Postupný návod od výsevu pod sklizeň.
Jak bude tvá rostlinka šplhat květináčem,
vždy když bude potřeba, ozvu se co a jak dál.
Zpět k nákupu
Vytvořit objednávkuHeřmánek lékařský nebo také pravý je u nás běžně se vyskytující jednoletá bylina, která má prakticky univerzální léčivé účinky. Doplňte si svou bylinkovou zahrádku i o tuto intenzivně příjemně vonící rostlinu s jemnými květy a mějte ji neustále po ruce. Jedná se o jednu z nejčastěji využívaných bylinek po celém světě a to už po tisíciletí. Vhodný je pro zevní i vnitřní užívání. Známý je především svým zklidňujícím účinkem. Napomáhá hojení pokožky, například při popáleninách a různých vyrážkách. Blahodárně působí na vlasy, které zbavuje lupů a dodá jim lesk. Používat se navíc může i u kojenců. Celkově podporuje imunitu například při stavech nachlazení, bolestech zubů nebo při problémech s trávením. Silice z heřmánku a esenciální oleje se využívají k výrobě kosmetiky i ve farmaceutickém průmyslu. Je součástí mýdel, šamponů, krémů, zubních past i masážních olejů. Jak pěstovat heřmánek pro velkou a zdravou úrodu?
Vhledem k tomu, že se heřmánek u nás běžně vyskytuje v přírodě, není náročné jeho pěstování ani na balkoně nebo zahradě. Navíc svou přítomností svědčí vaší zelenině, preventivně ji chrání před plísněmi a houbovými chorobami. S výsevem můžeme začít buď na konci léta nebo na jaře. Při výsevu na přelomu srpna a září heřmánek zakoření, přezimuje a na jaro začne brzy růst. Sklízet květy pak můžeme již za 8 týdnu. Pří výsevu na jaře, na přelomu března a dubna, je sklizeň přibližně v červenci. Půdu je vhodné zvolit lehkou a propustnou. Sadíme přímo do zahrádky a pro vyklíčení udržujeme stálou vlhkost. U větších rostlin už tolik nezaléváme, heřmánku nesvědčí přemokření, ale ani vyschlá půda. Květy sbíráme ideálně 3 dny po rozkvětu, opatrně ustřihneme květ včetně krátkého stonku.
Další zajímavé tipy, jak heřmánek pěstovat a využívat naleznete na našem blogu.
Heřmánek lékařský neboli heřmánek pravý se pěstuje a používá jako bylina už od nepaměti. Nádherně voní a kromě do čaje se používá také ve farmacii a kosmetice. Heřmánek má blahodárné účinky proti stresu, napětí a celkově působí uklidňujícím dojmem. Je výborným lékem na nachlazení a posiluje imunitní systém. Působí protizánětlivě a tlumí kožní podráždění od sluníčka. Také léčí a uklidňuje střeva a ulevuje od žaludečních nevolností. Heřmánek má také omlazující účinky a vyjasňuje kruhy pod očima.