Kvajáva (Psidium guajava) 10 semen

Kvajáva je tropická rostlina, které plodí velmi sladké plody. Ty můžeme sklízet i v našich podmínkách. Zpracovat je lze do džemů, marmelád či koktejlů. Exotický vzhled této rostliny bude ozdobou každého interiéru! Balení obsahuje 10 semen.  Více informací

49 Kč
43 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 06.12

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Kvajáva - Psidium guajava - 10 semen

Pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky a Karibské oblasti. Jedná se o větší stálezelený keř nebo malý stromek, často hustý, bohatě větvený. Plodem je hladká nebo poněkud hrbolatá bobule, nedozrálá je zelená, za plné zralosti žlutá, s červenou dužninou a početnými malými tvrdými semeny. Pěstuje se jako významná ovocná plodina, především se lisuje šťáva, která obsahuje značné množství vitamínů C a A i minerálů. Dužnina je šťavnatá, sladká a příjemně voní po fících. Mimo to je i velmi chutná.

Rostlinu lze snadno pěstovat ve skleníku i obytných místnostech. Plody jsou výtečné čerstvé, dají se používat do džusů, koktejlů, želé, marmelád, kompotů, dětské výživy či sirupů. Díky svému netradičnímu vzhledu bude skvělým doplňkem vašeho interiéru.


Jak pěstovat kvajávu

  • Rostlina vyžaduje slunné stanoviště. Ideální je letnění na slunném balkoně či terase. Snáší teploty až 40 °C. Minimální teplota, kterou krátkodobě snese je 0°C. Přes zimu přezimuje při teplotě 12 - 18°C. Pravidelně zaléváme odstátou vodou pokojové teploty. Rostlina snáší dobře řez, proto ji můžeme tvarovat. Každý rok na jaře rostlinu přesadíme do větší nádoby.

  • Před výsadbou semena namočíme na několik hodin do vlažné vody. Následně je vyséváme do výsevního substrátu na jaře. Zatlačíme je jemně cca 1 cm pod povrch. Semenáčky udržujeme při teplotě okolo 20 °C na světlém místě.

  • Nejlépe roste ve směsi ze dvou dílů dobrého kompostu, jednoho dílu písku a jednoho dílu rašeliny.

  • Vhodné je přihnojování tekutým hnojivem alespoň 2 krát měsíčně. Použít můžeme jakékoliv plné NPK hnojivo či hnojivo pro tropické rostliny.

  • Kvajáva nesnáší přemokření (uhnívají ji kořeny) a vápno v půdě. Ze živočišných škůdců ji při pěstování ve skleníku mohou napadnout mšice, molice, třásněnky a další. Rostliny ošetřujeme speciálnímí insekticidy - např. Mospilanem.

  • Rostlina začíná plodit již druhým rokem. Plody dozrávají přibližně za 4 měsíce po odkvětu. Zralé plody samy opadávají.

Zdroje fotografií:
By Joydeep, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31805953
By Rodrigo.Argenton - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35236574
By Vijayanrajapuram - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60312173

Parametry a specifikace

DruhKvajáva