Lotus indický ( Nelumbo nucifera ) 4 semena

Lekníny nepochybně patří do každého zahradního jezírka. Jsou jeho ozdobou. Lotos je příbuzným leknínu. U nás nepřezimuje. Hodí se proto pro pěstování v teplých zímních zahradách. Balení obsahuje 4 semena.  Více informací

49 Kč
43 Kč bez DPH

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Nelumbo nucifera

Lotosy jsou nádherné vodní rostliny subtropického pásma. Všechny dosud známé odrůdy lotosů pocházejí ze dvou původních druhů. Z červeného lotosu Nelumbo nucifera, jehož původem je jihovýchodní Asie a žlutého Nelumbo lutea ze Severní Ameriky z oblastí jihovýchodu USA. Nesplývají na vodní hladině. Listy i květy stojí na pevných stoncích vysoko nad hladinou a mohou dosahovat ke dvěma metrům výšky. V půdě jsou přichyceny hlízami připomínající banán. Květy mohou mít průměr až 50 centimetrů, jsou smaragdově zelené barvy. Lotos indický (Nelumbo nucifera) má květy zbarvené bíle nebo růžově. Žlutě kvete lotos žlutý (Nelumbo lutea). Pěstování lotosu není náročné. Lotos ochotně poroste i v dostatečně velké nádobě s vodou.

Jak pěstovat lotos

  • Rostliny vyžadují slunné stanoviště. Lotosy potřebují k dobrému růstu teploty okolo 25 stupňů Celsia. Teplota vody by neměla klesat pod 20 stupňů. Ideálním stanovištěm jsou pro ně tedy např. jezírka v zimních zahradách nebo ve sklenících. V zimním období přemístíme rostliny na místo, kde je teplota minimálně 10 stupňů Celsia. Při této teplotě přezimují a na jaře znovu vyraší.

  • Semena obrousíme a namočíme na 24 hodin do vody o teplotě kolem 20°C. Do 24 hodin by měla semena nabobtnat a zdvojnásobit svou velikost.Pokud se tak nestane, zbrousíme je znovu a více. Rostlina klíčí při teplotách vody 25-27°C . Semena klíčí ponořená ve vodě. Do třech dnů vykoukne klíček a za čtrnáct dnů první kořínky. Po vytvoření prvního listu je vhodné rostliny přesadit. Během klíčení vodu pravidelně měníme.

  • Ideální pro pěstování je bahnitý substrát či štěrk do akvárií. Výška vodní hladiny by měla být alespoň 25 cm. Možné je také zakoupit speciální substrát pro vodní rostliny.

  • Použitý substrát na vodní rostliny je dostatečně zásobený hnojivem a vystačí až na 3 roky pěstování. V případě, že se nám zdá, že lekníny méně kvetou můžeme použít hnojivé tyčinky, které zasuneme hlouběji do zeminy.

    Chemická hnojiva používáme opatrně a dbáme na to aby nedocházelo k jejich vyluhování do vody. Hnojivo uvolněné do vody podporuje růst řas. Zpravidla je vhodné přihnojování 2-3 rokem.

  • Mezi nejčastější škůdce leknínů můžeme zařadit hmyz, plže, hlodavce, vodní ptáky, býložravé ryby a také hnilobu. Rostliny poškozují zejména ve vodě žijící larvy některých pakomárů, chrostíků, určitých much a brouků. V případě napadení použijeme speciální insekticidní přípravky, které stříkáme pokud možno jen na líc leknínových listů. Volnou hladinu následně přikryjeme například plovoucí bublinkovou folií. V neposlední řadě je vhodné chovat v jezírku, kde rostliny pěstujeme ryby, které tyto škůdce požírají.

Parametry a specifikace

Druhlotus