Lilek Listada de Gandia (Solanum melogena) 15 semen

Odrůda lilku s bílofialovými pruhy. Má podlouhlé plody dorůstající délky 18 cm. Výborně se hodí ke grilování či zapékaní a pro svou chuť je velmi oblíben i u dětí. Baleí obsahuje 15 semen. Více informací

49 Kč
43 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 29.03

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Lilek Listada de Gandia - Solanum melongena

 

Lilek Listada de Gandia je jeden z nejpopulárnějších typů lilkovité zeleniny, má 18 cm dlouhé plody, které jsou bílé s krásnými jasnými fialovými pruhy. Lilky jsou nejen krásné svým vzhledem, ale mají i vynikající sladkou chuť.

Tato vynikající odrůda pochází z Francie, tudíž ze země, která je vyhlášena dobrým jídlem. Sklízet lilek můžeme 80 dnů od výsadby. Listada de Gandia je lilek, který produkuje 6-8 atraktivních oválných plodů na rostlině, které se daří v teple. Zamilujete si jeho tenkou slupkou, která nevyžadují loupání. Lilky jsou také často pěstovány jako okrasné zeleniny. Jejich hvězdné, fialové květy a atraktivní plody, by byly jistě vítaným přírůstkem do vaší květinové zahrady, stejně tak jako originální jedlé dárky.

Lilek neboli baklažán je jednoletá rostlina původem z Indie. Dorůstá do výšky 1 m. Listy jsou velké kopinaté světle zelené barvy. Má vejčité plody, které dorůstají do velikosti 150 - 300 g. Nejznámější odrůda má podlouhlý tvar, lesklou, hladkou, temně fialovou slupku, měkkou bílou dužninu se světle hnědými semínky. Existují i příbuzní lilku, kteří jsou jedovatí, jako například lilek potměchuť.

Plody obsahují dostatek vitaminů A, B a C, ale hlavně některé minerály – draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, sodík, zinek a železo. Napomáhá správné funkci jater, snižují cholesterol v krvi, lilek je vhodný i pro diabetiky, jelikož upravuje hladinu krevního cukru. Lilek je nutné konzumovat tepelně upravený. Syrový obsahuje jedovaté glykosidy. Perfektně chutná česnekem a bylinkami, jako je oregano, petržel a koriandr. Může se upravovat na všechny způsoby. Výborný je grilovaný.


Jak pěstovat lilek

 • Lilek je teplomilná rostlina a potřebuje mnoho slunce, ochranu před větrem a velmi teplé stanoviště. Nejjistější pro udržení tepla je pěstování ve skleníku. V době růstu plodů vyžadují rostliny vydatnější zálivku. Vyvarujeme se ovlhčení rostlin. Doporučuje se omezit na čtyři plody na jedné rostlině, tedy jeden plod na každé větvi. Pokud na rostlině najdeme čtyři plody, odstraníme zbytek květů, pupenů a výhonků.

 • Semena vyséváme v únoru do speciální substrátu určeného pro výsev. Vysazujeme je 1 cm hluboko. Substrát udržujeme stále vlhký. Aby začaly klíčit, musí se teplota pohybovat okolo 25 stupňů, proto je vhodné je umístit do skleníku či fóliovníku. Předpěstované sazeničky poté sázíme dostatečně hluboko tak, aby byl první lístek na úrovni zeminy. Vhodný spon je 40x30 cm.

 • Vhodné je stanoviště s lehčí, humózní půdou.

 • Do půdy na podzim zapracujeme 6–8 kg dobře vyzrálého hnoje/m2 a povápníme dávkou cca 3,6 kg/m2 mletého vápence. Lilek vyžaduje hnojiva s vysokým obsahem draslíku. Během vegetace přihnojujeme plným hnojivem rozpustným ve vodě.

 • Rostliny napadají svilušky,molice, mandelinka bramborová, mšice, kořenové hlístice.

  Skleníky jsou příhodným útočištěm molic. Jsou schopny vyvinout rezistentní populaci k používanému insekticidu. Proto je zde potřeba používané přípravky střídat. Vhodné je použít Agrion či Decis Mega. Stejné přípravky používáme i proti mšicím.

  Příznaky napadení sviluškami jsou charakteristické mezižilkovým žloutnutím listů, až jejich zasycháním a opadem, na spodní straně listů jsou drobné pavučinky. Vhodné je používat přípravek Karate.

  Na mandelinky jsou nejúčinější chemické postřiky v době líhnutí larev. Volíme ty, které mají účinkou látku spinosad. Pokud máme jen pár rostlinek, sesbírame je ručně. Larvy i dospělce dáme do skleničky s vodou, kterou uzavřeme.

 • Plody sklízíme před plnou zralostí se stopkou.

Parametry a specifikace

Druhlilek