Je čas vysadit ovocné dřeviny

Je čas vysadit ovocné dřeviny

Je čas vysadit ovocné dřeviny - po 15. říjnu je vhodné začít s výsadbou ovocných stromů. Promyslete a pročtěte si, kolik místa v budoucnosti stromeček potřebuje a jaká odrůda je vhodná právě pro vás a vaši zahradu...

Je čas vysadit ovocné dřeviny

Ovocné stromy jsou chloubou každého pěstitele, hlavně co se plodů týká. O ovocný strom je třeba se dobře starat a již o výsadbě mu nastavit dobré startovací podmínky pro budoucího růst. Každý strom potřebuje péči. Ať jde o stříhání, tvarování, hnojení a hlavně sklízení ovoce. Abychom novému stromu zajistili dobré  podmínky, je třeba také něco vědět o jeho způsobu výsadby. Některé stromy je vhodné sázet již na podzim, s některými raději počkejte do jara a zatím je zazimujte ve "stabilizované" poloze.

Od září můžeme kopat jámy pro nové ovocné stromy. Aby stihly povolit a změknout a přijmout tak snáze nový strom. Velikost a hloubka jam se liší podle druhu stromu, který budeme vysazovat.

  • Pokud se rozhodnete sázet a zakoupíte "proutky bez koruny", ty nemají mnoho kořenů, nemusíte kopat ani tak hluboké jámy. Hloubka i šířka by měla být 40 cm. Pokud budete sázet do těžké, jílovité půdy, může být jáma hlubší i širší.
  • Pokud budete sázet dvouleté, tříleté stromky s korunou, ty již mají větší kořeny. Jáma by měla být 80-100 cm široká a 60 cm hluboká.

Od vykopání jámy do výsadby stromku by mělo uplynout několik dnů až týdnů. Je to z toho důvodu, aby stěny jámy změkly a zvětraly, aby do ní napršelo, a celkově se přizpůsobila kořenům nového stromku.

Vzdálenost jam pro sázené stromy se řídí odrůdou a velikostí koruny:

  • třešně a ořešáky tvoří velkou korunu sázejí se od sebe vzdálené 10-12m.
  • jabloně a hrušně tvoří čvrtkmeny - ale časem se rozrostou. Je tedy vhodné je sázet 6m od sebe a do mezery mezi ně vysadit např. rybíz či angrešť.
  • tvarované stromky stačí sázet 2 m od sebe
  • stromky v ovocných stěnách můžete sázet 1,5 m od sebe

Před výsadbou namočte kořeny stromku do vody! Zakraťte je. V žádném případě nestříhejte korunu stromu. To se provádí až na jaře.

Při zakoupení stromků k výsadbě si pořiďte také vhodné hnojivo, aby měl čerstvě vysazený stromek dostatek živin.

Kdy sázet ovocné stromy

Po 15.říjnu je vhodné začít s podzimní výsadbou. Před výsadbou zakoupený stromek - jeho kořeny - ponoříme aspoň na 2 hodiny do vody. Kořeny zakrátíme tak, aby směřovaly směrem dolů. Korunu nezkracujeme - to až na jaře!

Pokud vysázíme mladý stromek se slabým kmenem, je vhodné dát k němu oporu. Oporu zatlučte do jámy ještě před výsadbou stromu.

Co do jámy vykopané pro nový strom

Jámu před vysazením dobře prolejte vodou a nechte ji vsáknout. Ke kořenům nové sázeného stromu přihrneme zeminu vykopanou z jámy smíchanou s uleželým kompostem. Místo kompostu můžeme také použít Vitahum. Můžeme přidat také "koktejl" z průmyslových hnojiv. Vhodné je přidání draselné soli. Pokud máte po ruce Cererit, použijte jej také.

Pozor! Nehnojte nikdy chlévským hnojem!

Stromek sázíme vždy o několik cm výš. Půda po výsadbě slehne. Dokud půda neslehne nevážeme stromek pevně k opoře. Po vysazení stromek pořádně zalejeme.

Kolem čerstvě vysazených stromků udělejte ochranu z pletiva proti okusu zvěří. Pokud nemáte pletivo, natřete stromky přípravkem proti okusu, např. Aversolem.

Broskvoně - nejsou vhodné pro podzimní výsadbu. Může se stát, že i když je zateplíte slámou, nebo rašelinou, přesto umrznou. Pokud jste si broskvoně již zakoupili, vložte je do vykopané jámy zešikma a zahrňte až do poloviny kmínku zeminou. Dobře je zalejte. Na jaře pak sázejte.

Výsadba meruněk a broskvoní je náročná. Není vhodné je sázet na místo po jiném starším stromu, který jste odstranili. Půdu je vhodné přihnojovat a kypřit rok před plánovanou výsadbou.

Nejoblíbenější strom k výsadbě

Mezi nejoblíbenější stromky k výsadbě patří meruňky. Meruňky milují děti i pracovité hospodyňky. Domácí meruňkové kompoty, koláče, marmelády a knedlíky chutnají všem. Připravit si půdu pro pěstování meruněk vyžaduje čas. Rok před plánovanou výsadbou zapravujte do půdy organická hnojiva. Půdu zryjte a prokypřete do hloubky 20-60cm.

Půdu hnojte kvalitním kompostem. Můžete přidat rašelinu. Přípravek Vitahum by měl být také odleželý, min. 2 roky starý. Pokud máme vápenitou půdu, je dobré zapracovat větší podíl rašeliny. Pokud naopak máme hodně kyselou půdu upravte lehce půdu vápenným prachem.  Hnojivo, které nyní zapracujete vydrží stromu přibližně 2-3 roky. Po všem tomto hnojení a kypření musíme nechat půdu slehnout.

Meruňku pak sázíme do připravené jámy na podzim (nejlépe v říjnu). Nezapomínejte na pravidelnou závlahu, až do prvních mrazíků.

Na trhu je velmi mnoho odrůd meruněk, které můžete pěstovat. Pokud máte větší zahradu, určitě zvolte odrůdu Velkopavlovickou. Ta dorůstá do mohutnější koruny a dává velkou úrodu. Plody má velké a pravidelné. Pro menší zahrady zvolte odrůdu Bergeron. Pochází z Francie a má kultivovaný nižší růst. Jedná se o pozdnější odrůdu s pravidelnými plody.

Jak je vysoký strom, který jste vysadili jako první? Už jste vysadili svůj první strom? Neváhejte! Sdílejte s přáteli na Facebooku!

Autor: Hana Michalíková, rostliny-semena.cz