Kerblík 71720

pošli přes

Kerblík

- jednoletá bylina vůní připomínající anýz ,upřednostňuje vlhčí stanoviště a polostín. Používá se k ochucování salátů, polévek a masa. Je pěstitelsky nenáročná, vyséváme přímo na stanoviště a sklízíme nať před kvetení. Výsev můžeme provádět  v průběhu roku několikrát. Více informací

9 Kč
8 Kč bez DPH

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Anthriscus cerefolium

Kerblík roste planě v jižní Evropě, ale také v Orientě. Používá se nejenom v kuchyni jako koření, ale i jako léčivá bylinka. Patří k jednoletým bylinkám. Dorůstá do výšky až 40 cm. Vytváří četné bílé květy uspořádané v okolících. Jemné lístky jsou dva až třikrát zpeřené.

Kerblík obsahuje flavonoidy, hořčík, glykosidy, éterický olej, vitamin C, železo, magnézium, karoten a další látky. Regeneruje a detoxikuje tělo při dietách. Čaj z listů podporuje trávení. Je účinný i při vysokém krevním tlaku.kerblík přidáváme do zeleninových salátů, pomazánek, polévek, houbových a vaječných jídel a omáček. Ochutí grilované kuře, ryby, jehněčí i mleté maso. Do jídla kerblík přidáváme těsně před podáváním, protože vařením ztrácí chuť.

Jak pěstovat kerblík

  • Vhodné je polostinné stanoviště. Na silném slunci ztrácí barvu i chuť a vybíhá do květu. Půda by nikdy neměla vyschnout. Nadbytečná zálivka rostlině škodí. Pravidelně hnojíme, odplevelujeme a kypříme.

  • První výsev provádíme brzy na jaře, poslední přibližně koncem července. Vyséváme do řádků ve vzdálenosti asi 15 cm přímo na stanoviště.

  • Vhodný je propustný, hlínito-písčitý pěstební substrát či půda.

  • Rostliny v létě hnojíme 1x za 14 dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva (nejlépe organického), které zředíme ve vodě.

  • Při chladném a vlhkém počasí trpí rostliny plísněmi.

  • Pro kuchyňské účely je nejvhodnější 30 cm vysoký kerblík. Listy sklízíme těsně před květem.