Zlevněno! Hlávkový salát Maikönig

pošli přes

Kiepenkerl zahradní potřeby

Hlávkový salát Maikönig

Raná odrůda se žlutozelenými jemnými hlávkami, okraje listů jsou zbarveny do červena. Vhodný pro všechny kuchyňské úpravy. Více informací

17 Kč
15 Kč bez DPH

-20%

21 Kč

Dostupnost: Skladem do 5 dnů

Zboží k vám dorazí 09.06

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Lactuca sativa - Maikönig

Salát je velmi oblíbenou zeleninou. Pěstuje se ve třech typech - hlávkový, římský a ledový. Obsahuje vitamin C, provitamin A, kyselinu listovou. vitaminy B1, B2, E, draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek, jód. Hlávkový salát vznikl vyšlechtěním z obyčejného plevele - lociky seté, která běžně roste na polích, navážkách a všeobecně chudších půdách. Název "salát" vznikl podle způsobu skladování. Byl při transportu chlazen ledem, aby si uchoval čerstvý vzhled.

Jak pěstovat salát

 • Vyžaduje slunné stanoviště. Rostliny vyžadují vydatnou zálivku. zaléváme vždy ráno či dopoledních hodinách tak, aby rostliny stačily do večera oschnout. V opačném případě hrozí rozšíření houbových chorob, především plísně salátové. Salát také není vhodné pěstovat na stejném místě dva roky za sebou. Během vegetace pravidelně okopáváme a odplevelujeme.

 • Hlávkový salát lze vysévat celoročně. V teplých oblastech můžeme vysévat na venkovní stanoviště již v březnu až do podzimu. Ve sklenících může být salát pěstován celoročně.

 • Rostliny vyžadují dobrou, čerstvě vyhnojenou, kyprou půdu.Kyselé půdy salát nesnáší, půdní reakce má být neutrální až mírně alkalická.

 • Před výsadbou zapravíme do půdy 3–5 kg kompostu/m2, vápníme dávkou 3 kg vápence/m2, přidáme 1,8 P2O5/m2 a 14g K2O/ m2.

 • Bakteriální hniloba salátu se projevuje zpočátku ostře ohraničenými, tmavé černajícími skvrnami. Napadány jsou první spodní listy, které jsou na zemi.

  Nedostatek vápníku je příčinou okrajové nekrózy listů, které postupně hnědnou a následně odumírají. Takto poškozeny bývají nejčastěji vnější listy, ale mohou to být i listy skryté uvnitř vytvořených hlávek. Ošetřujeme přípravkem Champion 50 WP a provedeme desinfekci půdy.

  Plíseň salátová se projevuje zejména na starších listech, kde vznikají světle zelené až žlutozelené skvrny různých velikostí, často ohraničené nervaturou. Skvrny se postupně zvětšují, zasychají a nekrotizují. Ošetřujeme Rovral 50 WP nebo Rovral FLO.

  Rostliny dále napadá plíseň šedá a mohou je ožírat i plži.

  Ošetřujeme je vhodnými přípravky proti houbovým chorobám. Důležité je dodržovat ochranou lhůtu před konzumací.

 • Hlávkový salát sklízíme už 10-11 týden od výsadby. Skladujeme ho v chladničce a je třeba je do několika dní sníst.

Parametry a specifikace

Druhsalát