Fazol tyč.zel.KONSTANTIN 68333

pošli přes

Moravo Seed zahradní potřeby

Fazol pnoucí Konstantin

Poloraná odrůda. Lusky jsou světle zelené. Dorůstají délky 18 - 20 cm. Odrůda je vhodná pro sklizeň čerstvých lusků, ale i pro sklizeň semene. Balení obsahuje 15 semen. Více informací

minimální množství je 10 množství tohoto výrobku

19 Kč
16 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 10.12

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Phaseolus vulgaris - Konstantin

Jednoletá rostlina původem z tropických oblastí Ameriky. Má oplétavou lodyhu, která může dosáhnout výšky 1,5 - 2 metry. Plodem je lusk, který obsahuje různé množství semen ledvinovitého tvaru. Podle odrůdy se liší barvou a velikostí. Semena fazolu jsou jedovatá. Obsahují látku fasin. Ta se ztrácí vařením. Nekonzumujeme proto semena neuvařená. Květy jsou v barvě bílé, růžové, žluté či fialové a tvoří chudé hrozny. Kvete od června do srpna.

Fazol obsahuje zdroj aminokyselin a kyselinu askorbovou. Fazol se používá při léčbě nižších forem cukrovky,má močopudný účinek a je vhodný i při infekci močových cest.

Jak pěstovat fazol

 • Jedná o teplomilnou rostlinu, vysazujeme ji proto na slunné stanoviště, které je chráněné před větrem. V době kvetení fazole potřebují teplotu pohybující se mezi 20–25 stupňů Celsia. Fazole jsou náročné na zálivku, půda nesmí vyschnout, ale zároveň nesmí být také přemokřená! Veškeré druhy fazolu potřebují oporu. Okrasné druhy se budou vyjímat na pergolách, plotech či v nádobách s konstrukcemi pro pnutí. Konzumní odrůdy vysazujeme k tyčkám, či vytvoříme z provázku místo, pro jejich vyvazování. Okolí rostliny kypříme a půdu udržujeme bezplevelnou. Pravidelné sklízení lusků podněcuje tvorbu dalších plodů.

 • Semena vyséváme v březnu. Semena sázíme do prupustného výživného substrátu a umístíme na světlé stanoviště.fazole vyžadují pro klíčení teplo, vhodný je tedy skleník či pařník. Na cílové stanovistě fazole vyséváme po 15. květnu, kdy nehrozí přemrznutí.

  Keříčkové odrůdy vyséváme po 3-4 semenech do připravených jamek cca 5 cm hlubokých. Vzdálené asi 20 cm od sebe.

  Pnoucí odrůdy vyséváme asi po 5 semenech do jamek 5 cm hlubokých a podle typu opory až metr od sebe.

 • Vhodné jsou lehčí písčitohlinité půdy s dostatkem půdních mikroorganismů a živin. ideální pH okolo 6,5.

 • Používáme NPK hnojiva s nízkým poměrem dusíku. Ja jaře se doporučuje dodat fazolu na stanoviště 3 kg dusíku na m2, 3–4 kg P2O5/m2 a 11 kg K2O/m2 jednorázově. Pokud je fazol pěstován v živné půdě, hnojiva nemusíme aplikovat vůbec.

 • Nejvážnější chorobou fazolí je antraknóza. na mladých luscích objevují hnědnoucí, zvětšující se skvrny, podhoubí vniká i dovnitř lusku a napadá semena, tvoří na nich žlutohnědé až červenohnědé skvrny. Zásah provádíme chemickými přípravky - fungicidy a likvidací posklizňových zbytků.

  Fazole bývají napadány i dalšími houbovými nebo bakteriálními infekcemi, jako jsou plíseň šedá, hnědá skvrnitost listů, bakteriální skvrnitost, rez fazolová a jiné.

  Květilka všežravá je moucha, jejíž larvy napadají klíčící děložní lístky a vzrostný vrchol rostliny ještě v půdě, především za chladnějšího, vlhkého počasí. Vhodnou ochranou je moření osiva insekticidy.

  Malý, tmavý brouk - zrnokaz fazolový napadá semena, ve kterých přezimuje. Dochází ke znehodnocení sklizně. Vhodnou ochranou je uložit vyluštěná semena do mrazáku (při teplotě –10 °C brouci hynou za 10-14 dnů, při mrazu –17 °C již za 8 hodin).

 • Sklizeň na zrno provádíme, když lusky zasychají a semena jsou pevná, dobře vyzrálá a zcela vybarvená.

  Pro kuchyňské využití sklízíme ještě nedozrálé lusky, které pokud lehce ohneme, tak prasknou.

Parametry a specifikace

Druhfazol
Vytrvalostjednoletá
Šířka výrobku8.0 cm
Výška výrobku14.0 cm
Hloubka výrobku0.3 cm

Návod k pěstování

 • Jak pěstovat fazoli

  Postupný návod, který Ti pomůže od výsevu až po sklizeň.