Mahagon - nejvzácnější tropická dřevina

Mahagon - nejvzácnější tropická dřevina

Mahagon - nejvzácnější tropická dřevina - víte, že se mahagonové dřevo zpracovává při výrobě elektrických kytar? Pravděpodobně dalo rytmus rock and rollu. Co si z něj vypěstujete vy ?

Mahagon - nejvzácnější tropická dřevina

Mahagon - lat. Swietenia mahagoni - patří mezi nejvzácnější tropické dřeviny.  Dřevo tohoto stromu se vyznačuje vysokou tvrdostí. Samotné slovo "mahagon" se používá i pro označení několika druhů africké dřeviny Khaya. Tyto dřeviny nepatří do stejného rodu ani čeledi jako pravý Mahagon. Mahagon (Swietenia mahagoni) patří do čeledi Meliaceae, rodu Swietenia.Mahagonové dřevo z čeledi Meliaceae se rozděluje dle vzhledu stromu - Switenia Mahagony - s malými listy a mahagon s většími listy - Switenia macropphylla king.

Mahagon roste ve volné přírodě např. v Amazonii, západní Indii, na Bahamách, Kubě, Jamajce, na Panenských ostrovech, Hispaniole a na jižní Floridě. Tam je uveden v ohrožené knize původní flóry Floridy. Jako ohrožený druh klasifikuje Mahagon také Mezinárodní unie pro ochranu přírody (UNIS). Na obchod s mahagonovým dřevem se vztahuje úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy. Mezinárodní institut tropického lesnictví udržuje na Panenských ostrovech 147 akrů plochy pro pěstování mahagonu.


Mahagon Switenia je středně vysoký strom. Ve volné přírodě dosahuje výšky 30-35m. Průměr kmene může dorůst až do 3m. Větve jsou husté, tvarují se do rozložité koruny. Listy tohoto stromu jsou sudozpeřené o délce 12-25 cm. Květy jsou malé světle žluté, objevují se na stromě jednou za 7 let. Plodem Mahagonu je dřevnatá tobolka o velikosti 5-9 cm obsahující velké množství okřídlených semen. Semena jsou plochá, tenká a mají černou nebo hnědou barvu. U mladších stromů je kůra zbarvena do šediva. Tmavne a svrašťuje se věkem. Na podzim ztrácí mahagon většinu svých listů, nové výhony raší na jaře velmi rychle. Mají červenou až růžovou barvu. Dozrávají velmi brzy a tmavnou do zelených odstínů.

Mahagon je dřevo s úžasnou kresbou. Je přínosem a inspirací v designu nábytku. Je vhodné k vyřezávání. Je velmi těžké a neobyčejně pevné. Někdy mahagonové dřevo najdete pod pojmen mahonové. Čerstvé dřevo je žlutočervené, později hnědně až černá. Pokud s dřevem déle pracujete a vyhladíte povrch, objeví se jemné žilkování. Tato vlastnost se cení zejmnéna při vykládaném nábytku.

Laboratorní výzkumy prokázali, že mahagonové stromy redukují znečištění vzduchu o 47-69%. Jejich listy absorbují zplodiny a vypouštějí O2 - kyslík, který čistí vzduch. Je vhodné mahagony vysazovat do městských parků, kde mohou fungovat jako vzduchové filtry. I vaše zahrada může mít jeden takový okrasný filtr.

Věděli jste, že : Mezinárodní institut tropického lesnictví udržuje na Panenských ostrovech 147 akrů plochy pro pěstování mahagonu.

Mahagon - okrasný filtr do vaší zahrady! Přírodní čistička vzduchu.

Pěstujeme tropický strom Mahagon

Investujte do dřeva, vypěstujte si tropický strom Mahagon.

