Kaktus Capricorne (Astrophytum capricorne) 6 semen

Velmi pěkný kaktus téměř kulovitého tvaru. Trny jsou nepravidelné, mohou být až 7 cm dlouhé světle hnědé barvy. Balení obsahuje 6 semen. Více informací

39 Kč
34 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 25.01

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Kaktus Capricorne - Astrophytum capricorne - 6 semen

Astrophytum jsou středoamerické kaktusy, které rostou nejvíce v Mexiku a přilehlém okolí jeho hranic. Je velmi dekorativní. Většinou je pětihranný, proto se mu říká hvězdicovitý kaktus. Rod Astrophytum je odolný vůči suchému vzduchu. Květy jsou převážně ve žlutých odstínech.

Capricorne je téměř kulovitého tvaru. Trny jsou nepravidelné, mohou být až 7 cm dlouhé, světle hnědé barvy. Vytváří při pohledu shora zvláštní spirálu. Ze středu kaktusu roste květ žluté barvy s jasně žlutými pestíky a oranžovým středem. Jde o dobře mrazuvzdorný kaktus, který snáší pokles teplot až na -10 °C.


Jak pěstovat Astrophytum

 • Rostliny potřebují přímé sluneční světlo. Vhodné jsou jižní strany parapetů. Vhodné je používat odstátou nebo raději měkkou vodu, to ostatně platí pro všechny rostliny. Zálivka je vhodná až po úplném vyschnutí substrátu. Pokud přebývá voda v podmisce, vylejeme ji. V zimě rostliny můžeme rosit. Přezazujeme brzy na jaře nebo v létě, během stagnace růstu. Kaktusy zimují při osmi až dvanácti stupních Celsia zcela bez zálivky. V zimě jim nesvědčí vytápěné byty. je proto vhodné je přemístit na studenou chodbu či halu. Světlo ani tma pro ně není rozhodující. V létě zaléváme minimálně - mohlo by dojít k zahnívání kořenů.

 • Výsev provádíme březen - duben do speciálního substrátu. Obsahuje 2 díly jemného písku a 1 díl zeminy. Semena vyséváme na povrch substrátu. Vhodné jsou plastové nádoby s otvory. Zavlažíme. Nádoby překryjeme sklem a nebo plastovým víčkem. Semenáčky dáme na teplé, světlé místo. Přímé slunce nám semena či sazeničky může zničit. Chladnomilné druhy klíčí při teplotách okolo pětadvaceti, teplomilné druhy při teplotách nad třicet stupňů Celsia. Menším rostlinkám pravidelně větráme. Když mají sazenice 0,5 cm, můžeme je přesadit. Na slunce je umístíme až po roce či dvou pěstování.

 • Vhodná je směs s minimálně třetinou hrubého písku, antuky, perlitu nebo obdobného materiálu zvyšujícího propustnost. Substrát do této směsi je vhodná zahradní zemina.

 • Pokud přesazujeme rostliny pravidelně každý rok, hnojivo neaplikujeme. Hnojivá zálivka stačí maximálně třikrát do roka během vegetačního období. Používáme speciální hnojivo na sukulenty, rozmíchané dle návodu na obalu.

 • Kaktusy nejčastěji trápí vlnatka, kořenovka a svilušky. Vlnatka vytváří na povrchu kaktusů malé vlnovité chomáčky, anebo kořenovka, která parazituje na kořenech rostlin. Sviluška vysává povrchové buňky kaktusu, který následně získává šedozelené až oranžové barvy, přestává růst a může také uhynout. Rostliny ošetřujeme vhodnými insekticidy.

  Významným problémem je hniloba. Tu způsobuje trvale mokrá zemina nebo plísně. Uhnilou část odřízneme, necháme zaschnout a po čase se pokusíme rostlinu znovu zakořenit. Pokud je rostlina silně napadena, pravděpodobnost její záchrany je nízká.

  Fusariová hniloba způsobuje vadnutí kaktusů. Rostliny ztrácejí lesk, blednou a vadnou jednotlivé články, postupně onemocněním vadnou celé rostliny.

  Z houbových onemocnění rostliny nejčastěji napadá padlí, rzi, plísně. Vhodné je používat speciální fungicidy.

Zdroje fotografií:
By Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=925999
By Jan Paulus - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=848188
By Petar43 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34246049

Parametry a specifikace

Druhkaktus

Zákazníci s tímto produktem nakoupili také: