Červené zelí Cabeza Negra - semena zelí

Středně raná černočervená odrůda znamenité kvality a dobré chuti. Naložte si své vlastní kysané zelí! Více informací

11 Kč
10 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem do 5 dnů

Zboží k vám dorazí 30.01

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Brassica oleracea

Hlávkové zelí patří k oblíbeným druhům zeleniny. Patří do čeledi brukvovitých, tudíž je přímým příbuzným brokolice, kedlubnu, kapusty a květáku. Pochází ze Středomoří. Dvouletá bylina, pěstovaná pro listy, které tvoří charakteristickou hlávku. Je velice chutné, ale i velmi zdravé. Obsahuje vitamíny C,B, provitamin A a minerální látky, zejména draslík a síru. Štáva ze syrového i kysaného zelí má příznivé účinky na střevní mikrofloru, svými antibioticky působícími látkami.

Jak pěstovat zelí

 • Vyžaduje světlé stanoviště. V průběhu vegetačního období zelí vydatně a pravidelně zalévejte. Přebytek i nedostatek vody škodí. Nezapomeňte na pravidelné střídání stanoviště.

 • Rané kultivary vyséváme v polovině dubna do pařeniště nebo do rašelinových jiffů. Pozdní odrůdy vysazujeme v téže době přímo na záhon, v chladnějších polohách je lepší začít s výsevem až po zmrzlých mužích v polovině května. Vyvinuté sazenice z pařeniště vysazujeme na záhon od poloviny května.

 • Vhodná je propustná půda, bohatá na živiny.

 • Na podzim, před výsadbou na dané pole (záhon), vše pořádně zryjeme a pohnojíme chlévskou mrvou smíchanou s kompostem a jemně nasekanou trávou. Hnojíme speciálním hnojivem pro košťáloviny, které nesmí obsahovat mnoho dusíku.

 • Rostliny napadá alternáriová skvrnitost košťálovin, květilka zelná, mšice zelná, bělásek zelný, bělásek řepový, můra zelná a můra kapustová, osenice polní a krytonosci.

  Alternáriová skvrnitost koštálovin (Alternaria brassicicola) se objevuje u mladých rostlin na děložních listech, kde vytváří drobné vpadlé hnědočerné až černé čárkovité skvrny, které později splývají. Při silnějším napadení rostliny hynou. Silněji napadené listy žloutnou, nekrotizují a opadávají. Prevencí je používání uznaného osiva ze zdravých semenných porostů, dostatečné střídání plodin v osevním postupu, včasné odstraňování napadených částí rostlin a posklizňových zbytků.

  Květilka zelná je druh mouchy. Její bílé, beznohé a bezhlavé larvy okusují kořínky mladých rostlin, později i hlavní kořen hlávkového zelí. Nechemickou ochranu představují ochranné terče. Rostliny po výsadbě ošetřete insekticidem DURSBAN 10 G.

  Mšice zelné žijí v koloniích na spodní straně listů většiny brukvovitých rostlin, kde vysávají listy. Následkem sání mšic se listy deformují, žloutnou a při silnějším napadení zasychají. K ošetření je možné použít přípravek RELDAN 40 EC.

  Bělásek zelný klade vajíčka ve skupinách a jeho typicky žlutozelené housenky s černými skvrnami okusují listy od okrajů a ponechávají z nich jen nervaturu (žilnatinu). Vhodné jsou insekticidní přípravky BIOBIT WP, DIMILIN 48 SC, NOMOLT 15 SC , STEWARD.

  Můra zelná a můra kapustová ožírají rostliny. Na poškozených rostlinách jsou viditelné požerky a tmavozelené hromádky trusu. Vhodné jsou insekticidní přípravky BIOBIT WP, DIMILIN 48 SC, NOMOLT 15 SC , STEWARD.

  Krytonosci způsobují poškození kořenů. Vykusují v kořenech chodbičky a kladou do nich vajíčka. Napadení pak vypadá podobně jako nádorovitost. Vhodné je ošetřit porost přípravky ZOLONE 35 EC, MOSPILAN 20 SP, CALYPSO 480 SC.

 • Rané zelí sklízíme za 120–130 dní po výsadbě, polorané zelí za 130–140 dní od výsadby, polopozdní odrůdy za 150–160 dní od výsevu a pozdní zelí až za 180 dnů od výsevu.

Parametry a specifikace

Druhzelí