Semena stromu Mahagon by neměla být víc jak dva měsíce stará. Je vhodné je uchovávat v chladničce, pokud je nebudete vysévat ihned po zakoupení. Pokud máte semínka v tobolce, je třeba je vyndat a nechat oschnout, pak vložit do chladničky. Semínka Mahagonu nejlépe klíčí v písku. Nachystejte si do miniskleníku, nebo jiné nádoby, kterou je možno uzavřít, říční písek. Písek by měl být vlhký. Pokud nemáte po ruce písek, můžete semínka vložit do navlhčeného keramzitu. Každé semínko vložte samostatně, aby mělo dostatek prostoru a vlhkosti. Přihrňte ho cca. 0,5 cm písku. Pokud nemáte "pokličku", dejte nad klíčící nádobu igelitový sáček, který pomůže udržet písek vlhký. Takto zafóliované, zaneste na teplé a světlé místo, nikoliv však na přímé světlo.

Semena Mahagonu vyklíčí přibližně za 10-20 dnů. Do té doby nábodu neokrýváme, pouze kontrolujeme, aby písek úplně nevyschl. Poté nádobu odkryjte a postavte na stinné, světlé místo a nechte semínka doklíčit.

Jakmile má rostlinka první lístky, můžeme ji přesadit do nového květináče. Po měsící od prvního klíčku vyroste asi 8 cm. Pod tuto výšku ji nepřesazujte. Do nového květináče jí připravíme drenážní vrstvu v podobě písku a na to výživnou hlínu. Mahagnu prakticky vyhovuje každá zemina, dává však přednost písčité a výživné. Písčité z toho důvodu, že ve volné přírodě roste často na okraji pláží. Mahagon si potrpí na velmi slunné stanoviště.

Zálivka je vhodná, vydatnější, méně častá. Během dešťů váže půda a kořeny vodu, kterou se pak zásobuje. Mahagon přihnojujeme tekutými hnojivy.

TIP! : - Kořeny Mahagonu jsou mělké, nízko pod povrchem. Není vhodné sázet tuto dřevinu podél cest a chodníků, může vám je zvednout.

Co víte o Mahagonu ?

Mahagon je voděodolné dřevo. V minulosti bylo používáno na stavbu lodí. Mahagon, cedr a další dřeviny byly pravidelně dováženy ze západní Indie do Španělska. Jednalo se o rok 1575 a dříve, kdy ještě mělo Španělsko vládu nad světem a mělo velké poptávky na dřeviny k výrobě lodí. Mahagonové dřevo bylo ceněno zvlášť pro jeho špičkovou odolnost proti dělovým koulím. Dosud je mahagonové dřevo používáno k výrobě luxusních jachet a rychlých člunů.

Mahagon byl dřívě používán k výzdobě interiérů automobilů, které nyní mají nevyčíslitelnou sběratelskou hodnotu. Používal se v interiérech hotelů, železničních salónů, při výrobě stínidel lamp. Používal se při výrobě astronomických a geodetických přístrojů.  Mahagon je nyní stále velmi často používán na výrobu nábytku. Vyleštěné červenohnědé dřevo má lesk, který vydrží. A je to možné i dokázat. Jak? Katedrála v Santo Domingo (Dominikánská republika) byla zdobena vyřezávaným mahagonovým dřevem již v roce 1514, po 400 letech v tropickém podnebí byla téměř v dokonalém stavu. Mahagonové dřevo vzdoruje hnilobě a červotočům.

Nyní se mahagonové dřevo používá také při výrobě plovoucích podlah. Dodají interiéru exotický vzhled a v kombinaci s vhodnými doplňky udělají z vašeho pokoje exklusivní záležitost.

Mahagonový květ je národním znakem Dominikánské republiky.

V hudebním průmyslu se používá mahagonové dřevo na výrobu korpusů elektrických kytar (typ Les Paul). Vynálezcem tohoto způsobu zpracování mahagonového dřeva na výrobu kytar byl jazzový kytarista Les Paul (1915-2009). Byl průkopníkem při vývoji elektrické kytary, která mohla teoreticky vytvořit typický rytmus rock and rollu. Byla po něm pojmenována kytara Gibson Les Paul. Mj. jeho další vylepšení daly směr vícestopému nahrávání, fázování efektů v muzice, delay efektu (zpožďování) a overdubbingu (dabingu).

Mahagon je používán také např. při výrobě pián, bubnů a dalších.

Podělte se o své zkušenosti s pěstováním s přáteli na Facebooku!

Autor: Hana Michalíková,