Postupný návod od výsevu pod sklizeň.
Jak bude tvá rostlinka šplhat květináčem,
vždy když bude potřeba, ozvu se co a jak dál.
Zpět k nákupu
Vytvořit objednávkupošli přes
Mangold je výborná zdravá zelenina. V kuchyni ho lze využít jako náhradu špenátu. Hodí se do salátů, k dušení. Nenáročný na pěstování. Více informací
Dostupny od:
Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč
Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice
Doprava zdarma nad 1500 KčMá velmi silné, často načervenalé řapíky a velké bublinaté listy. Rozlišujeme dva druhy mangoldu – listový a řapíkatý. Listový má jemnější řapíky a menší bublinaté listy barvy zelené, zelenofialové, fialové až červené. Řapíkatý mangold má zase silně žebrovité listy a silné řapíky. Listy mangoldu se zpracovávají v kuchyni, podobně jako špenát, řapíky nahrazují chřest. Obsahuje mnoho C vitamínu, provitamín A, minerálů, vlákniny. Z minerálních látek obsahuje draslík, fosfor, vápník, hořčík, sodík a železo. Ochranné látky rutin a kvercetin společně s kyselinou askorbovou (vitamin C) mají protisklerotické a protizánětlivé účinky. Listy se přidávájí do salátů, využijeme je na špenát nebo v kombinaci s jinou zeleninou. Stonky se dusí v páře nebo s masem, barva stonků zvýrazní každý pokrm.
Vyžaduje slunné stanoviště, závětrnou polohu. Nedaří se mu na stanovišti, které je vystaveno častým dešťům a následnému vysychání půdy. Během vegetace udržujeme záhon bez plevelů, kypříme a zaléváme. Dobře se mu daří v blízkosti cibule, salátu nebo keříčkových fazolí. Můžeme ho pěstovat i vedle šalvěje, tymiánu, máty, kopru či česneku. Na podzim rostliny zbavíme listů, necháme jen srdéčko. Upravené sazenice založíme do pařeniště, skleníku nebo fóliovníku, kde budou chráněné před mrazem. V dubnu se objeví křehké lístky. Rostliny mangoldu dokáží přezimovat přímo na stanovišti. Nutné je zakrýt rostliny vhodným materiálem, jako je třeba listí nebo sláma.
Pro letní sklizeň ho pěstujeme z přímého výsevu kolem poloviny dubna, pro podzimní sklizeň ho vyséváme od začátku června.
Listový typ vysazujeme do sponu 30 x 20 cm, řapíkatý 50 x 30. Semena sejeme do hloubky kolem 3 cm. Rostliny vzejdou asi za deset dní. Následně semenáčky vyjednotíme asi za dva týdny pop vzejití.
Vyhovují mu kvalitní půdy, které disponují dostatkem živin.
Na méně vyhnojených půdách přihnojit dusíkatými hnojivy. Vzhledem ke krátké vegetační době není přihnojování v půdách bohatých na živiny žádoucí a nutné.
Na choroby mangold vesměs netrpí. Napadají ho pouze mšice, které lze zlikvidovat mýdlovou vodou či speciálními insekticidy, důležité je udržovat ochrannou lhůtu. Hniloba kořenů je způsobená špatnou péčí . Častým zaléváním velkými dávkami vody, případně zasazením mladé rostliny do trvale zamokřené země.
Sklízíme postupně od srpna odlamováním narostlých listů nebo jednorázově odřezáním celé nadzemní části. Sklizní můžeme provést několik.
Druh | Mangold salát |