Záhon v pestrých barvách a půvabné truhlíky

Záhon v pestrých barvách a půvabné truhlíky

Záhon v pestrých barvách a půvabné truhlíky - jaro klepe na dveře, je čas si rozmyslet, v jakých barvách bude hrát váš záhon, či truhlík za oknem

Záhon v pestrých barvách a půvabné truhlíky

Těšíte se na jaro ? Budete vysazovat zbrusu nový záhon? Udělejte si letos krásné pestré potěšení pro oko a duši. S letničkami si můžete každoročně vytvořit novou barevnou kombinaci. Vysadit si krásný záhon ze semínek vám výrazně ušetří náklady na rostlinky. Takže i osázení většího záhonu bude zanedbatelné ve vašem rozpočtu. Vytrvalé letničky nezapomeňte min. jednou za tři týdny přihnojovat hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Zavlažujte přiměřeně, nepřemokřujte. 

Na podzim si připravte záhon. Zpracujte do něj zralý kompost. Na jaře ještě před výsadbou přihnojte kostní moučkou. Rozvrhněte si, jak barevně bude skladba rostlin vypadat.

Základem je, vysadit od každého barevného kousku více kusů, aby se barvy harmonicky prolínaly záhonem. Také dodržet osazení dle výšky rostlin a ty co patří k okraji, vysadit k okraji, aby vynikly. K obrubníku záhonu nezapomeňte vysadit drobné kvítky lobelky. Lobelka je rostlinka mnoha barev. Dobře splní svůj okrasný účel. Do přední části záhonu vysejte semínka aksamitníků. Na záhon si např. do tvaru U, nebo S vysaďte napříč Nestařec a Šalvěj a protkejte je Lichořeřišnicí a Chrpou. Do zadní části záhonu vysejte Proskurník a Hledík. 

Do truhlíku - nejen Pelargónie

Jak si osadit správně truhlík, aby nám zdobil parapet hned z jara v plné kráse? Určitě si takovouto otázku pokládá každý majitel domečku, či pěkného balkónu? Můžete vsadit na osvědčené rostliny jako jsou např. pelargónie - česky muškáty.Vybírat z exotičtějších rostlin, či vsadit na jehličnánky a velkolisté zdobné rostliny nebo vkusnou kombinaci všech.

Nejznámější jsou samozřejmě Pelargónie. České truhlíky zdobí snad od nepaměti. Pelargonie patří do čeledi kakostovitých a známe jic cca. 200 druhů. Můžou být převiské, drobnokvěté, velkokvěté, různých barev, či žíhání jak květů, tak listů.  Málokdo asi ví, že tato rostlina pochází z Jižní Afriky. Do Evropy se dostala zřejmě při jejím putování na výstavu v Leidenu v roce 1600. Pelargonie jsou důležitou složkou vůní - parfému. Některé druhy voní po citronu, mátě, ovoci, nejdůležitější pro komerční využití jsou ty, které voní po růžích.  Muškát je víceletá rostlina, množí se řízkováním. Řízkováním se množí rostlina v srpnu a teplota by se měla pohybovat kolem 18-23°C. Výsev ze semen probíhá v prosinci. Pelargónie kvete od května do září. Některé druhy kvetou po celý rok. Pelargonie jsou velmi zdobné. Ale málo odolné proti suchu a nízkým teplotám. Pelargóniím dodáváme živiny vhodným hnojivem. 

Jsou i jiné krásné a známé rostliny typické pro truhlíky. Pokud tedy nebudeme konzervativní muškátovci můžeme si pohrát s barvami a různými druhy květin vhodných pro pěstování v truhlíku. Skvěle samozřejmě vypadá červená, nebo kombinace červené s bílou. Záleží také na barvě fasády vašeho domu, ale tyto odstíny se hodí takřka ke každé. Můžeme si také pohrát s listy. Rozmanité tvary a barvy listů oživí osazení truhlíku. Můžeme osadit nádhernou červenou Fuchsii a přidat k ní Břečťan, Lobelku, či Begonii. Pokud máte truhlík či záhon ve stínu - dobře ho oživí rostliny se stříbrnými listy - jako např. Starček.

Lobelka - je drobnokvětá rostlina, která v bohatých převisech přepadává přes okraj truhlíku. Semínka lobelky jsou k dispozici v různých barvách. Vždy perfektně doplní jak truhlík tak ozdobí kraj záhonu či převisu na zahradě. Lobelka je doslova obalena ozdobnými drobnými kvítky. Hodí se tedy vždy na okraj záhonu nebo truhlíku, kde se jí daří nejlépe a nechá tak vyniknout vyšším rostlinám uprostřed záhonu. 

Lesní kombinace - sofistikovaně působí také "lesní" kombinace Cypříšku po stranách truhlíku, Fialky v popředí a Pryšce se stříbřitým leskem. Tuto nápaditou skladbu můžete využít i na chalupách a u moderních domů.

Iberka - krásná, drobnokvětá. Do truhlíků a na obruby záhonů. Můžeme je použít  v listnaté kombinaci, kdy drobné květy vyniknou v záplavě zeleně. 

Výběr vhodného truhlíku je také důležitý. Zvolte samozavlažovací. Truhlíky je třeba pravidelně zalévat a přihnojovat. Přihnojování a zálivka je záruka, že rostliny pokvetou dlouhou dobu. Tekuté hnojivo přidejte do zálivkové vody a spojíte tak obé dohromady a ani na jedno nezapomenete. 

Pokud máte truhlíky ve stínu, pozor na padlí, které může poškodit listy. Objeví-li se takto postižené listy, odstraňte je a zalévejte rostliny pouze brzy ráno, aby listí stihlo během dne oschnout. 

Autor: Hana Michalíková