Postupný návod od výsevu pod sklizeň.
Jak bude tvá rostlinka šplhat květináčem,
vždy když bude potřeba, ozvu se co a jak dál.
Zpět k nákupu
Vytvořit objednávkuLevandule je vytrvalá bylina nebo polokeř, která má asi 40 druhů. Květy jsou fialové, někdy bílé nebo růžové. Známy jsou především svou nezaměnitelnou vůní. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje levandule lékařská. K pěstování levandule můžete využít našeho průvodce pěstováním, který vám poradí jak levanduli sázet, pěstovat i sklízet. Doporučí vám nejvhodnější substrát i hnojivo. S eshopem Pěstík je pěstování ze semen zábava! K čemu se využívá levandule a jak levanduli pěstovat?
Jedná se o vytrvalou aromatickou bylinu s modrofialovými květy. Původně pochází ze Středomoří, postupně se ale její pěstování rozšířilo. Velmi známým místem, kde se pěstuje je například Provence ve Francii. S našimi semínky si ji můžete vypěstovat i na vaší zahradě. Díky obsahu silic, tříslovin, terpenů a dalších látek je levandule pěstována jako léčivka. Využívá se i v kosmetickém průmyslu nebo v gastronomii, například je součástí provensálského koření.
Levandule se od pradávna používá pro zklidňující účinky pro zmírnění stresu nebo při poruchách spánku. Svazky levandule se přidávají do skříně, kde provoní prádlo a zároveň odpuzuje moly. Díky své dlouhotrvající intenzivní vůni se z ní získává také esenciální olej, který má široké využití. V naší nabídce naleznete levandulový olej, který je 100% přírodní. Je vhodný pro aromaterapii, při nespavosti a bolestech hlavy. Slouží také jako přírodní desinfekce vzduchu.
Levandule má ráda stanoviště s dostatečným přísunem slunečního svitu a propustnou, částečně písčitou půdu. Naopak pro ni není vhodná těžká půda, která zadržuje vodu. Snáší více sucho než přemokření. Nejprve si doma předpěstujeme ze semínka malé rostlinky. Začít můžeme v únoru nebo březnu, kdy vložíme semínka na výsevní substrát a jemně zatlačíme. Zpočátku je vhodné udržovat stálou teplotu kolem 20 stupňů a vlhko, například rozprašovačem. Po přesazení na konečné stanoviště asi v květnu již není potřeba tolik zalévat. Občas můžete přihnojit přírodními hnojivy, doporučujeme hnojivo Profík určené přímo pro levandule. Pokud chcete udržet celistvý tvar, pravidelně levanduli zastřihujte tak, aby stále na ní zůstaly lístečky. Levandule jsou většinou mrazuvzdorné, neuškodí jim ale v zimě ve velkých mrazech překrytí chvojím.
Pro další tipy jak pěstovat levanduli navštivte náš blog nebo vyzkoušejte našeho průvodce pěstováním.