Oleandr - mix (Nerium oleander) 5 semen

Oleandr je velmi pěkný keřík původem z Maroka. Jeho listy voní především navečer nádhernou vůní. Kvete růžově. Balení obsahuje 5 semen. Více informací

34 Kč
30 Kč bez DPH

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Nerium oleander - mix

Oleandry jsou původem z jižní Evropy a subtropů. Zde rostou jako vytrvalé keře. U nás se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších nádobových rostlin na terasy a balkony. Je to keř, který dosahuje výšky až 2 metrů. Má úzké lesklé, kožovité listy. Má různobarevné květy - červené, bílé a růžové barvy. Ty mohou být jednoduché či plnokvěté v závislosti na kultivaru. Kvete od června do října. Květy jsou však jedovaté stejně tak jako celá rostlina. Oleandr je krásnou ozdobou zahrad, balkónů a teras. Kvete v krásných barvách a příjemně voní. Dokáže v létě vytvořit pravou středomořskou atmosféru.

Jak pěstovat oleandr

  • Rostlina vyžaduje dostatek světla, dobře snáší přímé slunce. Oleandr je citlivý na tvrdost vody, proto zalévejte odstátou vodou. V době vegetace vyžaduje bohatou zálivku. Přílišná zálivka nebo působení intenzivního deště se projeví hnitím a opadem poupat či hnědnutím a zplihnutím květů. Stanoviště musí být závětrné. Starší rostliny přesazujeme po dvou až třech letech. Po odkvetení rostlinu seřízneme o 1/3 nově narostlých výhonků. Řez provedíme těsně nad přeslenem, což je místo, odkud vyrůstají u oleandru vždy tři listy najednou. Oleandr přezimuje v sušší zemině při teplotě 3-10°C v chladnější místnosti. V období přezimování nezáleváme.

  • Semena vyséváme do substrátu bohatého na živiny. Vysévat můžeme do teplého skleníku či pařeniště. Pokud umístíme semenáčky za okno, je důležité jim pařeniště vytvořit, např. pomocí igelitového sáčku či kelímku od jogurtu, který je průhledný. Aby se substrát nezapařil, vytvoříme do sáčku či kelímku otvory. Vhodnou dobou pro výsev je jaro až léto. Semena vyžadují konstatní teplotu ke klíčení okolo 24st. Celsia a hodně světlé stanoviště, konstantně vlhký substrát. Mladé rostlinky přesazujeme každý rok.

  • Rostlina potřebuje těžký substrát. Základem musí být kompost nebo ornice, kterou smícháme s rašelinou.

  • Během vegetačního období přihnojujeme každé dva týdny kombinovaným hnojivem, například Kristalonem plod a květ nebo tyčinkami.

  • Rostlinu napadají mšice, puklice, štítenky a svilušky. V tomto případě pomůže sprchování, postřik mýdlovou vodou a hlavně ochrana insekticidy. Na mšice můžeme použít Biool nebo Svilustop. Na puklice a štítenky např. Applaud 25 WP a dále přípravek na bázi parafínového oleje: například Oleokol. Na svilušky spolehlivě funguje Svilustop.

    Půdní houby způsobují, že rostlina neroste, vadne, nenasazuje na květ. Většinou k napadení dochází z přemokření substrátu. Prevencí je dezinfekce zeminy například horkou párou; při napadení vyprat důkladně kořeny a přesadit rostlinu do nového květináče i zeminy.

    Čerň se na oleandru projevuje jako jemný poprašek popela. Většinou je na listech i lepkavá medovice. Prevencí je občasné omytí listů mýdlovou vodou nebo postřik listů přípravkem na bázi oleje.

Parametry a specifikace

Druholeandr