Guarana (Paullinia cupana) 3 semena

Tato dřevitá liána je známá svými povzbuzujícími účinky na lidský organismus. Lze ji pěstovat jako pokojovou rostlinu či ve skleníku! Její plody konzumujeme čerstvé či rozemleté v nápojích. Balení obsahuje 3 semena. Více informací

39 Kč
34 Kč bez DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Guarana - Paullinia cupana - 3 semena

Guarana je popínavý dřevěná liána, která dorůstá do výšky až 12 metrů. Roste v Jižní Americe - ve Venezuele, Brazílii a Uruguay podél toku řeky Amazonky. Jméno guarana je odvozeno od indiánského kmene „guarani“, kteří žili v Brazílii a věřili, že moc této rostliny je kouzelná a pomůže jim nalézt ztracenou sílu.

Listy jsou zelené, licho-zpřežené a oválného tvaru. Květy jsou bílé, drobné. Plodem je malá, červená tobolka sytě červené barvy. A co guarana obsahuje? Hlavní složkou je kofein, kterého je zde až 4x více než v kávových zrnech. Obsahuje třísloviny, vitamíny A, B1, B3, C a E, minerální látky jako vápník, hořčík, draslík či fosfor, stopové prvky jako selen, stroncium a aminokyseliny.

Zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť, zrychluje metabolismus, takže je vhodná jako doplněk při redukčních dietách – potlačuje chuť k jídlu a zvyšuje spalování tuků.


Jak pěstovat guaranu 

  • Rostlinu je vhodné pěstovat ve skleníkovém klimatu. Potřebuje velmi světlé stanoviště a vysokou vzdušnou vlhkost. Rostlinu pravidelně seřezáváme.

  • Semena vyséváme do substrátu s dostatečným podílem písku či štěrku. Semena se vysejí přibližně 1,5 cm hluboko. K lepšímu klíčení je vhodné je na několik hodin ponořit do teplé vody. Semenáčky umístíme následně na teplé a světlé stanoviště.

  • Guarana roste v kyselé půdě. Optimální pH je mezi 3,5 a 4,5. Substrát by měl být propustný, avšak bohatý na živiny. Vhodné je na dno nádoby umístit drenáž.

  • Aplikujeme 1x měsíčně hnojivo s vyšším obsahem síry, k udržení kyselého pH.

  • Rostlina netrpí škůdci ani chorobami.

  • Semena sklízíme v době zralosti, usuší se a rovnoměrně praží. Chuťově jsou velice hořká a svíravá. Je nutné je zbavit skořápky.Zdroje fotografií:
By A C Moraes from Brasília, Brasil - Original do Brasil, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11081620

Parametry a specifikace

Druhguarana