Listopadové listí nejen na kompost

Listopadové listí nejen na kompost

Listopadové listí nejen na kompost - chystáme se na zimu - čistíme, ryjeme, hrabeme, vápníme, kompostujeme a uklízíme. Zakupte a nachystejte krmítka na zimu pro ptactvo. Nepřeceňujte své síly a dbejte také na své zdraví. Noste vhodné oblečení.

Listopadové listí nejen na kompost

Podzim se chýlí ke konci, a koho ještě nepřepadla podzimní únava, může se pustit do dalších prací. Listopad není jen o padání a shrabování listí. Je to krásný měsíc. Svou barevností zaplní další etapu zahrádkářova roku. Připravte si svaly a teplé oblečení, čeká nás ještě hodně práce.

Shrabané listí - můžete nechat zetlít na zemi. Nebo shrabat a zapálit. Nebo zarýt a zkompostovat. Pokud se rozhodnete pro kompostování, vždy listí prosypejte vápnem. Vápno zničí choroboplodné zárodky.

Rytí záhonů - zryjte všechny záhony a nechejte je na zimu v "hrubé brázdě". Nezapomínejte na to, že dobré rytí je poloviční hnojení.

Kolem stromů - rozhrabte hrubé zrytí půdy kolem stromů, které jste provedli v říjnu.

Nářadí - vyčistěte a nakonzervujte nářadí na daší sezónu. Zvažte zakoupení nových kusů za dosloužilé. Podívejte se na novinky v sekci nářadí, které by vás mohlo zajímat a usnadnilo by vám práci.

Vypusťte vodu - z trubek vedoucích na zahradu. Uzavřete venkovní kohouty. Odšroubujte a zakliďte venkovní sprchy.

Kompost - prolijte zkvašeným trusem, máte-li tak i močůvkou.

Krmítka pro ptactvo - nachystejte a můžete začít přikrmovat a lákat tak první užitečné návštěvníky zahrady.

Cesty a chodníčky - opravte je a odstraňte z nich plevel.

Semena - připravte si nová semena na jarní výsev

Chraňte své zdraví - nedýchejte postřiky, ani hnojiva. Eliminujte úrazy vzniklé kontaktem s těmito látkami! Noste vhodný oděv a obutí - adekvátní počasí a prováděným pracem. Nepřeceňujte své síly. Mezi jednotlivými prácemi odpočívejte.

Zeleninové záhony

Sklizené zeleninové záhony připravte na zimní odpočinek. Záhony pohnojte a nahrubo zryjte. Zryté záhony můžete pokrýt listím, aby půda nepromrzla. Na záhonech ponechejte růžičkovou kapustu, kadeřávek, pórek a petržel pro sklizeň natě.

Záhony se špenátem a zimním salátem přikryjte chvojím nebo listím. Postupně skízejte pekingské zelí a štěrbákový salát. Pokud budete nechávat tyto plodiny na záhonech, postavte kolem nich dřevěný rám a zakryjte ho prkny. Budete tak moci sklízet špenát i po vánocích.

Připravíme si čekanku k rychlení. Kořeny čekanky uložíme svisle do vyšší bedničky s pískem nebo rašelinou. Zavažte. Nad srdíčko kořene čekanky nasypte 20 cm vysokou vrstvu písku nebo rašeliny. Tuto vrstvu můžete nahradit černou fólií.

Okrasná zahrada

Pokud je teplé listopadové počasí věnujte se výsadbě okrasných stromů a keřů.

Růže - zastříhněte na 40 cm. Nahrňte na ně zeminu na výšku asi 15 cm, aby byla zakryta očka. Kmínek růží chraňte chvojím. Nedoporučujeme je balit do plastových fólií, ani obalovat papírem. Pnoucí růže nestříháme.

Zmrzou půdu kolem dřevin pokryjeme 20 cm vrstvou listí. Takto se staráme o ibišky, komule plaménky, tamaryšky, pivoňky, azaky, rhododendrony a okrasné mandloně.Tyto okrasné keře nezakrýváme celé, ani je do ničeho nabalíme. Mohly by předčasně vyrašit.

Živý plot - výběr rostlin podle růstu:

  • Střední růst - hloh (lat. Crataegus) a ptačí zob (Ligustrum)
  • Bujný růst -babyka (Acer campestre) a habr (Carpinus betulus)
  • Silný růst - buk (Fagus sylvatica)

Dřeviny vhodné pro voně rostoucí stěny:

  • Střední růst - kalina (Viburnum), zlatice (Forsythia), rakytník (Hippohae), meruzalka (Ribes sanquineum), tavolník (Spiraea), tamaryšek (Tamarix), trojpuk (Deutzia), růže (Rosa)
  • Slabý růst - kdoulovec (Chaenomeles)
  • Silný růst - šeřík (Syringa), okrasné slivoně(Prunus), okrasné jabloně (Malus), pustoryl (Philadelphus), dřín (Cornus mas)

Přemýšlejte co na jaře nového

Taky o dlouhých listopadových večerech přemýšlíte, co by se vám hodilo nového na zahrádce? Co byste si rádi vypěstovali? Co třeba nového, zajímavého možná netradičního? Na co máte prostor a čas? V dnešní době plné supermarketů většina zahrádkářů ustupuje od pěstování zelenin, které se dají nakoupit levně..., ale po zkušenostech sami víte, že i domácí mrkev má chuť a šťávu oproti té "kupované".

Co bychom vám tedy k vyzkoušení doporučili? Vyzkoušejte naši žampionovou zahrádku. Žampiónová zahrádka je naplněná živným substrátem a naočkována podhoubím. Po pěti až šesti týdnech od zakoupení se začínají objevovat první žampióny.  Místnost, kde budete žampiónovou zahrádku pěstovat, větrejte. Zalévejte dle návodu. Žampióny se sklízí krouživým pohybem. Jamku po vytažení žampionu zakryjte hlínou. Žampiónová zahrádka plodí 2-4 měsíce.

Jak jste na tom s listopadovou náladou Vy? Sdílejte čánek s inspirací s přáteli na Facebooku!

Autor: Hana Michalíková