Estragon/L/pelyněk/ 71712

pošli přes

Estragon - Pelyněk

Pelyněk neboli estragon je nepostradatelné koření pro všechny druhy kuchyní včetně francouzské. Je součástí provensálského koření! Pěstujte si svoje bylinky! Více informací

25 Kč
22 Kč bez DPH

Dostupnost: Do týdne u vás

Zboží k vám dorazí 16.06

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Artemisia dracunculus

Vytrvalá 60 až 120 cm vysoká bylina. Pochází z oblasti střední a jihozápadní Asie. Listy obsahující jód, minerální soli a vitaminy A a C mají aromatickou vůni a ostrou, slabě nahořklou chuť. Estragon je vhodný k léčbě ledvin, močových cest, upravuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu a sekreci žluče. Pití čaje pomáhá proti nespavosti, působí diureticky a vyvolává menstruaci.

Přidává se především k marinovanému masu, kterému propůjčí neobyčejnou chuť a vůni. Je součástí provensálského koření.Rostlinu můžeme pěstovat na záhoně i v květináči, sklízí se až třikrát ročně.

Jak pěstovat pelyněk

  • Vyžaduje slunné stanoviště, vydatnou zálivku. V nádobách nesnáší přelití, zaléváme proto tehdy, kdy substrát plně vyschne. Přezimuje na světlém místě při pokojové teplotě nebo v chladnějších prostorech (nejméně 10°C) a při omezené zálivce. Nikdy pelyněk nevysazujeme do bylinkových zahrádek ani do těsné blízkosti okrasných nebo užitkových rostlin. Tujon obsažený v silici pelyňku může nepříznivě působit na jejich růst.

  • Semena vyséváme v březnu do propustného substrátu.Jemně zatlačíme. Umístíme na světlé stanoviště. Vhodné je semenáčky umístit do pařníku či skleníku.

  • Daří se mu v humózních a živinami bohaté půdě.

  • V létě aplikujeme organické hnojivo jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou uvedenou na obalu.

  • Rostlina netrpí škůdci ani chorobami.

  • Uřezáváme 20 až 30 cm dlouhé vrcholky trsu dříve, než rozvíjí poupata. Ty sušíme a nebo používáme čerstvé. Čerstvé části do jídla přidáváme až nakonec, vařením ztratí své aroma.

Parametry a specifikace

Druhpelyněk
Šířka výrobku8.0 cm
Výška výrobku14.0 cm
Hloubka výrobku0.2 cm