Fíkovník banyán (Ficus benghalensis) 5 semen

Vysoký až 25m většinou vícekmenný. Má krásné tmavé kožovité listy, které jsou zespoda stříbřité. Balení obsahuje 5 semen.  Více informací

49 Kč
43 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 29.01

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Fíkovník banyán - Ficus benghalensis - 5 semen

Tropický strom vysoký až 25m. Většinou vícekmenný. Je to široce rozložitý strom s mnoha vzdušnými kořeny. Všechny části stromu obsahují lepkavou mléčnou šťávu. Listy jsou na spodní části chlupaté. Má až 25cm dlouhé, tuhé kožovité a na svrchní straně lesklé listy. Květy jsou jako u všech fíkovníků maličké a skryté v plodovitém útvaru. Plody jsou kulovité, asi 2cm velké, při zralosti načervenalé.

Fíkovník banyán je považován u hinduistů za posvátný. Hodí se pro pěstování v nádobách, ale také sklenících či zimních zahradách.


Jak pěstovat fíkovník

  • Rostlina vyžaduje světlé až polostinné stanoviště. Zálivka by měla být pravidelná. V podmisce by však neměla stát voda. Důelžitá je vysoká vzdušná vlhkost, především v zimě, pokud je rostlina v interiéru, kde se topí. V zimě postačí fíkusům pokojová teplota pohybující se okolo 12 až 15 °C. Rostliny pravidelně rosíme, zvláště v létě. Přesazujeme až je to nutné. Staré exempláře velkých fikusů nepřesazujeme,pouze odstraníme vrchní část zeminy a nahradíme novou.

  • Semena necháme na 1-2 ve vodě. Poté je jemně smáčkneme a vrátíme opět na 24 hodin do vody. Životaschopné semeno se zabví obalu a klesne. Substrát je vhodný pro bonsaje. Půda musí byt velmi propustná, stále vlhká. Semenáčky přiklopíme lastovým kelímkem k udržení vlhkosti. Jamile se objeví první lístky, pravidelně větráme. Ve fázi 4-5 listů je umístíme do vlastních nádob.

  • Vhodné složení substrátu by mělo být ze 2 dílů listovky, 1 dílu rašeliny, 1 dílu prohnojené zeminy.

  • V létě aplikujeme hnojivo jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou. Přihnojování se provádí od března do srpna nejlépe 0,2 – 0,4 % roztokem. Vhodné je hnojivo pro pokojové rostliny rozpuštěného ve vodě.

  • Velmi suché prostředí může způsobit hnědnutí a zasychání listů. Při přelití dochází ke hnilobě kořenů, postupnému žloutnutí a opadu listů a úhynu celé rostliny.

    Na slunném stanovišti mohou být fíkusy napadeny sviluškami a třásněnkami. Naopak suchý vzduch a příliš teplé místo přináší puklice a mšice.

Zdroje fotografií:
Autor: Mmrsafy – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72979120
Autor: Adityamadhav83 – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22582014
Autor: J.M.Garg – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4187760

Parametry a specifikace

DruhFíkovník

Zákazníci s tímto produktem nakoupili také: