Strelície

Strelície

Strelície - exotická rostlina s nádhernými extravagantními květy vhodná do každého interiéru

Strelície

Strelície (lat. Strelitziaceae) - jsou exotické rostliny z rodu jednoděložných rostlin, patřící do řádu zázvorníkotvarých (lat. Zingiberales). Jsou podobné banánovníkům. Přirozené prostředí Strelícií jsou tropy - Jižní Amerika, Jižní Afrika a Madagaskar. 

Pěstovat můžete Strelícii královskou (lat. Strelitzia reginae) - kvetoucí oranžovými květy a Strelícii Nicolaj (lat. Strelitzia nicolai) - kvetoucí smetanovými květy. Strelície královská má oranžové květy podobné kohoutímu hřebenu. Kvete brzy na jaře a v létě. 

Strelície kvetou nádhernými extravagantními květy a jsou ozdobami každého interiéru.

Ač vypadají náročně, na pěstování však náročné vůbec nejsou. Exotické Strelície můžeme pěstovat v pokoji i na balkóně, budou prospívat stejně dobře jako v tropickém skleníku.

Strelície - jsou středně velké až rozložitější vytrvalé rostliny. Pocházejí z tropů a jsou podobné palmám. Celkový vzhled rostlin je zajímavý a působí extravagantně. Nelze je snad ani jednoduše popsat. Listy Strelícií jsou jednoduché, dvouřadě uspořádané. Vyrůstají od země v listové růžici. Mají výraznou řapíkatou kresbu. Čepele listů jsou dvouřadě souběžné. Čepele se mezi žilkami postupně trhají, a proto se může zdát jako zpeřeně složená. Květy mají složené vrcholičnaté květenství. V tomto složeném květenství vyrůstají menší vrcholíky květů, které se nazývají vijany. Vijany květů jsou často podepřeny listeny, které jsou nápadně zbarvené a mají člunkovitý tvar.

Květy Strelícií jsou nepravidelného charakteru. Okvětních lístků je šest, nejsou však stejné. Vnější okvětní lístky jsou volné a boční lístky květu jsou navzájem srostlé a výrazně asymetrické. U tohoto rodu Strelícií jsou dva boční lístky vnitřního kruhu srostlé a vytváří protáhlý šípovitý tvar, který objímá nitky a čnělku. Plodem Strelícií je tobolka, která je často dřevnatá. Semena jsou černá, většinou mají barevný a často chlupatý míšek. Popis tak extravagantní rostliny a jejího květu tedy není jednoduchý, rostlina je to však nádherná a stojí za to si ji vypěstovat a na exotické květy se také podívat zblízka.

Pěstování Strelície

Ač vypadají náročně, na pěstování však náročné vůbec nejsou. Exotické Strelície můžeme pěstovat v pokoji i na balkóně, budou prospívat stejně dobře jako v tropickém skleníku. Strelície pěstujeme na slunném místě, na jižní straně domu. Přes léto na balkónech na krytých místěch. Vyhovuje jí maximální přísun slunečních paprsků. Bude samozřejmě prospívat i na severní straně domu, jen bude vytáhlejší, bledší s minimálními přírustky. Ve volné přírodě Strelície dorůstají do výšky až 12 m. V domácím prostředí vyrostou dosahují výšky kolem 1m, Strelície Nikolaj vyroste až do výšky 2-3m.

Semínka klíčí při teplotě kolem 25°C. Ke klíčení můžeme použít miniskleníky. Nebo jinak semínka zateplit. Vhodný je rašelinový substrát nebo semínka vložit do rašelinových tablet. Teplota při klíčení by neměla kolísat. Pokud udržíte konstantní teplotu při klíčení kolem 20-25°C semenáčky se vám ukážou do jednoho až dvou měsíců. Před výsevem je vhodné namočit semínka na 1-2 dny do vlažnévaž teplější vody. Semena vhodná ke klíčení jsou maximálně rok stará.

Do dvou let je potřeba se o rostlinku starat. Dodržovat vlhkost půdy a přísun živin. Nejvhodnějším substrátem pro tuto exotickou rostlinu je substrát složený ze zahradního kompostu, písku a rašeliny,  v poměru 3:2:1. Substrát tedy mírně zásaditý, dobře propustný a bohatý na živiny.

Starší vyrostlé rostlinky přesazujeme do větších nádob. Na dno použijeme vyšší vrstvu drenáže z kamínků nebo keramzitu.

Kořenový bal Strelícií roste totiž více do hloubky než běžné pokojové rostliny. Strelícienepřeléváme, ale udržujeme je pod pravidelnou závlahou. Přemokření by mohlo vést k zahnívání kořenů. Rostlinu také pravidelně rosíme. Pokud pojedete na dovolenou, nemůsíte se děsit, rostlina díky svým kožovitým listům vydrží i týden bez zálivky. To, že rostlině chybí závlaha nebo rosení poznáte tak, že jí budou osychat konce listů. Pokud máte tedy sušší byt, je vhodné pravidelné rosení stejně jako u banánovníků.

Hnojení u Strelicií je důležité. Vhodné jsou od jara do podzimu hnojiva pro kvetoucí pokojovérostliny. Přihnojujeme každých čtrnáct dní. V zimě používáme hnojivo pro pokojové rostliny okrasné listem, které používáme 1x za měsíc.

Květy se u rostlin objevují cca až po pěti letech od vysazení. Odkvetlé květy zastřihujte u stopky.  Rostlinu přesazujeme do vyššího květináče až když je kořenami vytlačována nad horní okraj květináče.

Od jara do podzimu vyhovují Strelíciím tepoloty kolem 20-25-ti °C. Strelície zimujeme při teplotě kolem 15-ti °C. Pokud zimujeme při vyšší teplotě, je nakvétání květů další jaro pomalejší a slabší. Zálivku nijak nepřeháníme, určitě nepřeléváme, aby nezahnily kořeny. Klidně můžeme nechat proschnout horní vrstvu zeminy k květináči. Pokud máme rostlinu zvyklou od semínka v bytě na jednom místě, vyhovuje jí zimování i při vyšších pokojových teplotách s dostatkem slunečního světla.

Strelície je exotická rostlina, která rozzáří váš interiér nádhernými, etravagantními květy. Trpělivost při klíčení semínek se vám vyplatí a vypěstujete si odolnou a na květy spolehlivou rostlinu.

Autor: Hana Michalíková