Mahagon (Swietenia mahagoni) 3 semena

Mahagon může dorůst až 35 metrů. Jeho domovinou je jižní Florida, Bahamy a Velké Antilly. Balení obsahuje 3 semena. Více informací

34 Kč
30 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 10.12

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Mahagon - Swietenia mahagoni - 3 semena

Mahagon se běžně objevuje v oblastech jižní Floridy, Velké Antilly a Baham. Může dorůst až neuvěřitelných 35 metrů. Mahagon je známý taktéž jako svietenie mahagonová, americký mahagon, kubánský mahagon a mahagon malý.

Vyrábí se z něj luxusní mahagonové dřevo. Jedná se o ohrožený druh.


Jak pěstovat mahagon


Semena stromu je vhodné uchovávat v chladničce, pokud je nebudete vysévat ihned po zakoupení. Semínka mahagonu nejlépe klíčí v písku.

Nachystejte si do miniskleníku, nebo jiné nádoby, kterou je možno uzavřít, říční písek. Písek by měl být vlhký. Pokud nemáte po ruce písek, můžete semínka vložit do navlhčeného keramzitu. Každé semínko vložte samostatně, aby mělo dostatek prostoru a vlhkosti. Přihrňte ho cca. 0,5 cm písku. Pokud nemáte "pokličku", dejte nad klíčící nádobu igelitový sáček, který pomůže udržet písek vlhký. Takto zafóliované, zaneste na teplé a světlé místo, nikoliv však na přímé světlo.

Semena vyklíčí přibližně za 10-20 dnů. Do té doby nádobu neodkrýváme, pouze kontrolujeme, aby písek úplně nevyschl.

Poté nádobu odkryjte a postavte na stinné, světlé místo a nechte semínka doklíčit.

Jakmile má rostlinka první lístky, můžeme ji přesadit do nového květináče. Po měsíci od prvního klíčku vyroste asi 8 cm. Pod tuto výšku ji nepřesazujte. Do nového květináče jí připravíme drenážní vrstvu v podobě písku a na to výživnou hlínu. Mahagonu prakticky vyhovuje každá zemina, dává však přednost písčité a výživné. Písčité z toho důvodu, že ve volné přírodě roste často na okraji pláží. Mahagon si potrpí na velmi slunné stanoviště.

Zálivka je vhodná, vydatnější, méně častá. Během dešťů váže půda a kořeny vodu, kterou se pak zásobuje. Mahagon přihnojujeme tekutými hnojivy.

Kořeny Mahagonu jsou mělké, nízko pod povrchem. Není vhodné sázet tuto dřevinu podél cest a chodníků, může vám je zvednout.


Zdroje fotografií:
Von I, J.M.Garg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2602302
By I, J.M.Garg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2602306