Benedikt lékařský - semena 2 g

Známý jako bodláček, krasovlásek nebo ostropes. V kuchyni ho oceníte jako přílohu k masu. Vyznačuje se i svými léčivými účinky. Skvělá okrasná bylina do Vaší zahrady! Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Cnicus benedictus

Benedikt pochází ze Středomoří a ve volné přírodě se u nás nevyskytuje. Dorůstá výšky až 60cm. Rostlina je charakteristická jemnými chloupky. Květy jsou žluté, nahloučené do úborů. Rostlina kvete v červnu až červenci.

Benedikt lékařský se používal k léčebným účelům již v antickém starověku. Jeho účinky jsou protinádorové a antibakteriální. Listy se přikládaly na povrchové rány na kůži, protože urychlují hojení. Je vhodný také na ekzémy, lupénku. Podporuje a osvěžuje správnou funkci našeho zažívání. Je účinný při léčbě onemocnění žlučníku a jater.

Jak pěstovat benedikt

  • Rostlina prospívá na slunném stanovišti. Snese i sušší půdu, bez pravidelné zálivky, která je ale bohatá na živiny. Vyžaduje stanoviště chráněné před větrem.

  • Semena vyseváme přímo na připravený záhon v březnu až dubnu. Klíčit začne zhruba po deseti dnech.

  • Prospívá v hluboké, výživné půdě, která je vlhčí a bohatá na vápno.

  • Před výsevem půdu dobře prohnojte vápnem a na podzim zapracujte chlévskou mrvu. Pokud při růstu rostliny, budete přihnojovat vápnem, zvýší se sklizeň natě.

  • Rostlina netrpí škůdci ani chorobami.

  • Doporučujeme sbírat v rukavicích a ostrým nožíkem nebo nůžkami. Od června sklízíme nať a listy, které jsou bodlinaté. Sbíráme mladé lístky ještě předtím, než vykvete.

Parametry a specifikace

Druhbenedikt
Měsíc výsevuBřezen, Duben