pravidelná, půda by neměla vysychat. Optimální teplota pro klíčení je mezi 25-30 stupni Celsia. Vhodé je nádobu umístit k oknu a na topení.

  • Substrát by měl být bohatý na živiny. Vhodná je směs substrátu pro pokojové rostliny smíchaná s pískem nebo agroperlitem 3:1.

  • Aplikujeme plné NPK hnojivo. Přihnojujeme maximálně 4x ročně, podle návodu uvedeného na obalu. Vhodná je aplikace Kristalonu - plod a květ.

  • Rostlina netrpí škůdci ani chorobami.

  • Zralé plody sklízíme pokud mají sytou žluto-zelenou barvu.

Zdroje fotografií:
Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=298735
By Tauʻolunga - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3693137
By Mailamal - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18582050
By K-MUS - I (K-MUS) created this work entirely by myself. (Transferred from en.wikipedia to Commons by KJ-MUS.), CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18475358

Parametry a specifikace

DruhKarambola