Postupný návod od výsevu pod sklizeň.
Jak bude tvá rostlinka šplhat květináčem,
vždy když bude potřeba, ozvu se co a jak dál.
Zpět k nákupu
Vytvořit objednávkupošli přes
Velmi kvalitní raná odrůda řekve s červenou bulvičkou. Netrpí korkovitostí, je odolná vůči zahnívání. Dužnina je lahodné, jemné chuti. Balení obsahuje 5g osiva. Více informací
Dostupny od:
Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč
Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice
Doprava zdarma nad 1500 KčTato starobylá rostlina je jednoletá či dvouletá rostlina. Dorůstá 50 cm. Rostlina se pěstuje pro zdužnatělý kořen nejrůznějších tvarů a barev. Může být černý, bílý či hnědý. Ředkve obsahují v kořenech víc vody, sacharidů a vlákniny než ředkvičky. Kořen je bohatým zdrojem hořčíku, draslíku vápníku a síry. Rostlina má významné dietetické účinky a pálivější chuť. Má mnoho vitamínů, povzbuzuje trávení. Hořčičné oleje obsažené v kořeni mají antibakteriální účinky, zbavují žaludek a střeva patologických a plísňových napadení a odstraňují průjmy a nadýmání. Ředkev lze konzumovat syrovou v celku nebo ji nastrouhat, osolit, či pokapat olejem nebo citronem a nechat rozležet. Je dobrá také jako teplá příloha, mladé listy se zase zpracovávají jako špenát.
Pro rané výsevy do volné půdy je vhodné vybírat slunná stanoviště, pro letní spíše zastíněná. Ředkvičky zaléváme ráno i večer. Abychom zabránili praskání bulev, je vhodné zálivkou omezit kolísání půdní velikosti. Během vegetace zbavujeme záhony ředkviček plevelů a opatrně je okopáváme.
Jarní výsev na záhony provádíme jakmile půda oschne. Vyséváme se do řádků vzdálených 15 – 20 cm a do hloubky 1 cm. Po vzejití a vytvoření děložních listů vyjednotíme na 3 – 4 cm.
Ředkvičky můžeme předpěstovat v teplém skleníku či pařeništi od února. V tomto případě vyséváme do řádků vzdálených cca 10 cm. Po vzejití rostliny také vyjednotíme.
Pro pěstování ředkviček je vhodná propustná, lehčí až středně těžká, hluboce propracovaná půda, která je bohatá na humus a má dostatek půdní vláhy.
Ředkvičky nehnojíme chlévským hnojem. Kumulovaly by v sobě dusičnany, které jsou nebezpečné pro lidský organismus. Ředkvičky během vegetace nehnojíme. Je vhodné je zařadit jako předplodinu.
V přehuštěných výsevech hrozí napadení houbovitou chorobou krčků semenáčků známou jako padání klíčních rostlin. Napadený krček hnědne a rostlinky odumírají. Výsev zakládáme řídký a udržujeme jen mírnou vlhkost.
S nepravidelnou závlahou souvisí praskání bulviček, které se rozvíjí například při deštích po delší době sucha.
Květilky, jejíž larvy tvoří chodbičky v hlavách kořenů jsou významným škůdcem ředkviček. Netkaná textilie zabrání muškám květilek v nakladení vajíček na kořenové krčky ředkví. Z chemické ochrany je vhodné použít Sumithion Super. Pravidelná závlaha rovněž zabraňuje napadení dřepčíky, kteří okusují listy.
Ředkvičky sklízíme dle potřeby, když jsou zralé. Zralost poznáme podle velikosti bulvičky.
Druh | ředkev |